• BIST 106.843
 • Altın 142,669
 • Dolar 3,5367
 • Euro 4,1209
 • Kocaeli 24 °C

AK Parti Kocaeli'nin tam listesi

Ahmet ŞEKERCİ

Yukarıda bu tam olarak nasıl yapılıyor bilmiyorum. Herkes bir şeyler konuşuyor bir şeyler söylüyor. Belirli kriterler var tabi de tek belirleyici var olan kriterler değil elbet.

Parti geleneği, Kocaeli'nin sosyoekonomisi ve kentin dokusundan hareketle, aday adayları arasından böyle bir liste oluştu. Sonrasında liste tutar mı bilmem ama duygusallık değil mantıktan yola çıkarak oluşturulan bir liste olduğunu bilmenizi isterim. Ve tabiki

1. sıra Fikri IŞIK

1965 Gümüşhane doğumlu. ODTÜ Matematik Öğretmenliği mezunu. Bilim Sanayi ve Teknoloji bakanı.

AK Partide Kocaeli kurucu il yönetiminde görev aldı. Ar-Ge ve Teşkilattan sorumlu il başkan yardımcılığı yaptı. 2003 yılında Kocaeli İl Başkanı oldu. 

2007 genel seçimlerinde Milletvekilliği aday adaylığı için İl Başkanlığından istifa ederek teşkilat temayül yoklamasına girdi. Temayül yoklamasında birinci olan Işık Kocaeli'nde şimdiye kadar  temayüle giren tek il başkanıdır. 

2007 yılında Milletvekili seçildi. Genel Merkezde çeşitli bölge koordinatörlükleri, teşkilat başkan yardımcılığı görevinde bulundu. 

25 Aralık 2014 tarihinde Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına getirildi. 

Siyasetteki en önemli özelliği insana yatırım yapması, ekibine sahip çıkması, hesabı kitabı iyi bilmesi olan Fikri IŞIK 2019 yerel seçimlerinde Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanlığı adaylığının da en güçlü ismi olarak görülüyor.

2. sıra Mahmut CİVELEK

1969 Kocaeli doğumlu. İTÜ Uçak Mühendisliği mezunu. Ticaretle uğraşıyor.

AK Parti Kocaeli kurucu il yönetiminde görev aldı. Kullar belediye başkanlığı yaptı. 

2011 yılında AK Parti Kocaeli İl Yönetim Kuruluna seçildi ve sosyal işlerden sorumlu il başkan yardımcılığı yaptı. 10 Şubat 2011 tarihinde il başkanı oldu.

Siyasetteki en önemli özelliği disiplinli çalışması ve kuralcı yapısı olarak  bilinen Mahmut CİVELEK il başkanlığı döneminde Kocaeli'nde başarılı bir istatistiğe imza attı. 

Döneminde 6 olan Milletvekili sayısını 7'ye, 12 olan seçilen ilçe sayısı 13'e çıkarmasının yanı sıra oy yüzdelik dilimlerinin hepsi Türkiye ortalamasının üzerine ve bir önceki oransal değerden daha yukarıya çıkarmıştır. 

Cumhurbaşkanlığı seçim sürecini başarılı bir şekilde koordine etmiştir. Döneminde gerçekleşen seçim mitinglerine katılımda Kocaeli rekorları kırılmıştır.

3. sıra Zeki AYGÜN

1953 Kocaeli doğumlu. Yıldız Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisliği mezunu. Milletvekili.

1996'dan beri MÜSİAD üyesidir.  Ticaretle de uğraşan Zeki AYGÜN, AK Parti Kocaeli teşkilatında il Başkan yardımcılığı ve il başkanlığı görevlerini yürüttü.

Siyasetteki en önemli özelliği, uzlaşmacı kişiliği, ılımlı tavrı, ağabeylik rolüdür. Anlaşmazlıkların olduğu dönemlerde mutabakat sağlanan isim olmuştur.

