• BIST 1.857,40
  • Altın 765.51320
  • Dolar 13.4838
  • Euro 15.2789
  • Kocaeli 2 °C

Büyükşehir 2014'te sporu yaşam biçimi haline getirdi

Büyükşehir 2014'te sporu yaşam biçimi haline getirdi
2014 "Doğru Hamle" ile başladı, Büyükşehir spor yatırımları Türkiye'ye örnek oldu.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, 2014 yılında gerçekleştirdiği spor yatırımlarıyla Türkiye'ye örnek oldu. Bir yıl boyuca başta tesisleşme olmak üzere, gerçekleştirdiği spor organizasyonlarıyla dikkat çeken Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, çalışma ve hizmetleriyle 2014 yılına damga vurdu. 2014 yılına "Doğru Hamlede Buluşalım" projesi ile start veren Büyükşehir'in yıl içindeki diğer spor hizmetleri de aynı doğruluk ve kalitede devam etti.

YILA DOĞRU HAMLE İLE BAŞLADIK
Büyükşehir, 2014 yılına, spor organizasyonları arasındaki en önemli hizmetlerinden biriyle başladı. "Doğru Hamlede Buluşalım" adını taşıyan ve Türkiye'ye örnek olan proje bu yıl da devam ettirildi. 8 Ocak 2014 Çarşamba günü ilköğretim birinci sınıf öğrencileri için ikinci kez dağıtım töreni gerçekleştirildi. Düzenlenen törenle 28 bin 500 ilköğretim okulu öğrencisine satranç takımı ve kitabı verildi. Büyükşehir Belediyesi Türkiye'ye örnek olan projesi kapsamında 2013 yılında ise 36 bin 500 adet satranç takımı dağıtmıştı.

2015'İN ADIMLARI 2104'TE ATILDI
Büyükşehir, büyük projesinin devamlılığına da büyük özen gösterdi. Projenin 2015 yılında devam etmesi için 18 Ağustos 2014 tarihinde proje ortakları olan Türkiye Satranç Federasyonu ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile bir protokol imzalandı. Protokol ile 26 bin 555 öğrenciye 2015 yılında verilecek satranç takımları imza altına alındı. Büyükşehir Belediyesi 2015 yılında vereceği satranç takımlarıyla üç yıl içinde 91 bin 555 ilköğretim öğrencisine satranç takımı kazandırmış olacak.

LİG ŞÖLENİ GENÇLERE SPOR KEYFİ YAŞATTI
İlköğretim okulları arasında düzenlenen Lig Şöleni'nin bu yıl ikincisi gerçekleştirildi. Mart ayında başlayan şölen Masa Tenisi, Satranç ve Atletizm branşlarında yapıldı. 12 ilçeyi kapsayan her üç ligin eleme ve finallerine toplam 93 okul katıldı. Lig Şöleni kapsamında bin öğrenci okulları adına mücadele verdi. Sporun birleştirici ruhunun  hakim olduğu müsabakalarda çocuklar okulları adına kıyasıya mücadele verdi.
 
BÜYÜKŞEHİR AİLESİNİN SPOR ŞENLİĞİ
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Daire Başkanlıkları ve İştiraklerindeki personeli kaynaştırmak amacıyla bu yıl onuncusu gerçekleştirilen Birimler arası Spor Şenliği ise, spor organizasyonlarının unutulmazları arasındaki yerini aldı. Nisan ayında başlayan ve Haziran ayına kadar süren turnuvalar futbol, voleybol ve masa tenisi branşlarında düzenlendi. Bu yıl 4 branşta düzenlenen 10. Birimlerarası Spor Şenliği'ne toplam 745 Büyükşehir personeli katıldı.

PEHLİVANLAR SEKA PARK'TA BULUŞTU
Seka Park Altın Kemer Yağlı Güreşleri de yine gözlerin Kocaeli'ne çevrilmesine neden oldu. Kırkpınar öncesi önemli bir adım olan Seka Park Altın Kemer Yağlı Güreşleri'nin 2014 yılında 6. yapıldı.  Ali Rıza Kaya'nın başpeplivan olduğu güreşlere Türkiye'nin en ünlü 33 başpehlivanı katıldı.  Ayrıca er meydanına 750 pehlivan çıktı. 

KÖRFEZ'DE BU YIL DA KULAÇLARIMIZI ATTIK
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, 16, 23 ve 30 Ağustos tarihlerinde Kocaeli Açıksu Yüzme Şampiyonası düzenledi. Gençlik Hizmetleri Spor İl Müdürlüğü ve Yüzme İl Temsilciliği işbirliğinde ve 12 kategoride gerçekleştirilen şampiyona, Kocaeli'nin Mavi Bayraklı Karamürsel Altınkemer Halk Plajı ile Kandıra'nın Kerpe ve Darıca Bayramoğlu halk plajlarında yapıldı. Şampiyonanın son etabı ise 30 Ağustos Cumartesi günü Mavi Bayraklı Karamürsel Altınkemer Halk Plajı'nda yüzüldü. Tüm kategorilerde kadın-erkek gruplarında birinci olanlara 400 TL, ikinci olanlara 300 TL, üçüncü olanlara ise 200 TL ödül ve madalyaları verildi.

ZAFER BAYRAMINA ANLAM KATTI
Büyükşehir Belediyesi Karamürsel etabının 30 Ağustos Zafer Bayramı'na denk gelmesi nedeniyle bu etaba ayrı bir önem verdi. Yarışa katılan tüm sporculara ve yarışı izlemeye gelen vatandaşlara üzerinde Türk Bayrağı olan tişörtler ve Türk Bayrakları dağıtıldı. Yarış öncesinde tişörtleri ve bayraklarıyla sahilde bir araya gelen vatandaşlar bayramı "Türkiye" sloganlarıyla kutladı.

