• BIST 106.843
 • Altın 142,669
 • Dolar 3,5367
 • Euro 4,1209
 • Kocaeli 24 °C

Fikri Işık olmak!

Ahmet ŞEKERCİ

Bir kişi siyasetteki bütün inisiyatif almaların hepsinde nasıl başarılı olur? 

Her hamlesinde nasıl başarıya ulaşabilir?

Siyaset gibi, insan ilişkilerinin ve yönetme becerisinin zor ve karmaşık olduğu bir yapıda, her kritik eşikte en doğru hamle nasıl yapılır? 

Kocaeli siyasetinde bu soruların cevaplarını bulabilmek için Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri

Işık’ın siyasi otobiyografisini iyi analiz etmek gerekir diye düşünüyorum.

Fikri Bey AK Parti’deki siyasi hayatına, yanına Milli Görüşteki siyasi geçmişini, Hereke beldesinden adaylık tecrübesini de alarak, 2001 yılında AK Parti Kocaeli Kurucu İl Yönetiminde göreve başladı.  

Fikri Bey öz geçmişinin bu kısmını anlatırken hep; ‘’ 2001 tarihinde kurucu il başkanımız Nihat ERGÜN Bey’in daveti üzerine’’ diye söze başlar. 

Nihat Bey’in bakanlık sonrasında da mitinglerde konuşmacı olarak protokolde yer alması, Nihat Bey’in kitap tanıtımlarına özellikle sahip çıkılması, ilişkilerin devam ettirilmesinin altında yatan nedenin geçmişteki bu vefa duygusundan kaynaklandığını düşünüyorum.

Siyasette değişimler, dönüşümler olsa da, geçmişteki iyi anıların unutulmaması gerektiğine güzel bir örnek teşkil ediyor bu durum ve vefanın yalnızca İstanbul’da bir semt adı olmadığına… 

Fikri Bey’in parti içinde farklı görev almalarının hemen hepsi bir seçimle olmuştur. 

Reel, demokratik seçimler…  

AR-GE başkanlığından Teşkilat Başkanlığına 2002’nin Nisan ayında Yönetim Kurulunda yapılan bir seçimle gelmiştir.  

Böyle bir görevlendirme için Kocaeli İl Yönetiminde Fikri Bey’in oylanması dışında bir oylamaya rastlamış değilim. 

AK Parti Kocaeli İl Başkanlığına seçilirken de, İl kongrelerinde üst üste iki kez seçilirken de; çoğunluğun teveccühünü alarak, ikna ederek, uzlaşarak il başkanı olmuştur. 

İlişki yönetiminin, ilişki geliştirme ve çözüm odaklılıkta etkinliğin sağlanmasının, Kocaeli siyasetindeki önemli temsilcilerindendir kendisi. 

2007 genel seçimlerine gidilirken, Kocaeli’nde temayül yoklamalarına giren ilk ve tek il başkanıdır ve temayülden oldukça iyi bir oyla çıkmıştır. 

Temayül çalışmasını yaparken yol arkadaşlarına da yardımcı olmuş; hem 2007 temayülünde hem de sonraki dönemin temayülünde Sibel Hanım’a destek olmuştur.  

Sadece Sibel Hanım’a değil, çeşitli zamanlarda kendisiyle yol yürüyen, ekibinde yer alan hemen herkese destek olmuş, ekip arkadaşlarını bir yerlere taşımış bir isimdir Fikri Bey.

Tespit ettiğim kadarıyla Kocaeli siyasetinde Fikri Bey, hiyerarşide üstünde yer alanları yukarıya, ekibinde yer alanları etkin kademelere taşıyarak, alan oluşturma yöntemiyle ilerleme sağlamış, yetki paylaşımından kaygı duymamıştır.  

Ve kolay kolay unutmuyor… 

Sizinle bir kez tanışmışsa ve isminizi öğrenmişse tekrar karşılaştığınızda isminizle size hitap etme olasılığı çok yüksek. 

