• BIST 1.325
  • Altın 455,525
  • Dolar 7,8121
  • Euro 9,4254
  • Kocaeli 7 °C

Gazeteciler 4. Kez yarışacak

Gazeteciler 4. Kez yarışacak
Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti’nin bu yıl 4.sünü gerçekleştireceği Gazeteciler Yarışıyor başvuruları başladı.

Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti, 16 Ocak Basın Onur günü kutlamaları kapsamında bu yıl 7 ayrı kategoride yarışma düzenliyor. Gazeteciler Yarışıyor adı altında düzenlenecek yarışmalar bir çok kategoride sahiplerini bulacak. Her yıl Kocaeli’de mesleki büyüklerin adını yaşatmayı da hedefleyen yarışmaya, ilk yıl Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti’nin kurucularından eski başkanlarından, uzun yıllar TRT’nin Kocaeli temsilciliğini yapan Kazım Ertek’in onuruna, ikincisi Hüseyin Yenice ve Hüseyin Demiray, üçüncüsü Ali Aydemirer, Murat Tosunoğlu, Aybey Kahramanlı adına Gazetecilik Yarışmaları düzenlenmişti. Bu yıl ise geçtiğimiz aylarda aramızdan ayrılan Merhum gazeteci Erkan Nirgiz’in anısına yapılacak olan yarışmalara geçtiğimiz yıllar da olduğu gibi katılımın yüksek olması bekleniyor. 

SON GÜN 23 ARALIK 2016

Bu yıl 4.sü düzenlenecek olan Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti Gazetecilik Yarışması’na iki yeni yarışma kategorisi daha eklendi. Haber, Haber Fotoğraf, Röportaj Görüntülü Haber ve Mizanpaj kategorilerinin yanı sıra Meslek Liseleri bünyesinde bulunan Gazetecilik ve Radyo Televizyon Bölümleri öğrencileri teşvik etmek için kompozisyon ve şiir yarışması da eklendi. Yarışmaya katılmak isteyen basın mensupları ve öğrenciler için son tarih 5 Ocak olarak açıklandı. 16 Ocak Basın Onur gününde dereceye giren yarışmacılara düzenlenecek törenle ödüller verilecek.Basın Mensupları,  2017 yılına ait görüntülü ve yazılı haber ile mizanpaj (sayfa düzeni) kategorilerinde açılacak yarışmaya, 23 Aralık 2017 tarihine kadar yayımlanan eserleriyle katılabilecek. 5 Ocak 2018 tarihinde başvuruların son günü olarak belirlenmiştir. 

KOCAELİ GAZETECİLER CEMİYETİ GAZETECİLİK YARIŞMASI YÖNETMELİĞİ

 AMAÇ  ve KAPSAM

Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti 4. Gazetecilik Yarışması, gazetecilerin mesleki gelişmelerini sağlamak, her yıl başarılı çalışmaları özendirip, ödüllendirmek ve bunları gelecek kuşaklara birer “Örnek” olarak sunabilmek amacıyla  düzenlenmiştir.

2- Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti 4. Gazetecilik Yarışması Kocaeli’de faaliyet gösteren meslektaşlarımıza açıktır.

3- Yarışma şu ana dallarda düzenlenir:

a) Haber

b) Haber Fotoğraf

c) Görüntülü haber

d) Sayfa düzeni (mizanpaj)

e) Röportaj

f) Kompozisyon

g) Şiir

KATILIM KOŞULLARI

4- Yarışmaya katılacak eserlerin 2017 yılı içerisinde yayınlanması gereklidir.

5-. Her yarışmacı yarışmaya ancak bir dalda katılabilir.

6- Uluslararası yarışmalar dışında, başka kuruluşların düzenledikleri yarışmalarda ödül almış eserler, bu yarışmalara katılamaz. Bu durum Seçici Kurul kararının açıklanmasından sonra anlaşılırsa, karar iptal edilir ve ödül geri alınır.

7- Yarışmalara gazete, televizyon ve internet medyasında yayınlanan eserleriyle katılanlar:

a) Yarışmacıların, eserlerinin yayınlandığı gazete, dergi ve internet sayfa çıktısının bir adedini, on fotokopisini;

b) Sayfa düzeni dalında yarışmaya katılanların, eserlerini gösteren gazeteden 1 örneği ile fotokopisini, bu sayfa düzenini kendilerine ait olduğunu onaylayan, gazete yönetiminden alınacak bir belgeyi.

c) İmzasız veya rumuzlu eserlerin yarışmacıya ait olduğunu onaylayan ve eserlerin yayınlandığı gazete, dergi ve internet sitesi sorumlusundan alınacak bir belgeyi, başvuru  formuna eklemeleri gerekmektedir.

8- Ajans bültenlerinde yer alan eserleriyle yarışmaya katılanlar:

a) Gazete, dergi, internet sitesi ve TV’de yayınlanan eserlerin kendilerine ait olduğunu onaylayan, ajans sorumlu müdüründen alınacak bir belgeyi,

b) Eserin yayınlandığı ajans bülteninin orijinali ile fotokopisini,

c) Eserler yazılı basında yayınlanmışsa, gazete veya dergilerden bir adedini ve fotokopisini,

9-Yarışmaya televizyonlarda yayınlanan eserleriyle katılanlar:

a) Yayınlanan eserlerin orijinal metinlerini

b) Yayın tarihi, adı, süresi ile bu eserlerin yarışmacıya (kolektif  bir yapımsa yarışmacılara) ait olduğunu belirten ve kurumun yetkilisinden alınacak onaylı bir belgeyi.

c) TV’de yayınlanan eserlerin görüntü CD’leri Seçici Kurul tarafından incelenecektir.

 SEÇİCİ KURUL

10- Seçici Kurul üyeleri Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu’nun daveti ile İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü Başkan ve öğretim üyeleri, basın meslek kuruluşlarının başkan veya temsilcileri, üye meslek örgütü temsilcilerinden oluşur. Seçici kurul 5 üyeden oluşur.

11-  Yarışmaya katılanlar Seçici Kurul üyesi olamaz.

SEÇİCİ KURUL DEĞERLENDİRME

12- Seçici Kurul üyeleri eserlere 40’dan aşağı, 100’den yukarı olmamak, 5 ve katları rakamlar yazmak koşuluyla puanlamasını yapar. Değerlendirmede eşit puan almış eserler olursa, bunların değerlendirmesi kendi aralarında yeniden puanlama yapılarak sonuçlandırılır. Kurul, değerlendirmenin sonucunu bir tutanakla Yönetim Kurulu’na iletir.

Yarışma sonuçları Yönetim Kurulu’nca açıklanır.

 ÖDÜLLER

13- Seçici Kurul değerlendirmeleri sonucunda, ortalama 70’in üzerinde en yüksek puanı alan 3 eserin sahibine ödül verilir. Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti 4.  Gazetecilik Yarışması’nda, her dalda ilk üçe bir ödül verilir.

Başvurular 12 Aralık 2017 tarihinde başlayacak ve  05 Ocak 2018 tarihinde son bulacaktır.

Meslektaşlarımız katılacakları eserleri Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti’ne teslim edecektir.

Dosya teslimleri büyük zarf içerisinde olacak şekilde ağızları kapatılmış olarak teslimleri gerekmektedir.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
    EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
    Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Değişen Kocaeli | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
    Faks : 0262 322 99 88 | Haber Yazılımı: CM Bilişim