• BIST 1.432,800
  • Altın 528,07
  • Dolar 9,2450
  • Euro 10,7600
  • Kocaeli 10 °C

Akademisyenlere cübbeleri giydirildi

Akademisyenlere cübbeleri giydirildi
Kocaeli Üniversitesi bünyesinde akademik aşama kaydeden profesör, doçent ve yardımcı doçentlere cübbeleri Prof. Dr. Baki Komsuoğlu Kültür ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi giydirildi.

Törende ayrıca bilimsel başarı gösteren 9 akademisyene de ödülleri takdim edildi

Kocaeli Üniversitesi (KOÜ)’nde dün  akademik aşama kaydeden 22 profesör 38 doçent 35 yardımcı doçent , 3 fen bilimleri, 3 sağlık bilimleri, 3 sosyal bilimler alanında yayın teşvik ödülü verildi Prof. Dr. Baki Komsuoğlu Kültür ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen törene; Adalet Komisyonu Başkanı Muhitin Paça, Rektörümüz Prof. Dr. Sadettin Hülagü, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, AK Parti İl Başkanı Şemsettin Ceyhan, Kocaeli Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Ali Kurt, KOÜ Genel Sekreteri Yrd. Doç Dr. Fatih Akbulut, Kocaeli Baro Başkanı Sertif Gökçe, Kocaeli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Şenol Ergüney, Kocaeli Kent Konseyi Genel Sekreteri Gültekin Görüm, Rektör yardımcıları, senatörler, davetliler, akademisyenler ve aileleri katıldı. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan tören, Devlet Konservatuvarı’nın sunduğu mini konser ile devam etti. Tören açılış konuşmasını ise Rektörümüz Prof. Dr. Sadettin Hülagü gerçekleştirdi. Rektör Hülagü, akademik ve bilimsel başarı gösteren akademisyenleri tebrik etti.

PROTOKOL

HÜLAGÜ: TEBRİK EDİYORUM
Programda konuşan KOÜ Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü şu ifadelere yer verdi: “Ülkemizde ve bölgemizde bilim alanında öncü olma görevini şevkle sürdüren, çok sayıda bilim insanı, sanatçı, sporcu ve siyasetçi yetiştirilmesine aracılık eden Üniversitemizin, 2017 yılı Akademik Giysi Töreni’ne hoş geldiniz. Akademik Giysi Törenleri, meslekten çok bir yaşam biçimi olarak kabul edebileceğimiz çalışma hayatımızın en kıymetli günleri arasında yer almaktadır. Biz akademisyenler; idari görevlerimiz, hayata dair gündelik sorumluluklarımız ne olursa olsun yazdıkları, ürettikleri ve bilim alanına sundukları katkı ile var olan, mevcudiyeti anlamlı olan bir topluluğuz. Bugün gerçekleştirmekte olduğumuz törenimiz de, bu sorumluluğumuzdaki başarımızın ve kat ettiğimiz mesafenin bir nişanesidir. Bu sebeple, akademik ilerleme kaydeden tüm öğretim üyelerimizi en kalbi hislerimle tebrik eder, başarılarınızın devamını dilerim.
 
“SORUMLULUĞA UYGUN DAVRANMALI”

Bilimsel çalışma gerçekleştirmek ve üretmek, akademik unvanlar kazanma yolunda gerçekleştirilen bir faaliyet değil; öğrenme merakı ile gösterilmiş çabanın bir çıktısı olmalıdır. Dolayısıyla kazanmış olduğunuz unvanların, sizleri durdurmasını ya da yavaşlatmasını değil, daha özgüvenli ve kendinden emin güçlü araştırmalar yapmaya yöneltmesini temenni ederim. Akademisyenlerin bilime ve öğrencilerine karşı olduğu kadar, ülkelerine ve milletlerine karşıda yüksek sorumluluk hissetmeleri gerektiği inancındayım. Ülke olarak içerisinde bulunduğumuz şu zor günlerde başta üniversitemiz öğretim üyeleri olmak üzere tüm akademisyenlerin, milletimizin bölünmez bütünlüğü ve ülkemizin geleceği için çaba sarf etmesi gerekmektedir. Bizler toplumda eğitimimiz ve konumumuz gereği kanaat önderi rolünü taşırken,  bu sorumluluğa uygun davranmalı, aziz milletimizin menfaatlerini her şeyin önünde tutmalıyız.
 
