• BIST 2.009,05
  • Altın 784.09053
  • Dolar 13.4032
  • Euro 15.1955
  • Kocaeli 10 °C

Karaosmanoğlu: Gençliğimizi ihmal edemeyiz

Karaosmanoğlu: Gençliğimizi ihmal edemeyiz
Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Antalya’da gerçekleştirilen “Belediye Başkanları İstişare ve Değerlendirme Toplantısında”, Gençlik çalışmaları üzerine bir sunum gerçekleştirdi.

Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) ve Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, AK Parti Genel Merkez Yerel Yönetimler Başkanlığı'nın düzenlediği Belediye Başkanları İstişare ve Değerlendirme Toplantısına katıldı. İki gün sürecek toplantıya Türkiye’de ki AK Partili tüm belediye başkanlarının katılırken, Başkan Karaosmanoğlu birinci gün “Gençlik” üzerine bir sunum gerçekleştirdi. Konuşmasında, şehirlerimizi güzelleştirebiliriz, ancak gençlerimizi ve insanımızı mutlu etmek zorundayız diyen Başkan Karaosmanoğlu, “Gençlerimizi ihmal edersek, geleceğimiz karanlık olur. İşin özeti de budur” dedi.
 
“KENTLERİ YIKAN BİR NESİLLE TANIŞTIK”

AK Parti Yerel Yönetimler Genel Başkan Yardımcısı Erol Kaya, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Kocaeli Milletvekili Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu Başkanvekili İlyas Şeker ve Kocaeli’den gelen on iki ilçe Belediye başkanlarının da olduğu toplantıda konuşmasına devam eden Başkan Karaosmanoğlu, bilgi ve tecrübelerini paylaşmada hazır olduğunu da ifade etti. Uygulamaları yerinde görmenin çok daha faydalı olacağını vurgulayan Başkan Karaosmanoğlu, “Hepimizin görevleri yaşadığımız kentleri imar etmektir. Yaşanabilir, sağlıklı şehirler oluşturma görevi ve ideali hepimizde vardır. Ama kentleri fiziken imar ederken, neslimizi ve insanımızı ihmal edemeyiz. İhmal ettiğimiz nesil imar ettiğimiz kenti tarumar eder. Örneklerini ülkemizde yaşadık. Camileri, kütüphaneleri, sokakları velhasıl kentleri yıkan bir nesille tanıştık” ifadelerini kullandı.
 
“KALKINMA YERELDEN BAŞLAR”

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin çocuk ve gençlik üzerine yaptığı projelerin bir video filmle de anlatıldığı toplantıda, gençlik ihmal edilmeye gelmez vurgusu yapan Başkan Karaosmanoğlu, konuşmasına şu şekilde devam etti: “Bu görev Milli Eğitim Bakanlığı’na verilmiş gözüküyor ama yerel yönetimlerin olmadığı yerde hiçbir şeyden ve başarıdan bahsetmek mümkün değildir. Kalkınma yerelden başlar. Bu eğitim, sanat, kültür, çevre ve her şeyde geçerlidir. AK Parti iktidarlarında yerel yönetimlere hem kaynak hem de imkân sağlandı, sağlanmaya da devam ediyor.”
 
“GELİŞMELERİ ÇOK İYİ TAKİP ETMELİYİZ”

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı Ömer Polat’ın da katıldığı toplantıda, eğitim-kültür çalışmaları noktasında gençler üzerinde hassasiyetle durduklarını söyleyen Başkan Karaosmanoğlu, “Nerede başarısı varsa, Başkanlarımız ilgili belediyelerle karşılıklı bilgi ve tecrübe paylaşımında bulunmalıdır. Gençlikle ilgili gelişmeleri çok iyi takip etmeliyiz. İyi örnekleri alıp kentlerimizde uygulayabiliriz. Bakınız Diyanet İşleri Başkanlarımızın 4-6 yaş eğitimine de destek oluyoruz. Halkımıza ve kadınlarımıza dönük projeleri de destekliyor, sizlerde desteklemelisiniz. Bununla birlikte öğrenci yurtlarımıza karşı sorumluluğumuzda var. Bu tür yurtların belediyelerimiz tarafından teşvik edilmesi veya işletilmesine destek olunması gerekmektedir” diye konuştu.
 
“YABANCI ÖĞRENCİLERİMİZLE DE İLGİLENİYORUZ”

Bilgi evlerimiz dershane mantığıyla çalışmıyor diyerek konuşmasına devam eden Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, “Aileler ve okullarımızla işbirliği yapıyoruz. Çocuklarımıza rehberlik, iyi yetişmeleri için çalışıyoruz. Akademi Lise projemizde gençlerimizle ilgi kuruyor, hayata iyi hazırlama çabasında içerisinde oluyoruz. Kocaeli’miz de iki bine yakın yabancı öğrencimize de destek oluyoruz. İyi derece İngilizce bilenleri de Bilgi Evlerimizde dil eğitimi vermesine imkân tanıyoruz” açıklamasını yaptı.
 
“AMATÖR SPOR KULÜPLERİMİZ BİR OKULDUR”

Gençliğimizin kötü yolları düşmemesi, batağa ve karanlığa gitmemesi için sporu bir araç olarak kullanalım vurgusu da yapan Başkan Karaosmanoğlu, “Spor iyi bir araçtır. Amatör Spor Kulüpleri’nin yöneticileriyle devamlı bir araya geliyor, kamplar yapıyoruz. Gençlere daha çok faydalı olan kulüplerimize daha fazla destek oluyoruz. Amatör spor kulüplerimiz birer okuldur diyoruz. Başarılı kulüplerimizi desteklemeye ve teşvik edilmesine önem veriyoruz. Her zaman onlarla bir araya geliyor ve toplantılar yapıyoruz. Yaz spor okulları açıyor, her çeşit alanda insanımızın spor yapabileceği alanlar oluşturuyoruz” bilgilendirmesini yaptı.
 
“KADININ YÜZÜ GÜLÜYORSA, TOPLUMDA GÜLÜYOR”

“Evden Okula, Haydi Anneler Spora'' Projesinden de bahseden Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, “Şehirlerde yaşayan ve çalışmayan kadınlarımız sosyal alanlara girmede biraz daha zorlandığını keşfettik. Strese giren kadınlarımızı, okulların etrafında oluşturduğumuz alanlarda sosyalleşmesini ve spor yapmasına olanak sağladık. Kadınlarımızı dinliyor, “Ben hayata döndüm” diyen kardeşlerimize tanık oluyoruz. Unutmayalım kadının yüzü gülüyorsa, toplumda gülüyor demektir. Kadınımızı, bedenen ve ruhen iyi hale getirmek için devletimizin ve yerelde bizlerin görevi vardır. Kadınımızın onurlu bir yaşama hakkı var” diyerek sözlerini tamamladı. Toplantının ardından Başkan Karaosmanoğlu, diğer belediye başkanları ve AK Parti yöneticileriyle bir araya gelmesiyle sona erdi.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
    EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
    Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Değişen Kocaeli | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
    Faks : 0262 322 99 88 | Haber Yazılımı: CM Bilişim