• BIST 2.011,16
 • Altın 786.62963
 • Dolar 13.4709
 • Euro 15.254
 • Kocaeli 1 °C

Cumhurbaşkanı Erdoğan: İşleri güçleri dedikodu

Cumhurbaşkanı Erdoğan: İşleri güçleri dedikodu
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Elazığ'da katıldığı toplu açılış töreninde, "Türkiye yıllardır aradığı münasip yönetim sistemine şimdi nihayet kavuşuyor. Bu sistemin adı cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Elazığ Havalimanı'nda karşılanmasının ardından otobüsle törenin yapılacağı alana doğru hareket etti. Erdoğan'ın konvoyuna geçiş güzergahı boyunca havadan helikopterler de eşlik etti. Otobüsle miting alanına doğru hareket eden Erdoğan, yolda vatandaşların toplandığı noktalarda durup, halkı selamladı. Yol boyunca sık sık konvoyu durduran Erdoğan, kendisini karşılamak üzere yola çıkan çocuklara satranç takımı dağıttı. Erdoğan'ın konvoyu daha sonra miting alanına gitti.

Alanda konuşma yapan Erdoğan, "Türkiye yıllardır aradığı münasip yönetim sistemine şimdi nihayet kavuşuyor. Bu sistemin adı cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi" dedi. Erdoğan, Cumhurbaşkanı Sistemi ile ilgili yapılan eleştiriler için de, "Sapla samanı birbirine karıştırıyorlar. Kendilerinin kafası da karışık. İşleri güçleri dedikodu" diyerek yanıt verdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın konuşmasından bazı notlar:

Şehitlerin Tepesi'ni boş bırakmayan Fethi Sekin kardeşime Allah'tan rahmet diliyorum. Yeni şehir hastanesine onun adını koyacağız. Elazığ'daki vatan sevgisi güçlüdür. 1071'den itibaren burayı vatan haline getirdiysek, önce 2023 hedeflerimize ulaşarak önce 2053 sonra 2071 vizyonlarımızı başlatacağız. Cumhurbaşkanlığı sistemi bunları hayata geçireceğimiz bir sistem. 16 Nisan'da sandık başında oylayacağımız bu değişikliğe Elazığ'dan rekor düzeyde bir destek bekliyorum.

SİSTEMİN ADI KONULUYOR

"Cumhurbaşkanlığı sistemine karşı çıkanların bir kısmı bunun artısını eksisini bilmedikleri için yapıyor, bir kısmı da işlerine gelmediği için" diyen Erdoğan, "Türkiye'de rejim değişmiyor, değişen sadece yönetim şekli. Cumhuriyeti ilelebet yaşatacağız. Meclis, Başbakan, Bakanlar Kurulu ve pek çok kurumumuz farklı isimlerle Cumhuriyet öncesinde de mevcuttu. Birileri sapla samanı karıştırarak milletin kafasını karıştırmaya çalışıyor. Çünkü kendilerinin kafaları da karışık. Yasama, yürütme ve yargı arasındaki ilişkileri yeniden düzenlenecek. Bu organların hiçbiri ortadan kalkmıyor. Birilerine sorsan kalkıyor. Parlamento yerinde, hiçbiri diğerine bağlanmıyor sadece görev tanımları yeniden yapılıyor. Cumhurbaşkanı'nı sizin seçmenizi öngören sistemin ilk adımını 2007'de yaptık. İkinci adımda sizin seçiminle bu kardeşiniz göreve başladı. Şimdi de sistemin adını koyuyoruz" diye konuştu.

"SIKI YÖNETİM ORTADAN KALKIYOR"

Yeni sistemde yürütmenin doğrudan millet tarafından seçilen, sorumluluğu da millete karşı olan Cumhurbaşkanı'na verildiğine dikkat çeken Cumhurbaşkanı, "Seçimlerde 5 yıl süreyle görev verilen Cumhurbaşkanı milletten başka kimseye hesap vermeden Anayasa çerçevesinde görevini yerine getirecek. Bu güven ve istikrar ortamının 5 sene süreyle garanti olması anlamına geliyor. Cumhurbaşkanlığı seçimiyle parlamento 5 yıl süreyle yapılacak. İstikrar, güven olacak. Onların olduğu yerde kalkınma olacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye yıllardır aradığı yönetim sistemine kavuşuyor. Bu sistemin adı Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi. Vatana ihanet dışında cumhurbaşkanı hiçbir şeyle suçlanamıyor. Yürütme yetkisinin verildiği Cumhurbaşkanı, Meclis'e karşı da sorumluluk üstleniyor. Soruşturma, yazılı soruşturma konusunda Meclis güçleniyor. Bu ülkede Cumhurbaşkanı'nın Başbakan'a Anayasa kitapçığı fırlattığını gördük. Biz bunu da kaldırıyoruz. Karşılıklı bir yetki aşımı diye bir şey de olmayacak" şeklinde konuştu.

