• BIST 1.205
  • Altın 482,597
  • Dolar 7,8800
  • Euro 9,2849
  • Kocaeli 12 °C

Gaspıralı Gebze’de anıldı FOTO HABER

Gaspıralı Gebze’de anıldı FOTO HABER
İsmail Bey Gaspıralı, düzenlenen konferansla Gebze’de anıldı.

Yerli ve yabancı akademisyenlerin sunum yaptığı konferansın ev sahipliğini yapan Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker, “İsmail Bey Gaspıralı, Kırım ve Rusya’daki Türk ve Müslüman toplumunun temel meselesi olarak eğitimsizliği görmüş, çağa uygun eğitim kurumları oluşturmaya çalışmıştır” dedi

 

İsmail Bey Gaspıralı konferansı önceki akşam Gebze Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Gebze Belediyesi Kırım Türkleri Yardımlaşma Derneği, Gebze Kent Konseyi ve Balkan Türkleri Dayanışma Derneği tarafından GKM’de düzenlenen İsmail Bey Gaspıralı konferansına konuşmacı olarak katılan Zafer Karatay, Zera Bekirova, Doç. Dr. Ranetta Gafarova, Doç. Dr. Kutluk Kağan Sümer ve Mehmet Kamil Berse; Gaspıralı’nın hayatıyla ilgili bilgiler verdi. Konferansın açılışında kısa bir selamlama konuşması yapan Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker, “UNESCO tarafından vefatının 100. yıldönümü dolayısıyla 2014’te anma yılı ilan ettiği İsmail Bey Gaspıralı, Kırım Türklerinin yetiştirdiği çok değerli bir şahsiyettir. 1851-1914 yıllarında arasında yaşamış, çok önemli bir aydın, eğitimci ve gazetecidir. Entelektüel olmanın yanında mücadeleci bir kişiliktir. Sadece Kırım Türklerinin değil, Rusya hakimiyetindeki tüm Türk ve Müslüman toplulukların birliği ve bütünlüğü için mücadele vermiştir.

 

DİLDE FİKİRDE İŞTE BİRLİK

 

Kendisi Rusya’daki ilk Müslüman Kongresi’nin organizatörlerinden biridir. İsmail Bey Gaspıralı, Kırım ve Rusya’daki Türk ve Müslüman toplumunun temel meselesi olarak eğitimsizliği görmüş, çağa uygun eğitim kurumları oluşturmaya çalışmıştır. Gaspıralı’nın Kırım ve Rusya genelinde en fazla üzerinde durduğu konu eğitim ve dildir. Meşhur “Dilde, fikirde, işte birlik” sözü ona aittir. Rusya’daki farklı dil ve lehçelerdeki Müslüman toplulukların birbirinden haberdar olması ve birbirini anlayabilmesi için ortak Türkçe dili kullanılmasını savunmuştur. Vefatının 100. yıldönümünde gerçekleştirdiğimiz bu konferansın Gaspıralı’nın fikirlerinin daha iyi anlaşılmasına vesile olmasını temenni ediyor, başta değerli konuklarımıza ve sizlere katılımınızdan dolayı teşekkür ediyor, hepinizi Allah’a emanet ediyorum” şeklinde konuştu. Konferansın sonunda katılımcılar, fuayede bulunan sergiyi de birlikte gezdi.