BİR OLDUK BİRLİK OLDUK CUMHURİYET İÇİN KOŞTUK
Büyükşehir Belediyesi, Cumhuriyetin 91. Yılı kutlamaları çerçevesinde ise "Cumhuriyet Koşusu" düzenledi. Bu yıl ikincisi düzenlenen ve Seka Park'ta gerçekleştirilen yarışa toplam 3 bin 300 vatandaş katıldı. Genç yaşlı, binlerce vatandaş yağmura aldırmadan en büyük kazanım olan Cumhuriyet için koştu. Vatandaşların yanı sıra çok sayıda yerli ve yabancı atletin yer aldığı yarış; 91. Yıl kutlamalarına büyük anlam kattı. Büyükşehir, Cumhuriyet Koşusu'nu; Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü ile Atletizm Federasyonu işbirliğinde gerçekleştirdi.
 
SPOR OKULLARI
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nin sporu tabana yaymak amacıyla başlattığı Spor Okulları 2014 yılında çalışmalarını sürdürdü. 2012 yılının Ekim ayında faaliyetlerine başlayan Spor Okulları, bir buçuk yıl içinde yaklaşık 7 bin 500 çocuğa ulaştı. Proje bu haliyle Türkiye'de eşine az rastlanır bir sayıyı elde etmiş oldu. Spor Okullarının çalışmaları 2014 yılının yaz aylarında da sürdürüldü.

2014 YAZI SPORLA GEÇTİ
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve Gençlik Hizmetleri Spor İl Müdürlüğü tarafından bu yıl 27 branşta açılan Yaz Spor Okulları Türkiye'de eşine az rastlanır bir başarıya imzaya attı. 5-18 yaş arasındaki toplam 10 bin çocuk yaz sezonu boyunca yaz spor okullarından ücretsiz olarak yararlandı. Yaz Spor Kursları'nda yelken, binicilik ve squash branşının yanı sıra atıcılık, atletizm, badminton, basketbol, bisiklet, boks, buz sporları, cimnastik, eskrim, futbol, güreş, halk oyunları, hentbol, hokey, izcilik, judo, karate, kick boks, masa tenisi, okçuluk, tekvando, tenis, voleybol ve yüzme branşlarında eğitimler verildi.

YENİ VİZYONLA YOLA DEVAM
Spor Okulları, bu yıl hazırladığı yeni bir vizyonla hedefini genişletti.  Spor Okulları'nda bundan böyle dünya şampiyonlarının yetiştiği sistem uygulanacak. Müsabık sporcu atılımıyla yola çıkan Spor Okulları, bu çerçevede Kağıtspor ile dirsek teması yapacak. Spor Okullarından bu yıl 6-12 yaş arasındaki çocuklar yararlanacak.

KAĞITSPOR GURUR YAŞATTI
Öte yandan Büyükşehir Belediyesi'nin Türkiye'de en fazla lisanslı sporcusuna sahip kulübü olan Kağıtspor da yıl boyunca başarılarıyla göz doldurdu. 51 bin 153 sporcu sayısı ile Türkiye'nin gözde spor kulüpleri arasında yer alan Kağıtspor, 2015 yılında da Dünya, Avrupa ve Türkiye çapında yeni bir vizyon ile başarılara imza atmaya devam edecek.
 
TESİSLER BU YIL DA KOCAELİ'NİN EMRİNDEYDİ
Kentin her köşesinde hizmet veren 47 adet spor tesisi 2014 yılında da Kocaeli'nin emrinde oldu. Oldukça sıcak geçen 2014 yazında vatandaşlar, Büyükşehir Belediyesi'nin havuzları ve Olimpik Buz Sporları Salonu'nda serinledi. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, vatandaşların sıcak yaz günlerinde Büyükşehir havuzlarından daha fazla yararlanabilmesi için kullanım saatlerinde uzatmaya gitti.  Sanayi Mahallesi ve Plaj Yolu'ndaki yüzme havuzları yaz sezonu boyunca 22.00'ye kadar açık tutuldu.

BUZ YAZ BOYUNCA SERİNLETTİ
Aynı şekilde Büyükşehir Belediyesi'nin Olimpik Buz Sporları Salonu da Kocaelilerin bunaltıcı yaz günlerinde adeta kurtarıcısı oldu.Yaz sezonu boyunca açık olmasına karar verilen tesis Kocaelilerin akınına uğradı. Vatandaşlar bir yandan spor yaparken, diğer yandan da sıcak yaz günlerinde serinleme imkânı buldu.

BUZ KURSLARI ÜCRETSİZ YAPILDI
Yine bu yıl alınan bir kararla kentin en gözde spor tesisi olan Olimpik Buz Sporları Tesisi'nde verilen buz pateni ve hokey kursları ücretsiz hale getirildi. Alınan karar spor alanında her kesime tanınan önemli bir fırsat eşitliği olarak ortaya çıkarken, sosyal belediyecilik adına da anlamlı bir yatırım oldu.

TESİSLEŞMEDE ALTIN YIL
Sporun alt yapısı olan tesisleşme ise 2014 yılında altın yılını yaşadı. Kocaeli'nin dört bir köşesinde onlarca spor tesisi olan Büyükşehir Belediyesi bu yıl da çok sayıda spor tesisinin temelini atarak hayata geçirdi. Gebze'de Olimpik Yüzme Havuzu, Körfez Yarı Olimpik Yüzme Havuzu, Kandıra bin kapasiteli spor salonu Büyükşehir Belediyesi'nin Kocaeli'ne 2014 hediyesi olarak sıralamadaki yerini aldı.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
    EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
    Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Değişen Kocaeli | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
    Faks : 0262 322 99 88 | Haber Yazılımı: CM Bilişim