"Bütçe dışında Cumhurbaşkanı'na kanun önerme görevi verilmiyor" diyen Erdoğan, "Birileri çıkıp Meclis'in ortadan kaldırıldığını söylüyor. Yok böyle bir şey. Meclis güçleniyor. Meclis daha geniş vazifeler üstleniyor. Yargının bağımsızlığının yanına tarafsızlığını da ekliyoruz. Ana muhalefet ne diyor, parlamento olmuyor, yasama ortadan kalkıyor. İşleri güçleri dedikodu. Kararname ile düzenlenen bir konuda kanun çıkarılırsa üstünlük kanunda olduğu için kararname geçersiz hale geliyor. Eski dönemde çok tartışılan sıkı yönetim artık kalkıyor. Bu ülkede artık sıkı yönetim olmayacak. Zorunlu durumlarda OHAL ilan edilerek sorunların üstesinden gelinmesi hedefleniyor. Cumhurbaşkanı'nın partisiyle ilişiğini kesme şartı ortadan kalkıyor. Kurucusu olduğun partiden ilişiğin ortadan kalkıyor. Bir insanın karakterinde tarafsız olma olmaz ki. İnşallah bu sistemle kazanan Türkiye olacak" dedi.

"BEN AHMET AYŞE NE DER ONA BAKARIM"

Erdoğan, şunları söyledi:

Seçilme yaşını 30'dan 25'e indirdik. Ama ne dedik yetmez. Bunu 18'e indirmek lazım. Şimdi 18 yaş hem seçme hem seçilme yaşıdır. Ne diyorlar, "Çoluk çocuğa mı bırakacağız?" Lafa bak! Bu kendi gençliğine güvenmemek demektir. Bu millet sıradan bir millet değil. Bu gençlik sıradan gençlik değil. Bu gençlik Fatih'lerin torunudur. Fatih 21 yaşında çağı kapatıp bir çağı açtı mı? Şimdi de açarsınız gençler. Öyleyse gençler durmak yok! Daha çok çalışacağız. Daha çok koşacağız. İnşallah parlamentomuzda 18 ila 25 yaş arası seçilmiş gençler görmek istiyorum. İnşallah 18-25 yaş arası kabinede de bakanlar görmek istiyoruz. Anayasa değişikliğine sahip çıkarak size verilen seçme ve seçilme hakkına layık olduğunuzu ispatlayacağınıza inanıyorum. 16 Nisan'da en büyük çalışmayı, en büyük gayreti de gençlerden bekliyoruz. George ne der, Hans ne der? Ben ona bakmam, Ahmet, Ayşe ne der, Gakkoş ne der ben ona bakarım. Devlet birinin şehit edilmesinde onu affedemez. Cumhurbaşkanlığı sisteminin şahsi hevesim olarak göstermek isteyenler en büyük haksızlığı gençlerimize yapıyorlar. Biz bugün varız, yarın yokuz. Allah ömür verdikçe ülkem için çalışacağım. Bizden sonra görevi gençler alacak. Hep söylüyorum,16 Nisan'a çıkacağıma dair elimde bir garanti var mı? Emr-i hak vaki olur, çıkamayabiliriz. Rabbim takvimi nasıl belirlediyse süreç öyle gidiyor. Kimsenin garantisi yok. Gideceğimiz yer 2 metreküp çukur ve kefen. Başka bir şey var mı? Yok. Götüreceğimiz, baki kalan bu kubbede hoş bir sedaymış meğer. Kötülük yaptıysan onunla anılırsın, iyilik yaptıysan onunla anılırsın. Milletvekili olarak, bakan olarak, aydın olarak gençlerimiz işe koyulacak. Bugün attığımız adımlar gençlerimiz için. Bizler 21 yaşında sultan olan Fatih'in torunlarıyız. Gittiğimiz ülkelerde 20 yaşında bakanlarla karşılaşıyoruz. Benim ülkemde de olacak. Önce kendimize inanacağız, ondan sonra bu yola koyulacağız. Emaneti şüphesiz ki verirken ehline, liyakat sahibi olana vermek liderin görevidir. Liderin üç görevi vardır. Bir tanesi istişeredir. İkincisi adaletle hükmeder. Ehliyet sahibiyle yürür. İnşallah tekrar söylüyorum. Keşke rahmetli Özal'ın söylediği dönemde bu sisteme geçseydik.

