• BIST 103.235
  • Altın 197,827
  • Dolar 4,7171
  • Euro 5,5018
  • Kocaeli 18 °C

Birlik Haber Sen, TİS taleplerini sıraladı

Birlik Haber Sen, TİS taleplerini sıraladı
Birlik Haber Sen Şube Başkanlığı, 2015 Yılı 3’üncü Dönem Toplu Sözleşmede mutabık kalınan maddelerin yürürlüğe konulması talebini yetkililere duyurmak amacıyla PTT Dağıtım Ofisi’nde basın açıklaması düzenledi.

Birlik Haberleşme ve İletişim Çalışanları Sendikası (Birlik Haber Sen) Kocaeli Şubesi, 2015 Yılı 3’üncü Dönem Toplu Sözleşmede mutabık kalınan maddelerin yürürlüğe konulması talebini yetkililere iletmek amacıyla basın açıklaması düzenledi. İzmit PTT Dağıtım Ofisi’nde gerçekleşen basın açıklamasında PTT çalışanları da yer aldı. Basın açıklamasını okuyan Birlik Haber Sen Şube Başkanı Tacettin Mazlum, “2015 Yılı 3’üncü Dönem Toplu Sözleşmede dönemin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sayın Faruk Çelik ile imzaladığımız Toplu Sözleşme mutabakatından hayata geçirilmeyen ve sıkıntısını çalışanlar olarak yaşadığımız taleplerimizin bir an önce hayata geçirilmesini istiyoruz” şeklinde konuştu.
 
‘BÜYÜK İMTİHANLARDAN GEÇTİK’

Açıklamasında Birlik Haber Sen Şube Başkanı Tacettin Mazlum, “Millet olarak 2016 yılında büyük imtihanlardan geçtik. 15 Temmuz’da bir dönüm noktası yaşadık. Millet olarak hep birlikte uçurumun kenarından döndük. Hain FETÖ kalkışmasıyla amaçlarına ulaşamayanlar, canlı bombalarla faiz ve döviz lobileriyle, suikastlarla birliğimizi, beraberliğimizi bozmak için yeni hileler deniyorlar. Canlı bombalarla haftasonu iznine çıkan askerlerimizi, sivil vatandaşlarımızı hedef alıyorlar. Korumasız ve silahsız bize emanet olan Rus Büyükelçi Andrey Karlov’u sırtından vuracak kadar alçak olduklarını bir kez daha gösterdiler” dedi.
 
‘TRT’Yİ DARBECİLERDEN TEMİZLEDİK’

Mazlum devamında “Ülke gerçekleri ve kamu çalışanlarının sorunlarıyla yakından ilgilenmeyi, kendine şiar edinen sendikamız, başta millete yönelik vesayet operasyonu olan 15 FETÖ/PDY terör örgütünün darbe girişimini millet iradesiyle durdurulmuş ve her zaman demokrasiden, sivil iradeden yana olmuştur. 15 Temmuz gecesi TRT’nin darbeciler tarafından işgal edildiğini duyduğumuz anda oraya ilk gidenlerdeniz. TRT’nin darbecilerden temizlenmesinde biz de büyük rol oynadık. Bu söylediğim, TRT’nin güvenlik kameralarında kayıtlıdır” ifadelerini kullandı.

adsaeproğ

‘ADETA YUTKUNDUK’

Mazlum, “Bizler sorumlu sendikacılığın gereği olarak 2016 yılında birçok badire atlatan ülkemizin selameti için kamu görevlileri olarak sıkıntılarımızı dillendirmedik. Adeta yutkunduk. Şu an bütün kamu görevlilerinin en büyük sıkıntısı 2015 yılı 3’üncü Dönem Toplu Sözleşmede mutabakata varılan maddelerin yürürlüğe konulmamasıdır. 2015 Yılı 3’üncü Dönem Toplu Sözleşmede dönemin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sayın Faruk Çelik ile imzaladığımız Toplu Sözleşme mutabakatından hayata geçirilmeyen ve sıkıntısını çalışanlar olarak yaşadığımız taleplerimizin bir an önce hayata geçirilmesini istiyoruz” sözlerine yer verdi.
 
İŞTE BİRLİK HABER SEN’İN TALEPLERİ

1-PTT çalışanlarının en büyük sorunu izinlerinin bir sonraki yıla devredilmeyişidir. Toplu Sözleşmede kabul edilen yıllık izinlerin bir sonraki aya devri ile ilgili kanuni düzenleme yapılması konusu hayata geçirilmedi. 2016 yılı dahil olmak üzere acilen kanun çıkarılmalı.

