• BIST 100.140
 • Altın 140,744
 • Dolar 3,5207
 • Euro 4,0169
 • Kocaeli 34 °C

Gençler müjde TEOG Sınavında değişiklikler var!

Yunus Emre TÜRK

Gençler başlığı müjde diye attık ama belki olurda bu işleri düzenleyenlerden birinin gözüne takılır da sitemimizi ulaştırabiliriz.

Nedir yahu bu gençlerin eğitim sisteminden çektiği…

Her sene farklı bir uygulama her sene değişen bir sistem…

Nereye kadar ?

Neden bir türlü oturmuyor bu sistem!

Ak Parti Hükumetinin en başarısız olduğu alan burası.

12 yılda 6 Bakan eskitti… Tabiri caiz ise Mili Takımın antrenör değiştirmesi gibi ama başarı bir türlü gelmedi, sistem bir türlü oturtulamadı.

2023 Hedefleri olan bir ülkeyiz hamd olsun bu güzel bir şey Hatta 2071 Hedefleri bile konuşuluyor.
Lakin, soruyorum Allah aşkına nasıl olacak bu? 

Bir türlü oturmayan eğitim sistemiyle bu gençleri nasıl 2023 daha sonra da 2071’e taşıyacağız.
Sabah işe gelirken radyoda haberleri dinliyordum.

Teog sınav konularının değiştiği haberi verildi. İçim cız etti yeter artık dedim hatırlıyorum ilk sınava girdiğim dönemi 2002 o yılda sınav sistemi değişmiş puanlamaları farklılaşmıştı. 

Hatta ondan sonra ki her yıl sınav sistemi değişikliğe uğradı.

Gençler yapboz tahtasına döndüler.

Artık bu işe ciddi bir el atılması gerekiyor.

Ülkemiz şartlarına uygun, insanlarımızın fıtri yapılarına, ahlaki olgularına ve örf adetlerimizle çelişmeyen daha sağlıklı bir sistem üzerinde sağlam bir kafa yorularak bir daha değişmemecesine kalıcı bir sistem getirilmeli.

Alanında uzman kişileri ancak bu şekilde yetiştirebiliriz.

İşte o zaman koyduğumuz hedefler iş yapar…

Bu konunun önemini anlamız elzem… Hastaneler, okullar, yollar, ekonomi, tamam bunlar güzelde eğitim ne olacak!

Abbas Güçlünün bir yazısına denk geldim bu konuda araştırma yaparken gerçekten durum ciddi. Bakın maddeler halinde sıralamış eğitim sistemindeki değişiklikleri.

Son 12 Yılda Eğitim Sisteminde Yaşanan Değişiklikler

Abbas Güçlü son 12 yılda eğitim sistemimizde yaşanan değişikliklerle ilgili bir yazı kaleme aldı. 

1- Meslek liseliye iki yıllık meslek yüksekokullarına sınavsız geçiş hakkı tanındı (2002).
Amaç dört yıllık programlara yığılmayı azaltmaktı. Ancak yüksekokullardaki eğitim kalitesinin düştüğü eleştirileri var.

2- Üniversiteye girişte meslek liseleri ve genel liseler arasındaki katsayı farkı arttırıldı (2003).
Genel lise mezunlarıyla meslek liseliler arasındaki katsayı farkı 0,2 ile 0,5'ten 0,3 ve 0,8'e çıkarıldı. Ancak 10 yıl sonra Prof. Yusuf Ziya Özcan'ın başkanlığındaki YÖK, katsayı farkını küçülte küçülte geçen yıl eşitledi.

3- 64 yıllık ilköğretim müfredatı değiştirildi (2004). Eleştirel düşünme, problem çözme, yaratıcı düşünce, bilimsel araştırma, girişimcilik, iletişim, bilgi teknolojileri ağırlık kazandı.

4- Lise dört yıla çıktı (2005) Liselerde eğitim süresi üç yıldan dört yıla çıkarıldı. Zorunlu dersler azaltılarak seçmeli derslere ağırlık verildi. 40-45 saat olan haftalık ders yükü 30-35 saate düştü.

5- Yabancı dilde ders bitti (2005). Anadolu ve fen liselerinde, bazı derslerin yabancı dilde öğretimine son verildi. Sadece Galatasaray , Kadıköy Anadolu Lisesi gibi birkaç okulda hazırlık sınıfı kaldı.

6- Süper liseler, Anadolu liseleri ile birleştirildi (2005). Bir yıl hazırlık eğitimi verilen ve not ortalaması ile girilen süper liselerin tamamı Anadolu lisesi oldu.

7- Genel lise ve meslek lisesinin 1. sınıfı ortak oldu (2005). Genel liselerin birinci sınıfında verilen derslere meslek tanıtımı, yönlendirme ve ortak beceriler ile bilgisayar dersleri de eklendi.

8- Liselere Giriş Sınavı (LGS) gitti, OKS (Ortaöğretim Kurumlarına Giriş Sınavı) geldi (2005). Öğrenciler yine tek sınava girecekti. Ancak içerik, müfredat ve katsayılar açısından farklılıklar oldu.

9- OKS gitti, SBS geldi (2007). Çocuklar tek sınav stresi çekmesin diye 6,7 ve 8. sınıf sonunda birer sınav yapılıp ortalamasının alınmasına karar verildi.

10- Lise türleri azaldı (2008). Ortaöğretimdeki 79 okul çeşidi 15'e indirildi. Genel lise, fen lisesi, sosyal bilimler lisesi ve Anadolu lisesi dışında birçok okul birleştirildi.

11- SBS'ler kalktı, eski sistem geri geldi (2010). 6, 7 ve 8. sınıfta uygulanan SBS'li sistem sadece üç yıl kalabildi. Öğrenciler sadece 8. sınıfta Seviye Belirleme Sınavı 'na (SBS) giriyor.

12- ÖSS yerine LYS ve YGS (2010). 1999 öncesinde uygulanan ÖSS, ÖYS mantığına geri dönüldü.

13- Düz liseler anadolu lisesine dönüştü (2010). 2013-2014 yılına kadar 1953 genel lise Anadolu lisesine dönüştürülecek. Anadolu lisesini kazanamayan meslek lisesine gidecek.

14- Arapça seçmeli ders oldu (2011) İlköğretim 4, 5, 6, 7 ve 8'deki seçmeli İngilizce, Almanca, Fransızca, İtalyanca, İspanyolca, Rusça ve Çince'ye Arapça da eklendi.

15- LYS'ye iki hafta kala AOBP, OBP olarak değişti (2012). Öğrencilerin üniversite sınav puanlarına okul puanı eklenecek, mezun olduğu okulun başarısı okul puanını artık etkilemeyecek. Yani öğrenciler sadece kendi bireysel başarılarından sorumlu olacaklar. Bu da başarılı okulların öğrencileri için dezavantaj.
Kaynak: http://www.abbasguclu.com.tr/haber/veliler_icin_zor_gunler.html

Yahu bu kadar değişiklik bir sistemin arayışı mıdır bilmiyorum ama olan gençlerimize oluyor. Lütfen artık şu değişikliklere bir son verelim. Sağlam bir sistemle geleceğe emi adımlarla yürüyelim. 
Selam ve dua ile…

Bu yazı toplam 1196 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
  Yazarın Diğer Yazıları
  EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
  Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Değişen Kocaeli | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Faks : 0262 322 99 88 | Haber Yazılımı: CM Bilişim