4. sıra İlyas ŞEKER

1960 Erzurum doğumlu. Yıldız Teknik Üniversitesi Harita ve Kadastro Yüksek Mühendisi. Milletvekili.

10 yılı muhalefette 7 yılı iktidarda olmak üzere  17 yıllık belediye meclis üyeliğini, 2011'de TBMM üyeliğiyle taçlandıran ŞEKER, AK Parti siyasal hareketinin  Kocaeli Büyükşehir Belediyesindeki vizyonunu oluşturan ekipte olmuştur.
  
2004 yılından itibaren Kocaeli Büyükşehir Belediyesinde bürokrasinin üstünde pozisyon alarak, başkan vekilliği görevini icra etmiştir. Siyasette başarı merdivenlerini  çıkmasında, nitelikli oluşu ve mesleki kabiliyeti daha belirleyici olmuştur. 

AK Parti Genel Merkez Yerel Yönetimler Başkan Yardımcılığını sürdürmektedir.
Siyasetteki en önemli özelliği, çalışkanlığı, dürüstlüğü ve  kurumsal bir zekaya sahip oluşudur.

5. sıra Halit ÇOKAN

1972 Osmaniye doğumlu. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu.  Avukat.

AK Parti Kocaeli İl Yönetiminde il başkan yardımcılığı ve Seçim Koordinasyon Merkezi Başkanlığını yaptı.
Seçim Koordinasyon  Merkezi Başkanı olduğu dönemde AK Partinin Kocaeli'nde seçimlerdeki başarısı ÇOKAN'ın da başarı hanesine yazıldı. 

Resmi olarak açıklanmasa da teşkilat temayülünden ilk sırada çıktığı biliniyor. Genel Merkezin başarılı olarak kabul ettiği Kocaeli il teşkilatının temayül birincileri hep bu sıralarda yer alması nedeniyle  geleneğin devam ettirileceğini düşünüyorum.

Halit ÇOKAN'ın siyasetteki en önemli özelliği, belirli bir konsepti olan iletişim dili ve güçlü ilişkilerinin olmasıdır.

6. sıra Cemalettin KAFLI

1971 İstanbul doğumlu. Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu. Avukat.

2006 yılında AK Parti Gebze İlçe Yönetimine girdi ve çeşitli kademelerde görev aldı. 2012 yılında AK Parti Gebze İlçe Başkanlığını yürüttü.  ''Gebze bölgesindeki adaylardan birinin listenin seçilebilir bir yerinde olması gerekir'' eğiliminden yola çıkarsak, Cemalettin KAFLI Gebze bölgesinde mutabakat sağlanacak en doğru isim gibi duruyor.

Siyasetteki en önemli özelliği, ekip çalışmasına önem vermesi, paylaşımcı yapısı ve dengeleyici tavrıdır.

7. sıra Yılmaz BİNGÖL

1970 Bingöl doğumlu. Yıldırım Beyazıt Üniversitesi  Siyasal Bilgiler Fakültesi dekanı. Profesör.

2002 ve 2011 yılları arasında Kocaeli Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümün'de yardımcı doçent ve doçent ünvanlarıyla çalıştı. 2008 yılından beri Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanlığı Stratejik Yönetim ve Kurumsal Gelişim danışmanlığı görevinde bulundu. 

Kocaeli'ndeki doğu ve güney doğulu yurttaşlar üzerinde nüfusu olan BİNGÖL yine aynı bölgeli Sivil Toplum Kuruluşları üzerinde de etkin bir isim. Kritik bir sıradaki  Yılmaz BİNGÖL, seçilemeyecek durumdaki doğu- güneydoğulu adaylardan daha önemli olduğundan, muhalefetteki doğu-güneydoğulu muhalif seçmenin de oyunu sürükleyecektir. 

Böyle bir strateji, iyi bir çalışmayla, Kocaeli'nde AK Partiye 7. milletvekilliğinden sonrasının da önünü açabilir. Genel Merkez, çözüm sürecinde bölgenin dokusunu bilen bir akademisyene de sıcak bakacaktır.

