• BIST 1.776,41
  • Altın 702,32
  • Dolar 12.2478
  • Euro 13.8849
  • Kocaeli 11 °C

Kaya Grubu önce iş güvenliği diyor

Kaya Grubu önce iş güvenliği diyor
Kaya Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Kaya İş kazalarının yüzde 98’i önlenebileceğine dikkat çekti önemli açıklamalar yaptı. İşte o açıklama...

Kaya Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Kaya: “Ülkemizde her 8 dakikada bir meydana gelen iş kazalarında, günde 5 işçi hayatını kaybediyor”

1 Milyon iş kazası

Geçtiğimiz günlerde hükümetin açıkladığı iş sağlığı ve güvenliği konusundaki yeni yasa paketinde denetim faaliyetlerine ağırlık verilerek çalışma şartlarını iyileştirmek için yeni tedbirlerin alındığı yönündeki gelişmeleri değerlendiren Kaya Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Kaya, “Dünyada yaklaşık 3 milyar işgücü var ve her gün yaklaşık 1 milyon iş kazası gerçekleşiyor. Ayrıca, her yıl 2,3 milyon çalışan iş kazası ya da meslek hastalığından hayatını kaybediyor ve her 15 saniyede bir, 160 işçi iş kazası geçiriyor. Türkiye’de ise ortalama her gün 170 iş kazası meydana geliyor, bu kazalarda 3 çalışan yaşamını yitiriyor ve 4 veya 5 çalışan iş kazası sonucu iş göremez hale geliyor. Tüm bu veriler yorumlandığında eğitim ve denetim süreçlerindeki yetersizlik ortaya çıkıyor. İş Sağlığı ve Güvenliği konusundaki yetersizliklerin giderilmesi ile iş kazalarının yüzde 98 oranında önlenmesi mümkün” dedi.

Yasalaşma süreci doğru bir girişim

İş kazalarının yüzde 50’sinin kolaylıkla önlenebilir kazalar olduğunu, yüzde 48’inin ise sistemli bir çalışma ile önlenebileceğini vurgulayan Kemal Kaya, “T.C. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından açıklanan iş sağlığı ve güvenliği verilerine bakıldığında 2009-2012 yılları arasında iş yeri, çalışan ve iş kazaları sayısında düzenli artışlar gözlemlenmesine rağmen 2012 yılında İş Sağlığı ve Güvenliği tasarısının yasalaşmasıyla birlikte iş kazalarındaki artışa rağmen can kaybı sayısında ciddi bir düşüş yaşandığını görüyoruz. Bu doğrultuda iş sağlığı ve güvenliğinin yasalaşması, vatandaşa yasalarla tanınan yaşam hakkının bir gereğidir. Bu konuda her ne kadar geç kalınmış olsa da yasalaşma süreci ve yasanın kapsamının genişletilmesi çok doğru bir girişim.” diye konuştu.
Ölümlü iş kazaları yüksekten düşme sonucu gerçekleşiyor.

Kaya Grubu’nun faaliyet alanı olan ‘yüksekte iş güvenliği’ ekseninde iş kazalarının iş kollarına göre dağılımını ve kazaların gerçekleşme sebeplerini değerlendiren Kemal Kaya, “2012 yılında maden ve ağır sanayi, inşaat sektörünü takip etti. Toplamda 44 bin 780 iş kazasının gerçekleştiği 2012 yılında yalnızca inşaat sektöründe 4 bin 511 iş kazası gerçekleşti. Bu da oransal açıdan bakıldığında iş kazalarının yüzde 10’unun inşaat sektöründe gerçekleştiğini gösteriyor. İş kazası sebeplerine baktığımızda ise yüksekten düşme sebepli iş kazalarının açık ara en yüksek orana sahip olduğunu görüyoruz.” dedi. 

Can kaybı asgari düzeye inecek

Kemal Kaya, “Yasadaki son iyileştirme çalışmaları kapsamında; çok tehlikeli işlerde çalışan 2 milyon 700 bin çalışana yeterlilik belgesi gerekliliği, meslek okullarında zorunlu iş sağlığı ve güvenliği derslerinin verilmesi, yapı denetim firmalarının iş sağlığı ve güvenliği konusunda sorumluluk üstlenmesi, yılda bir kez yapılan acil durum tatbikatlarının bundan böyle 6 ayda bir yapılması gibi birçok uygulamanın hayata geçirilmesi planlanıyor. Yasalaşma süreci tamamlandığında, alınan tüm tedbir ve kurallar uygulandığında iş güvenliği alanında ülke olarak önemli yollar kat etmiş olacağımıza, iş kazalarını ve buna bağlı gerçekleşen can kaybını da asgari düzeye indireceğimize inanıyorum” diye konuştu.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
    EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
    Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Değişen Kocaeli | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
    Faks : 0262 322 99 88 | Haber Yazılımı: CM Bilişim