• BIST 106.843
  • Altın 142,669
  • Dolar 3,5367
  • Euro 4,1209
  • Kocaeli 24 °C

Beyin Fırtınası

Nizam ŞEN

Yaşadığımız dünya bilgi çağı ve fikirlerin havada uçuştuğu  bir zaman dilimi. Çevremize katkıda bulunmak adına yaratıcı düşünme becerilerini geliştirmek ve bazı sorunlara yeni çözüm yolları bulmak için BEYİN FIRTINASI tekniğini kullanmalıyız. 

Beyin Fırtınası, birden fazla kişinin bir araya gelerek bir konuyla ilgili fikirlerini tartışmaksızın açıklayarak, birbirleriyle fikir alışverişinde bulundukları, bireyin yaratıcı düşünme gücünü geliştiren bir öğretim tekniğidir. 

Beyin fırtınası tekniği uygulanırken aşağıdaki etkinliklere yer verilmesi gerekir; 

1.Katılımcılara önce fikir üretecekleri bir konu verilir. Örneğin “Bir kursta öğrendiğiniz bilgileri çevrenizdeki kişilere nasıl ulaştıracaksınız?” 
2.Katılımcıların her birine bu konudaki görüşleri sorulur. Katılımcının görüşü üzerinde hiçbir yorum yapılmadan tahtaya ya da büyük bir kağıda yazılır. 

Bu aşamada aşağıdaki temel ilkelere uyulmalıdır; 

•ÖNCE DÜŞÜN-SONRA TARTIŞ: Beyin fırtınası sürecinde katılımcının fikirlerini sınamadan, mantık süzgecinden geçirip elemeden olduğu gibi söylemesi gerekir. Katılımcı konuyla ilgili tüm düşüncelerini rahatlıkla söyleyebilmeli, yanlış yapmaktan korkmamalıdır. Tekniğin bu özelliği katılımcıya duyurulmalıdır. 

•FARKLI FİKİRLER İYİDİR: Katılımcıların alışılmışın dışında, gerçekçi görülmeyen fikirlerine de değer verilmelidir. Saçma gelen bir fikrin, geliştirildiği zaman en iyisi olabileceği unutulmamalıdır. 

•NİCELİK ÖNEMLİDİR: Konuyla ilgili ne kadar çok sayıda fikir üretilirse, o kadar iyidir. Çok sayıdaki fikir arasından en iyisini seçmek daha kolaydır. 

•FİKİRLERİ BİRLEŞTİR VE GELİŞTİR: Katılımcıların gelen fikirleri geliştirmeleri, farklı fikirleri birleştirmeleri teşvik edilmelidir. 

3.Katılımcıların fikirleri listelendikten sonra, ortaya atılan 
tüm fikirler katılımcılarla birlikte tek tek değerlendirilmelidir. Değerlendirme sırasında benzer olan fikirler birleştirilir. Açık olmayan fikirler sahibine açıklattırılır. Katılımcılarla birlikte en iyi olan fikirler seçilir ve uygulamaya koyulur. 

Beyin Fırtınasının temel kuralları: 

1. Bütün öneriler kabul edilir ve listelenir, 
2. Hiçbir öneri eleştirilmez, 
3. Fikirlerin özgürce açıklanması desteklenir, 
4. Bütün fikirler ortaya konuluncaya kadar önerilerin ortaya konuşu devam eder, 
5. Fikirlerin sınıflandırılması sağlanır, 
6. Benzer fikirler fikri ortaya atanın kabulü ile gruplandırılır, 
Öneriler, fikri ortaya atanın kabulü ile geliştirilir.

Beyin fırtınası yapan kurumlar ,şirketler vs. beyin fırtınası sayesinde doğru bilgiye ulaşmada daha avantajlı duruma gelebiliyorlar.Verimlilikleri artıyor ve yeni fikirler ortaya çıkarıyorlar.

Görüldüğü gibi beyin fırtınası veya fikir fırtınası, yaratıcı düşünceyi destekleyen, takım çalışanlarını motive ederek kısa sürede çok fazla fikrin üretilmesine ve süreçlerin neden başarısız olduğuna dair çıkarımlar yapılabilmesine olanak sağlayan bir sürekli kalite geliştirme aracı olarak karşımıza çıkıyor.

 

Bu yazı toplam 962 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Değişen Kocaeli | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Faks : 0262 322 99 88 | Haber Yazılımı: CM Bilişim