• BIST 1.548
 • Altın 408,519
 • Dolar 7,3675
 • Euro 8,8892
 • Kocaeli 10 °C

Kara Fatma Kocaeli Cephesi’nde

Kara Fatma Kocaeli Cephesi’nde
Prof. Dr. Sabahattin Özel “Kurtuluş Savaşı’nda Kara Fatma’nın Kocaeli Cephesi’ndeki Hizmetleri” ni anlattı.

Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen ”Uluslararası Çoban Mustafa Paşa ve Kocaeli Tarihi-Kültürü“ başlıklı sempozyum öğleden sonra oturumlarla devam etti. İlk oturuma Ankara Üniversitesi’nden Prof. Dr. Selda Kılıç, 2.oturuma ise Prof. Dr. Mehmet Alpargu başkanlık yaptı. Oturum sonrası tüm konuşmacılara Çoban Mustafa Paşa Külliyesi tablosuyla birlikte geçen yıla ait sempozyum sonuç bildirilerinin bulunduğu kitap hediye edildi.
 
İLK TBMM’DE 6 MEBUSTAN BİRİ:HAFIZ ABDULLAH EFENDİ

Özellikle üniversitelerin Tarih Bölümü’nde eğitim alan öğrencilerin yoğun katılım gösterdiği sempozyumda ilk konuşmayı aynı zamanda oturuma başkalık yapan Prof. Dr. Selda Kılıç yaptı.Kılıç”1920 Meclisinde Hafız Abdullah Efendi” yi anlattı. Prof. Dr. Kılıç ilk dönem TBMM’de bulunan 6 İzmit mebusundan birinin Hafız Abdullah Efendi olduğunu söyledi. Ayrıca Hafız Abdullah Efendi’nin meclis içi çalışmalarını ve üzerinde durduğu konuları anlattı.
 
GEBZE MUDARLI’DAN TARİHÇİ DR.SELAHATTİN TANSEL

Kocaeli tarihine farklı yönlerden ışık tutan Uluslararası Çoban Paşa ve Kocaeli Tarihi-Kültürü” adlı sempozyuma sağlık sorunları sebebiyle katılamayan Atatürk Üniversitesi’nden Prof. Dr. Enver Konukçu’nun tebliğini Tarih Araştırmacısı Resul Narin okudu. Narin” Mudarlı Menşeli Tarih Araştırması: Dr. Selahattin Tansel” i anlattı. Tansel’in Gebze Mudarlı’ da doğduğuna ve tarihçi-eğitimci kimliğine dikkat çekilen tebliğde ”O dönemde kimsenin cesaret edemediği bir şey yaptığı ve Fatih Sultan Mehmet’in dönemini kaleme aldığı ifade edildi.
 
İZMİT HALKEVİ GÜZEL SANATLAR ŞUBESİ

Erken Cumhuriyet Dönemi Ulus Devlet İdeolojisi Bağlamında “İzmit Halkevi Güzel Sanatlar Şubesi Müzik Kolu Etkinlikleri “konulu bir konuşma yapan Yrd. Doç. Dr. Gülşen Erdal” Erken Cumhuriyet Dönemi olarak adlandırılan 1923-1938 yılları arasında genç Türkiye Cumhuriyeti varlığını ve otoritesin sağlamlaştırmak ve halka ulus devlet ideolojisini benimsetmek için sanatın çeşitli alanları kullanmıştır.” dedi. Erdal ardından İzmit Halkevi’nde müzik faaliyetlerinin yoğun olarak gerçekleştirildiğini söyledi.
 
KOCAELİ CEPHESİ’NDE BİR KADIN KAHRAMAN: KARA FATMA

Prof. Dr. Mehmet Alpargu’nun oturum başkanlığını yaptığı 2.oturumda İstanbul Üniversitesi’nden Prof. Dr. Sabahattin Özel “Kurtuluş Savaşı’nda Kara Fatma’nın Kocaeli Cephesi’ndeki Hizmetleri” ni anlattı. Özel” Erkekler ne çok çaba harcarlarsa harcasınlar kadınlara kıymet verilmiyorsa başarılı olunmaz. Milli mücadele döneminde Türk kadınları her alanda mücadele etmiştir. Pek çok kadın kahramanımız vardır. Kara Fatma Erzurum doğumlu varlıklı bir ailenin kızıydı. Kara Fatma kardeşi ile birlikte Kocaeli’ ye geçmiş ve buralarda çalışmalar yapmıştır. Gönüllü gençler toplayarak ve silah temin etmiştir. Cephane bulabilmek için pazarda çalışmaya başlamış, pazar kasaları ile cephane taşımıştır. Yunanlılara yakalanınca büyük işkencelere maruz kalmıştır. Pek çok köyü baskından kurtarmışlardır. Bu başarılarda oğlunun yanı sıra pek çok Kocaelilinin katkısı vardır. Kara Fatma Kocaeli Cephesi’nde çok hizmetleri geçmiş bir Kuva-yı Milliyecidir.”dedi.
 