Bunu nasıl yapıyor; akşamları tekrar ederek mi, üzerine değerlendirme yaparak mı bir yöntem belirliyor bilmiyorum. Ama bildiğim bir şey varsa bunu başarılı bir şekilde gerçekleştirdiğidir. 
Siyasette hemen herkes tanınmak ister, önemsenmek ister. Burada önemli olan durum da bu. 
2007 yılında milletvekili seçildikten sonra da çalışkanlığını devam ettiren ve mecliste iyi misafir ağırlayan biridir. 

Bu durumu hem kendimden biliyorum hem de Ankara dönüşleri diğer arkadaşlar tarafından bu fark anlatılırdı. 

Milletvekilliği sırasında çeşitli illerin ve farklı bölgelerin koordinatörlüklerini etkin bir şekilde gerçekleştirmiş, AK Parti Teşkilat Başkan Yardımcılığı sıfatıyla da Türkiye’ de teşkilatlanma yönünden etkili olmuş ve isminden söz ettirmiştir.  

Fikri Bey’in çalışkanlığı, siyasette çalıştığı alanda boşluk oluşmamasına neden olmuştur. 

Bu durum siyasette etkin olabilmenin en önemli prensibidir. 

31 Ocak 2013 tarihinde TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu Başkanlığı görevine gelişi de komisyonda yapılan seçimle olmuştur. 

Fikri Bey’in siyasi kalitesini ortaya çıkaran en önemli olay 17-25 Aralık operasyonları sürecinde aldığı pozisyondur. 

Hükümetin o buhranlı döneminde, dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan kendisine Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığını tevdi etmiştir. 

Bu bakanlık o süreçte kritik bir öneme sahipti ve dinlemelerin odak noktasıydı. 

Bir bakıma Fikri Bey’e devletin mahremiyeti emanet edilmiştir. 

Fikri Bey’in eğitimci bir geçmişinin olmasından yola çıkarsak, yapılan görevlendirmenin Fikri Bey’e güvenin bir ifadesi olduğunu söyleyebiliriz. 

17-25 Aralık sürecinde üzerine düşen sorumluluğu bakanlık düzeyinde de etkin bir şekilde yerine getiren Fikri Bey, bakanlık bünyesinde oluşturulan önemli projelere imza atmıştır.

Özellikle teknoloji alanında, Türkiye’nin savunma sanayine önemli yatırımlar yapılmış, yerli otomobilde önemli bir noktaya gelinmiş, KOBİ’lerin güçlendirilmesine dönük güçlü projeler oluşturulmuş, sanayicinin kalkındırılmasına dönük girişimlerde bulunulmuş, bilim alanında yeni modeller konuşulmaya başlanmıştır. 

Sonuç olarak,

Fikri Bey’in otobiyografisinden yola çıkarsak, Kocaeli siyasetinde başarılı olmayı hedefleyen sen de; olumlu anılara vefalı olursan, ekibine sahip çıkarsan, insanlara değer verip onları önemsersen, kritik durumlarda safını net belirlersen, çalışkan olursan ve en önemli olanı, samimi olursan siyasette belki başarıyı yakalayabilir, hedeflediklerine ya da hayal edemediklerine ulaşabilirsin. 

Fikri Bey’in bu dönem normal şartlar altında mecliste son dönemi. AK Parti tüzüğünde esnetilen tüzük maddesi gereği yeniden vekil adayı olamıyor. 

Kocaeli Büyükşehir Belediyesinde de İbrahim Karaosmanoğlu’nun belediye başkanlığında üçüncü ve tüzük gereği son dönemi. 

Önümüzdeki dönem Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanlığı için Fikri Bey en güçlü isim. Normal şartlar altında o dönemin teşkilatının da güçlü bir şekilde ismini ön plana çıkaracağı isimdir. 

Mevcut pozisyonu, geldiği nokta, genel merkez nezdinde karşılığı da herkesin malumu. 

İstatistik bilimini referans alırsak, geçmiş başarısı gelecekle alakalı önemli bir veriyi ortaya koyuyor. 

Bu durumu bugünden ifade etmek erken olabilir ama şimdilerde bir bürokrat isminin telaffuz edildiği günlerde bir realiteyi ortaya koymak adına belirtmek gerekir diye düşündüm.

 

Bu yazı toplam 1656 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
  Yazarın Diğer Yazıları
  EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
  Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Değişen Kocaeli | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Faks : 0262 322 99 88 | Haber Yazılımı: CM Bilişim