"BİZ TEK BİR MİLLETİZ"

Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: CHP'ye, HDP'ye gönül veren kardeşlerim bu birlik ve beraberlikte bütünleşin. Biz millet olarak tek bir milletiz. Türküyle, Kürdüyle, Lazıyla, Çerkeziyle biriz. Tek bayrak... Hilal bağımsızlığımızın ifadesi, yıldız şehidimizin ta kendisi. Bu bayrak dışında bayrak tanımıyoruz. Birileri paçavralar çıkarabilir. Bunu çıkaranlar 16 Nisan'a "Hayır" diyor. Tek vatan diyoruz, 780 bin kilometre kare ile tek vatan. Kimse bu topraklarda operasyon yapamaz. Rabia. Tek vatan. Burada kimse parsellemeye gidemez. Türkiye Cumhuriyeti dışında bir devlet tanımıyoruz. Tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet için hazırız. Daha çok koşacağız, daha çok çalışacağız. Kendimize güvenelim. Kendinize güvenin. Türkiye pek çok saldırıya karşın yoluna devam ediyor. Suriye meselesi bizim de meselemiz. Irak meselesi de bizim meselemizdir. Orta Asya'dan Kuzey Afrika'ya, Balkanlardan Kafkasya'ya bizim meselemizdir. Biz bunlara sırtımızı çevirmedik. Biz oralara sırtımızı dönünce sorundan kurtulmadık.

ELAZIĞ'A BÜYÜK ŞEHİR SÖZÜ

"Geçtiğimiz 14 yılda 12 katrilyonluk yatırım yaptık" diyen Erdoğan, "Bugün yatırım bedeli 963 milyon lira olan kamu yatırımlarıyla, 250 milyon dolarlık özel sektör yatırımını açıyoruz. Eğitimde de eğitilebilir çocuklar okulunu da tamamladık. Stadınız eskidi. Bakanlığımız yeni stad ile ilgili projeyi tamamladı. Alışveriş merkezi özelliği taşıyan bir stadyum olacak. Aynı zamanda kulübün kendi ihtiyacını giderecek türden olacak. İhalesi yakın zamanda yapılacak. Projeyi gördüm ve doğrusu beğendim. İnşallah gakkoşlara hayırlı olsun diyorum. Muhteşem stadı yapıp içini boş bırakırsanız olmaz. Maça girdiğinizde hakkını vereceksiniz. Kulüp siz olmazsanız transfer yapamaz. Karakoçan'da sağlık merkezi yapıldı. 1040 yataklı şehir hastanesinin inşaatı sürüyor. Önümüzdeki yıl sonuna kalmadan açılışını yapacağız. TOKİ konutlarını tamamladı. 8 bini aşkın konut oldu. AFAD, 168 konutun inşaasını sürdürüyor. Elazığ'daki bölünmüş yol uzunluğu 355 km'ye ulaştı. Kömürhan Köprüsü ile bağlantı tünelinin inşaası sürüyor. Malatya-Elazığ- Diyarbakır hızlı tren hattı çalışmaları başladı. Enerji projeleri gerçekleştirildi. Bunların da resmi açılışlarını gerçekleştiriyoruz. Belediyelerimiz de güzel hizmetler yaptılar. Onları da tebrik ediyorum. Keban ile önemli bir yerde olan Elazığ'ın güneş enerjisi başta olmak üzere pek çok özelliği var. Elazığ büyükşehir olmak ister mi? Şart var. 750 bin nüfusu aşmak gerekiyor. 100 bin açık var. Ben boşuna 3 çocuk demiyorum. 750 bin yakalanırsa Elazığ oldu büyükşehir. 2019 Kasım'a fazla bir şey kalmadı. Eğer nüfus artarsa o zaman da Elazığ büyükşehir" dedi.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Milli Eğitim Bakanlığı harekete geçti!29 Mart 2021 Pazartesi 11:30
 • Endonezya'da Merapi Yanardağı'nda patlama!22 Mart 2021 Pazartesi 10:26
 • Virüs vakaları tekrar yükselişe geçti!22 Mart 2021 Pazartesi 09:50
 • İçişleri Bakanlığı'ndan kısıtlama açıklaması!22 Mart 2021 Pazartesi 09:48
 • Meteoroloji son dakika uyardı!22 Mart 2021 Pazartesi 09:39
 • Ali Sunal’dan kötü haber!20 Mart 2021 Cumartesi 14:11
 • Naci Ağbal görevden alındı!20 Mart 2021 Cumartesi 13:59
 • İkinci el cep telefonlarında yeni dönem! Zorunlu oldu...20 Mart 2021 Cumartesi 12:57
 • Bingöl'de deprem!09 Mart 2021 Salı 13:23
 • İş yerlerine HES kodu ile girilecek!09 Mart 2021 Salı 13:20
  • EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
   Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Değişen Kocaeli | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
   Faks : 0262 322 99 88 | Haber Yazılımı: CM Bilişim