ANZAVUR AHMET’İN MİLLİ KUVVETLERE KARŞI YAPTIĞI FAALİYETLER

İngilizlerin ve Damat Ferit Paşa Hükümeti’nin İzmit ve Çevresini Kontrolleri Altında Tutma Çabaları Çerçevesinde Ahmet Anzavur’un Bölgedeki Faaliyetlerini anlatan Prof.Dr.Osman Akandere Anadolu’ya geçişlerde önemli bir rol oynayan İzmit ve bölgesi üzerinde İngilizlerin hassasiyetle durduklarını söyledi. Aynı zamanda Kuva-yı Milliye güçlerinin buradaki askeri başarılarının hem İngilizleri hem de Damat Ferit Paşa Hükümetini endişelendirdiğini ifade eden Akandere, Anzavur Ahmet’in 1920 yılının Nisan ve Mayıs aylarında İzmit ve Adapazarı bölgelerinde, milli kuvvetlere karşı yaptığı faaliyetleri ve mücadelesini anlattı.
 
 KURTULUŞ MÜCADELESİNDE KOCAELİ’DE YAŞANANLAR

“(1919-1921) yılları arası Kocaeli’nin İlk İşgalinden Kurtuluşuna Kronolojik Olayları ve Değerlendirmeler” konulu bir konuşma yapan Prof. Dr. S. Esin Dayı, İzmit’in ilk işgalinden son işgaline, kurtuluş mücadelesi sürecinde gerek İstanbul ve Anadolu’daki, gerekse yurt dışındaki askerî ve siyasi olayları İstanbul Hükümetleri, İtilaf Devletleri ve Milli Mücadele açısından kronolojik olarak ele alıp değerlendirmelerde bulundu.
 
HEM İÇ HEM DE DIŞ CEPHE: KOCAELİ

Hacettepe Üniversitesi’nden Prof. Dr. Adnan Sofuoğlu “Milli Mücadele’nin İç Cephesi’ni anlattı. Sofuoğlu arşiv belgelerine dayanarak yaptığı konuşmada” Sivas Kongresi’nde Türkiye’nin geleceği konuşulup karar alınmıştır. Bu gelişmeler özellikle İngilizleri tedirgin etmiştir. Kocaeli bölgesi, hem İtilaf Devletleri hem de Milli Mücadele karşıtı olan İstanbul Hükümetleri ile onları destekleyen güçler tarafından Anadolu’ya gerçekleştirilecek müdahalelerde yığınak bölgesi olarak kullanılmıştır. Bütün bu özelliklerinden dolayı Kocaeli Milli Mücadele döneminde bir iç cephe niteliği taşıdığı gibi önce İngiliz ardından onların yerini alan Yunan birliklerinin gelmesiyle dış cephe özelliği de göstermiştir.” dedi.
 
SON BÖLÜMDE SORULAR CEVAPLANDIRILDI

Uluslararası Çoban Mustafa Paşa Kocaeli Tarihi-Kültürü Sempozyumu’nda konuşmacılar, tartışma bölümünde katılımcıların sorularını cevaplandırdı.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • İSU, Hürriyet Caddesi’nde çalışma yapacak!08 Aralık 2020 Salı 13:03
 • Sefer saatleri değişti!04 Aralık 2020 Cuma 13:19
 • Kılavuz Gençlik çevrim içi olacak!21 Kasım 2020 Cumartesi 14:48
 • Fidan desteği için başvurular yarın bitiyor!19 Kasım 2020 Perşembe 12:45
 • UlaşımPark, engelleri ortadan kaldırdı!17 Kasım 2020 Salı 12:38
 • Kongre Merkezi üstgeçidi yılsonuna hazır!17 Kasım 2020 Salı 12:20
 • EKPSS adaylarına ücretsiz ulaşım desteği!14 Kasım 2020 Cumartesi 14:58
 • İsu'nun 2020 yılı olağan genel kurulu yapıldı!14 Kasım 2020 Cumartesi 14:47
 • Büyükşehir onbinlerce dağıtacak!14 Kasım 2020 Cumartesi 09:52
 • E-KPSS için 17 ek sefer!14 Kasım 2020 Cumartesi 09:35
  • EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
   Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Değişen Kocaeli | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
   Faks : 0262 322 99 88 | Haber Yazılımı: CM Bilişim