TÜM PERSONEL HAZIRDIR

Üniversitemizin dünya ölçeğinde bir marka olabilmesi, evrensel anlamda bilgi ve değer yaratan çalışmalar ortaya koyabilmesi, şehrine kalıcı ve anlamlı eserler bırakabilmesi, hem yönetimimizin hem de unvanı ne olursa olsun tüm çalışma arkadaşlarımızın ortak hayali olmalıdır. Kocaeli Üniversitesi mevcudiyeti ile milletimize umut ve güven veren, ülkesine başarıyla hizmet ederek 2023 ve 2071 hedeflerine ulaşmasında katkı sunan bir kurum olmalıdır. Ülkemizin stratejik hedeflerine ulaşabilmesi, dünya arenasında önemli bir yere sahip olabilmesi için, üniversitelerimizin performansı, ürettiği bilimsel bilgi, patentleri, sanayiye katkısı ve yetiştirmiş olduğu nitelikli beşeri sermaye büyük önem taşımaktadır. Yüksek Öğretimde ülkemizde son on yıl içerisinde üniversite sayımızdaki artış, bilimsel projelere yönelik desteklerdeki artış çok önemli olmakla beraber daha fazlasının yapılmasına ihtiyaç vardır. Bu kadar hayati öneme haiz bir konuda üniversitemiz üzerine düşüne sorumluluğu yerine getirmeye yönetimi ve tüm personeli ile hazırdır.

MÜZİK

SAYGIYLA ANIYORUM

Bugün gerçekleştirmekte olduğumuz Akademik Giysi Törenimizle beraber üniversitemizin 25.yılını da kutluyoruz. Biraz önce ifade etmiş olduğum sorumluluk ve gereklilikleri yerine getirecek enerjiyi; genç bir üniversite olmamızdan, başarılı olma inancını ise; gittikçe köklenen geleneğimizden alacağımıza inanıyorum. 1992 yılında 6 fakülte, 1 meslek yüksekokulu ve 3 enstitüyle kurulan üniversitemiz, bugün 18 fakülte, 21 meslek yüksekokulu, 2 yüksekokul, 3 enstitü ve 80 bini aşkın öğrencisiyle Türk yüksek eğitim ve öğretiminin öncü kurumlarından biri haline gelmiştir. 3000’e yakın akademik ve idari personel ile hizmet veren kurumumuzun genç yaşına rağmen kat etmiş olduğu önemli mesafe takdire şayan önemli bir başarıdır. 25 yıllık süreç içerisinde bugün şahsıma devrolan bu bayrak yarışında büyük gayret ve emek göstermiş olan rektörlerimiz Prof. Dr. Atıf Ural, rahmetli Prof. Dr. Baki Komsuoğlu ve görevi devralmış olduğum Prof. Dr. Sezer Komsuoğlu ile birlikte, tüm çalışanlarımızı saygı ve minnetle anıyorum.
 
PROJELER

Bugün büyük bir kıvançla taşıdığım Kocaeli Üniversitesini yüceltme yarışındaki bayrağı, devredeceğim güne kadar ve sonrasında da üniversitemize katkı sunmak en büyük hayalimdir. Göreve geldiğimiz günden beri bu sorumluluk ve istekle; öncelikli olarak üniversitemizin eğitim kalitesinin yükseltilmesini, nitelikli bilimsel araştırmaların yapılmasını, uluslararasılaşmanın sağlanmasını ve üniversite sanayi işbirliğinin geliştirilmesini hedefledik. Bu yolda da önemli aşamalar kat ettiğimizi ifade etmek isterim. Nüfusu ve çalışanları ile bir çok ilden daha büyük olan üniversitemizin sorunlarının tamamen ortadan kaldırıldığını söylemek mümkün değildir, ancak ortaya konan hedefler doğrultusunda sürdürülebilir başarı için gerekli adımların kararlılıkla atıldığını görmenin de, umut verici olduğunu ifade etmeliyim. Üniversitemiz hali hazırda 25 farklı ülkeden 178 üniversite ile Erasmus değişim programını sürdürmektedir ve geçtiğimiz yıl içerisinde 305 öğrencimizin bu programdan faydalanması sağlanmıştır.
 
FAALİYETLERİMİZİ SÜRDÜRÜYORUZ

Bilindiği üzere geçtiğimiz yıl itibariyle akademik personelimizin yurtdışında uzun süreli araştırma yapabilmesi için 8 aylık bir burs imkanı sağlamıştık ancak ülkemizin içerisinden geçmekte olduğu koşullar nedeniyle ve kamu personelinin yurtdışına çıkışı noktasındaki düzenlemelerin bir getirisi olarak, bu faaliyetlerimiz bir miktar sekteye uğradı. Önümüzdeki yıldan itibaren kaldığımız yerden devam ederek, olanakları ve koşulları iyileştirerek bu hizmete devam edeceğimizi belirtmek isterim. İfade ettiğimiz üzere üniversitemizin uluslararasılaşma  ve büyük, köklü üniversiteler arasında yerini alma hedefine uygun olarak, öğretim üyelerimizin bilimsel faaliyetlerini teşvik ediyor, destekliyoruz. İndekslerde yayımlanan bilimsel eser ve atıf sayılarının arttırılması bizim en büyük gücümüz olacaktır. Diğer taraftan akademik birimlerimizin, uluslararası akreditasyon çalışmalarına önemli bir hız verdik ve bu sürece yönelik faaliyetlerimize devam ediyoruz.
 