8. sıra Ayşe Müge OLŞEN 

1969 Ardahan doğumlu. Ankara Eczacılık Fakültesi mezunu. Eczacı.

2003 yılında AK Parti İl yönetimine seçildi. AK Parti Kocaeli İl sekreterliği görevini icra etti. Geçen dönem 9. sıra milletvekili adayı gösterildi. Seçilememesinin ardından il yönetimindeki eski görevine devam ettirildi. 

Teşkilattaki bayanlar üzerinde ağırlığı olan, teşkilatta da sempati duyulan OLŞEN Oya TUNCEL'den boşalan AK Parti Kocaeli İl Kadın Kolları Başkanlığına AK Parti Genel Merkezi tarafından aday gösterildi.  

Sibel GÖNÜL'ün aday olmayacağını açıklamasının ardından kadın kolları başkan adaylığından çekilerek, Kocaeli Milletvekili aday adayı oldu. Teşkilat etiğinde bu durum çok normal karşılanmasa da, dışarıda da tutulmayarak daha kritik bir sıradan aday gösterileceğini düşünüyorum Müge hanımın.

Siyasetteki en önemli özelliği, vefalı oluşu ve çalışkanlığıdır.

9. sıra Mustafa SOYDABAŞ

1959 Kocaeli doğumlu. Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Mezunu. Bürokrat.

Beş yıl süreyle Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcılığı görevini yürüttü. İzmit'in dışına çok çıkamasa da İzmit'te tanınan, sevilen bir isim. 

Vekil seçilemezse de 2019 yerel seçimlerinde İzmit Belediyesi için güçlü bir aday adayıdır.

10. sıra Mehmet Akif Yılmaz

1975 Ankara doğumlu. Sakarya Üniversitesi İlahiyat Fakültesi mezunu. Akademisyen.

Eski Rize Milletvekili Şevki YILMAZ'IN oğlu olan Mehmet Akif YILMAZ Milli Görüşün sembol isimlerinden olması nedeniyle listede yer almasının dengeler açısından önemli bir rolü var.

11. sıra Serap EKŞİ

1985 Kocaeli doğumlu. Maltepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu. Avukat.
Bir dönem AK Parti İl Yönetiminde görev aldı. Eski ANAP'lı bir ailenin mensubu olan serap ekşinin denge siyaseti açısından listede olabileceğini düşünüyorum.

Listemizi yukarıda görüldüğü haliyle yaptık yapmasına ama beni işgillendiren isimlerde yok değil. Bunların başında Radiye Sezer KATIRCIOĞLU geliyor. Kimdir bu hanım. Ankara'dan geldi, ben adayım dedi. Kocaeli teşkilatında yeterince tanınmıyor. Kamuoyunda karşılığı var mı bilmem. Benim Radiye Sezer Katırcıoğluyla ilgili tek kanaatim, dışarıdan bakılınca güçlü bir duruşu olduğu. Kadın aday kontenjanını Katırcıoğlu için kullanırlarsa da şaşırmam. Gizemli bir havası var.  Hani bir yerde bir düzenleme yaparsın da sonra biri gelir her şeyi yeniden düzenlemek zorunda kalırsın gibi bir durum. Radiye hanım ne istediğini biliyor gibi.

Artık 7 nisanda her şey belli olur, bu tartışmalar sona erer. Asıl süreç aday listeleri belirlendikten sonra başlayacak tabi.
Zaman daralıyor aday adayları heyecanlı. Herkes için hayırlı olanın olaması dileğiyle.  Hoşçakalın...

Bu arada bu yazı Değişen Kocaeli Haber Portalında çıktıysa ciddiye alın derim.

Bu yazı toplam 4019 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
  Yazarın Diğer Yazıları
  EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
  Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Değişen Kocaeli | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Faks : 0262 322 99 88 | Haber Yazılımı: CM Bilişim