2-2015 yılı 3. Dönem Toplu Sözleşme metninin 12 maddesinde baş dağıtıcı ve dağıtıcıların emeklilik yaşlarının 55’ten 60’a çıkarılması konusunda dönemin bakanıyla mutabakata vardık. Fakat bu kazanımlarımız ile ilgili de kanuni düzenleme yapılmadı.

3. KİT’lerde görev yapan kamu görevlilerinin ücret grupları yapılan toplantılarda ve görüşmeler sonucu 5 gruptan 3 gruba indirilmesi hususunda mutabakata varıldı. Bu konuda da kanuni düzenleme yapılmadı.

4. Dağıtıcılara yıpranma hakkının verilmesi için PTT AŞ ve sendikamız mutabık kaldı gakat bununla ilgili kanun düzenleme yapılmadı. Arkadaşlarımıza yıpranma hakkı verilmesi için kanuni düzenleme istiyoruz.

5. Sözleşmeli personellerin kazançları brüt ücret üzerinden gelir vergisine tabi olurken 657’ye tabi memurlar ise net ellerine geçen maaş üzerinden gelir vergisine tabi edilmektedir. Bu durum sonucunda Sözleşmeli Personeller yılın üçüncü ayından itibaren yüzde 20 vergi dilimine girmekte, 7. Aydan itibaren ise yüzde 27 vergi dilimine girmektedir. Yıl içerisinde ne kadar maaş zammı alırlarsa alsınlar yılsonunda yüzde 12 zarara uğramaktadır. Bu durum iş yükü altında ezilen sözleşmeli memurları maddi olarak da daha fazla mağdur olmalarına neden olmaktadır. Bu durumun düzeltilmesi için bütün yetkililerden destek bekliyoruz.

6. İllerdeki çalışmalarımızın servisleri tasarruf tedbiri adı altına kaldırılmakta. Bu hiçbir şekilde kabul edilemez bir durumdur. Bu durumun düzeltilmesi gerekiyor.

7. PTT AŞ ‘de tüm kademelerde çalışanların unvan yükselme sınavlarına girebilmesi sağlanmalıdır. Şu anki mevcut durum iş barışını ve kariyer planlamasına engel teşkil etmektedir.

8. PTT AŞ yok olmak üzere olan bir kurum iken son on yılda rekorları alt üst ederek ciddi oranlarda kar eden bir kurum haline gelmiştir. PTT’nin bu seviyeye gelmesinde çalışanların bıkmadan usanmadan özveri ile göstermiş olduğu çabaları vardır. Artan iş hacmi ve gelişen teknoloji sonucunda personel sayıları yetersiz hale gelmiştir. Artık çalışanlar büyük baskı altında kalmaktadır. PTT’nin daha iyi seviyeye gelmesi ve halka daha iyi hizmet vermesi için acilen personel eksikliğinin giderilmesi gerekmektedir.

9. Dağıtıcı personelin de kariyer planlamasına dahil edilmesi gerekmektedir. 4 yıllık lisans mezunu dağıtıcıların da unvan yükselme sınavlarına girmesinin önü açılmalıdır.

10. PTT AŞ’de daha önce denenmiş olan vardiyalı çalışma sistemi yeniden uygulamaya konmuştur. Denenmiş ve başarısız olmuş sistemin yeniden uygulamaya konulması, iş gücü, moral, motivasyon ve zaman kaybına neden olacaktır. Bu nedenle bu uygulamadan vazgeçilmelidir.

11- Eşit işe eşit ücret verilmeli, aynı işi yapan personele farklı isimlerle farklı ücret ödenmemelidir.
 
‘ADİL DÜZEN İÇİN VARIZ’

Mazlum son olarak “Memur Sen ve Birlik Haber-Sen, özelde; üyelerinin ortak ekonomik, sosyal, kültürel, özlük mesleki, hak ve menfaatlerini korumayı ve geliştirmeyi genelde ise; ülkemizde cereyan eden he; turlu haksızlık ve hukuksuzluğa karşı çıkmayı temel amaç sayar. Bu amaçların gerçekleştirilmesinde evrensel insan haklarına ve Anayasaya dayanan demokratik, laik, sosyal adalet ve hukuk devleti anlayışı içinde çalışıyoruz. Bizler adil bir düzen sağlanmak için varız. Çalışma hayatında, sosyal, özlük ve ekonomik hakların adil bir şekilde dağılmasını da sendikalar sağlar. İşveren karşısında çalışanın, hak ve çıkarların korumak ve geliştirmek için mücadele vermekteyiz” diyerek konuşmasını tamamladı.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
    EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
    Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Değişen Kocaeli | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
    Faks : 0262 322 99 88 | Haber Yazılımı: CM Bilişim