IMG_4818 (1)
 
SCI KAPSAMLI YAYINLAR

Bu doğrultuda sizlerin, en önemli itici güç olduğunu hatırlatmak isterim. Üniversite yönetimi olarak gerçekleştirilebilir proje ve bilimsel faaliyetlere, yurt içi ve yurt dışı bilimsel etkinliklere katkımızı arttırdığımızı ifade etmek gerekir. An itibariyle üniversitemizde 81 Bilimsel Araştırma Projesi, 91 Hızlı Destek projesi, 47 AR-GE laboratuvar destekleri, 66 TÜBİTAK projesi, 2 SANTEZ projesi ve 3 AB destekli proje olmak üzere toplam 418 adet bilimsel projeyi yürütmekteyiz. Bu projelerin toplam ödeneği ise yaklaşık 22 buçuk milyon TL gibi bir meblağa tekabül ediyor. Proje sayılarımızı arttırmak için önemli çabalar sarf ediyor, akademisyenlerimizi destekliyoruz. Buna ek olarak SCI kapsamlı yayınlarımızda, bildiri ve poster sunumlarda anlamlı bir artış olduğunu söylemek mümkün olmakla beraber, yeterli olmadığını ve nitelikli yayın sayısının arttırılması gerektiğini ortaya koymak gerekir.
 
BU DESTEK DEVAM EDECEK

Geçtiğimiz yıl içerisinde yurt içi ve yurt dışı katılımlara yaklaşık 1 milyon liralık bir destek vermiş bulunmaktayız. Bu destek artarak devam edecektir. Bilindiği üzere akademik çalışmaların değerlendirilmesi sürecinde yalnızca niceliksel çoğunluğa değil, etki ve atıf oranlarına büyük önem verilmektedir. Dolayısıyla alanlarınıza katkı sunacak çalışmaların yapılması üniversitemiz adına büyük önem teşkil ediyor. Üniversitemizin en önemli hedeflerinden biri olarak sanayii ile işbirliğini arttırmayı koyduğumuzu ifade etmiştik. Bu doğrultuda Arçelik, Posco, Tüpraş, İzaydaş gibi geçmiş protokollerimize Assan Hanil Otomotiv, Ford Otosan gibi alanında öncü firmaları ekledik, yeni protokolleri ekleyerek arttırmayı hedefliyoruz. Sanayii ile yapmış olduğumuz protokollerin yanı sıra Büyükşehir Belediyemiz, başta olmak üzere, yerel yönetimlerimiz ile de önemli eğitim ve işbirliği protokollerine imza atmaya devam ediyoruz.
 
TEKNOPARK

Bilimsel araştırmaların, nitelikli yayınların, patentlerin, teknopark uygulamalarının, gerçekleştirilen sosyal ve ekonomik protokollerin arttırılması, üretmiş olduğumuz bilginin ürün ve hizmete dönüşerek katma değere katkı sunması üniversitemizi her anlamda ön plana çıkartacak ve güçlendirecektir. Teknopark alanımızın 125.000 metrekarelik tapusunu alarak, yeni ihalesini  gerçekleştirdiğimiz 40.000 metrekarelik kapalı alan ise çalışma ve faaliyetlerimize dinamizm katacaktır. Ülkelerin gelişmişlik düzeylerinin bilimsel üretimleri ve ortaya koymuş olduğu üretimlerin, sanayii ve toplumla olan ilişkisi ile de ölçüldüğünü göz önünde bulunduracak olursak, bilimsel üretim potansiyelimizi geliştirecek uygulamaları önceliklerimiz arasına almamız gerekmektedir. Sanayii ile işbirliği denildiğinde öğretim üyelerimizin aklına genel olarak mühendislik ve fen alanları doğrudan ilişkili olarak gelmektedir. Doğrusu sanayi ile bu bilim alanları arasındaki dirsek temasını reddetmek mümkün değildir.
 
ASLİ VAZİFEMİZ MİLLETİMİZİN ÇIKARLARI

Toplumda son derece prestijli bir yere sahip olan mesleğimizi ve yaşam biçimimizi yüceltmek adına tüm üniversite olarak gönül ve eylem birliği içerisinde olmamızı içtenlikle temenni ediyorum. Değerli katılımcılar sözlerime son verirken şunu ifade etmek isterim; bu aziz milletin bir ferdi olarak “Halka hizmet Hak’ka hizmettir” düsturuyla hareket ederek milletimizin çıkarlarını herşeyin üstünde tutmak asli vazifemizdir. Bu vazife bize; vatanını anne, devletini baba, milletini kardeş bilen kadim kültürel geleneğimizin armağanı, sonraki kuşaklara ise en büyük mirasımızdır. Bu vazifeyi gerçekleştirme yolunda Allah Yar ve Yardımcımız olsun. Katılımınızdan dolayı hepinize şahsım ve üniversitem adına teşekkür eder, en kalbi duygularımla selamlarım” 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
    EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
    Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Değişen Kocaeli | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
    Faks : 0262 322 99 88 | Haber Yazılımı: CM Bilişim