• BIST 1.445
  • Altın 489,181
  • Dolar 8,2968
  • Euro 10,0898
  • Kocaeli 16 °C

1950’li yıllarda Kocaeli’ de sanayi

1950’li yıllarda Kocaeli’ de sanayi
Gazi Süleyman Paşa Salonu’ndaki ilk oturuma Prof. Dr. Adnan Sofuoğlu, 2. oturuma da Prof. Dr. Nurettin Gülmez başkanlık yaptı.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenen ”Uluslararası Çoban Mustafa Paşa ve Kocaeli Tarihi-Kültürü Sempozyumu” beş farklı salonda gerçekleşen oturumlarla sona erdi. Gazi Süleyman Paşa Salonu’ndaki ilk oturuma Prof. Dr. Adnan Sofuoğlu ,2. oturuma da Prof. Dr. Nurettin Gülmez başkanlık yaptı

TÜRK YOLU GAZETESİ

İlk oturumda, Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Selma Göktürk Çetinkaya “Demokrat Parti İktidarına Yerel Basından eleştirel Bir Bakış: Türk Yolu Gazetesi” konulu bir konuşma yaptı. Göktürk” Cumhuriyet Halk Partisi’ne verdiği destekle dikkat çeken Türk Yolu’nun bu desteğini çok partili yaşama geçilmesinin sonrasında da sürdürdüğünü söylemek gerekir.” dedi.
 
GEBZE STRATEJİK BİR NOKTADA

Sakarya Üniversitesi’nden Prof. Dr. Haluk Selvi de” Milli Mücadelede Gebze Kaymakamlarının Kaçırılması Olayı” nı anlattı. Selvi” Gebze, tarihin bütün devirlerinde olduğu gibi Milli Mücadele hareketinde de çok önemli bir fonksiyonu üstlenmiştir. Gebze’nin İstanbul ve Anadolu arasında stratejik bir noktada bulunması, Birinci Dünya Savaşı’ndan sonra imzalanan Mondros Mütarekesi ile İstanbul’un İtilaf kuvvetleri tarafından işgali ve bu işgali Anadolu’ya ve Marmara Denizi Havzası’na doğru genişletmek istemesi şehrin bu coğrafi konumunun yanında siyasi ve sosyal konumunu da değerli kılmıştır.” dedi. Selvi ardından Karakol Cemiyetlerinin ilk teşkilatlanmasının Gebze’de olduğunu söyledi. Selvi son olarak,1920-1921 yıllarında Gebze Kaymakamları Ahmed Bedevi ve Ali Galip beylerin Kuva- yı Milliye birlikleri tarafından kaçırılmasını ve meydana gelen bazı olayları Başbakanlık Osmanlı Arşivi belgeleri ve dönemin diğer kaynakları ışığında ele aldı.
 
CUMHURİYET DÖNEMİNDE AÇILAN EĞİTİM KURUMLARI

Gazi Süleyman Paşa Salonu’nda gerçekleşen oturumlarda bir diğer konuşmacı olan Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi’nden Dr. M. Serhan Yücel “İzmit’in İlk Yıllarında İzmit’te Eğitim” konulu tebliğini sundu. Cumhuriyetin ilk yıllarında eğitim seferberliği olduğunu söyleyen Yücel o dönemde İzmit’te açılan eğitim kurumlarını anlattı.
 
KOCAELİ ÖRNEĞİ

Prof. Dr. Adnan Sofuoğlu’nun başkanlık yaptığı oturumda son olarak İktisat ve Girişimcilik Üniversitesi’nden Dr. Ahmet Akter “Halkevleri İçin Bir Bütçe Denemesi: Kocaeli Örneği” ni anlattı.
 
TEBLİĞLERİNİ SUNDULAR

İkinci oturuma Prof. Dr. Nurettin Gülmez başkanlık yaptı.15’er dakikalık periyotlarla tebliğlerini sunan konuşmacılar son bölümde katılımcıların sorularını cevaplandırdı.
 
1950-1957 DÖNEMİ EKONOMİK POLİTİKALAR

Adnan Menderes Üniversitesi’nden Doç. Dr. Dilşen Erdoğan” Demokrat Parti Kocaeli Milletvekillerinin 1950-1957 Dönemi Ekonomik Politikalarına Bakışı” konulu bir konuşma yaptı.
 
DEMOKRAT PARTİ KOCAELİ İL TEŞKİLATININ KURULMASI

Yrd. Doç. Dr. Fatih Özçelik ise ”Kocaeli’nde Demokrat Parti’nin Kuruluşu” sürecini anlattı. Özçelik”  Demokrat Parti kuruluşundan kısa süre sonra yurdun büyük kısmında teşkilatlanmasını tamamladı. Demokrat Parti Kocaeli Teşkilatı da her türlü engellemelere rağmen yurt genelinde kurulan ilk teşkilatlardan birisi oldu. Cumhuriyet Halk Partisi müfettişlerinin ve bazı Cumhuriyet Halk Partili yerel idarecilerin Kocaeli İl Teşkilatı’nın kurulmaması için büyük çaba sarf ettikleri bilinmektedir” dedi.
 
“İLK NÜFUS VE SANAYİ SAYIMI 1927’ DE  YAPILMIŞTIR”

Uludağ Üniversitesi’ nden Yrd. Doç. Dr. Seher Boykoy da” Tek Partili Dönemde Sanayi İstatistiklerine Göre Kocaeli Sosyoekonomik Yapısının Analizi” konulu tebliğini sundu. Boykoy” 1927, Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk nüfus ve sanayi sayımının yapıldığı yıldır” dedi.
 
SEKA KAĞIT FABRİKASI

Gazi Süleyman Paşa Salonu’nda son konuşmacı olan Dr. Bilal Tuç”1950’li Yıllarda Kocaeli’nde Sanayi Alanındaki Gelişmeler” i anlattı. Sakarya Üniversitesi’ den Tunç” Osmanlı son dönemlerinden itibaren İzmit’te sanayi alanında önemli gelişmeler görülmüştür. Ayrıca Cumhuriyet’in kurulduktan sonra da İzmit’te birçok sanayi kuruluşu açılmıştır. Bunlar arasında şüphesiz ki en önemli olanı SEKA Kâğıt Fabrikası’dır. 1950’li yıllar Türkiye genelinde olduğu gibi İzmit’te de sanayinin çok büyük gelişmeler gösterdiği bir dönemdir. Bu kapsamda 1950 ile 1960 yılları arasında İzmit’te 100’e yakın sanayi kuruluşu ile çok sayıda atölyeler açılmıştır. Bunlar arasında Türkiye ekonomisi için büyük önem arz eden büyük fabrikalar da yer almıştı. Böylece günümüzün ekonomisi en çok gelişen ve Türkiye’de sanayi alanında ilk sıralarda bulunan sanayi kenti Kocaeli’nin temelleri 1950’li yıllarda atılmıştı.” şeklinde konuştu.
 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
    EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
    Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Değişen Kocaeli | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
    Faks : 0262 322 99 88 | Haber Yazılımı: CM Bilişim