• BIST 103.072
  • Altın 272,126
  • Dolar 5,6668
  • Euro 6,2796
  • Kocaeli 21 °C

KO-MEK bahara renk kattı!

KO-MEK bahara renk kattı!
Sergi açılışına katılan Başkan Vekili Çakmak, KO-MEK’in, vatandaşların ilgisiyle, rekor rakamlara ulaştığını söyledi.

Marmara Belediyeler Birliği ve Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın, Derbent Uygulama Otelinde Balkan ülkelerinden gelen gençlerin katıldığı Sivil Toplum Akademisine katıldı. Balkanların farklı ülke ve kentlerinden gelen gençlerle günümüzün siyasi gelişmelerinde sivil toplum kuruluşlarının rolü ve dünyanın gittiği yönü içeren bir konuşma gerçekleştiren Başkan Büyükakın, ‘’Sivil Toplumun Demokrasideki Yeri’’ başlıklı sunumuyla tecrübelerini paylaştı. Balkan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği (BALTÜRK) ile Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı iş birliğiyle gerçekleşen akademide, ‘’Dünyada niçin varız?’’ sorusunun cevabını farklı şekillerde ele alan Büyükakın, “Bu soruyu doğru cevapladığımızda yürüdüğümüz yol da doğru olacaktır. İnsanın kendi idealinin peşinde koşmasının yanı sıra çevresinde başka insanlar olduğunu bilerek ve düşünerek, o idealin peşinde koşması gerekir” dedi.

“YAŞAM BİÇİMİMİZ BAŞKA BİR FORMATA GİRECEKTİR”

Balkanlardan konuk olarak Kocaeli’ye gelen gençlere, ‘’Evrende diğer insanlarla ve canlılarla birlikte yaşıyoruz’’ diyerek, ‘’Kendi iyiliğimiz için koşarken diğer yaşamlara ve yaşam alanlarına zarar vermemeliyiz’’ vurgusu yapan Başkan Büyükakın, “Daha çok para kazanmak için çevreye zarar vermemeliyiz. Bunlar elbette sizlerle birlikte bizlerin ortak idealleridir. Bu ortak ideallerin sayısını elbette artırmak gerekiyor. Yani biz bu dünyada kendimiz için değil diğer insanlar, canlılar ve tabiat için yaşamalıyız. Bu dünyada onlarda var, biz de varız dediğimiz zaman, yaşam biçimimiz başka bir formata girecektir” diye konuştu.

“LOBİYİ YAPARKEN SİYASET YAPMIŞ OLUYORSUNUZ”

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr .Tahir Büyükakın, siyaset dediğimiz şey sadece siyasi partilerde yapılmaz vurgusunu da yaparak Sivil Toplum Kuruluşlarını adres gösterdi.  ‘’Çevreci bir STK’nın çalışmaları karar alıcılar tarafından alınacak kararlar için lobi yapması aynı zamanda siyaset üretmesi demektir’’ diyerek konuşmasını sürdüren Büyükakın, “Aslında bu lobiyi yaparken siyaset yapmış oluyorsunuz. Bu çalışmayla kamu için alınacak kararları alırken bu kararların güzel olması için mücadele etmiş oluyorsunuz. Bu evrede ortak iyilik insanların daha mutlu olması içindir. STK’larda, siyasi partilerde veya diğer yapılarda gençler olarak var olmak zorundasınız. Aslında bu hepimizin iyiliği içindir. Eğer bunu yapmazsak gelecekte başımıza gelecekten sorumlu oluruz” diye konuştu.

“ADALET OLMADAN İNSANLARIN MUTLU OLMASI MÜMKÜN DEĞİLDİR”

‘’Bugün Venezuela'da darbe girişimi yapılıyor’’ diyerek buna müdahale etmesi gereken uluslararası kuruluşlardan ses çıkmadığını da hatırlatan Büyükakın, ‘’İnsanlar Venezuela'da ki haksızlığa ve adaletsizliğe yani darbe girişimine sessiz kalıyor’’ diyerek, “Dünyanın daha iyi olması için insanların sesini çıkarması gerekir. Başkasının hakkı için sesimizi çıkarmalıyız. Aslında başkasının hakkını savunurken kendi hakkımızı savunmuş oluruz. Dolayısıyla her ne iş yapıyorsak; birinci aradığımız ilke adalet olmalıdır. Adalet olmadan insanların mutlu olması mümkün değildir. Sesiniz duyulmadığı zaman sonuç alamazsınız. Mesela burada 24 saat konuşsak Venezuela'daki sonucu değiştiremeyiz. Ama oradaki sonuçları değiştirmenin yolu ve imkânı var. Hayatın merkezine adaleti alan, adaletten daha fazla bir değeri tanımayan, insanın özgür olmasıyla en değerli olanın insan olduğunu kabul eden bir düşünce sistemini hâkim kılarsak başka bir dünyayı hâkim kılabiliriz. Biz bunu hep birlikte başarabiliriz” ifadelerini sarf etti.

“GELECEĞİN DÜNYASINI DAHA GÜZEL YAPABİLİRİZ”

‘’Başka bir dünyayı hâkim kılabiliriz’’ hedefini konuklarına gösteren Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın, o halde yapılması gereken şey bu düşünce sistemini dünyada yaygınlaştırmak, örgütlemek ve yaygınlaştırmanın yolu üzerine değerlendirmelerini dile getirdi. Genç konuklarına, ‘’Önce düşünüş biçimimizi değiştireceğiz, sonra en uygun örgütlenme biçimini belirleyeceğiz’’ diyen Büyükakın, “Bu siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarıyla hayat bulacaktır. Böyle yaptığımız zaman geleceğin dünyasını, ülkesini ve şehrini daha güzel yapabiliriz. Bu ideale kavuşmak için bana göre tek sorumluluğumuz çalışmaktır. Unutmayalım ki, önemli olan başarılı olmak değil o başarıyı yakalamak için çalışmaktır” şeklinde konuştu.

“ÖNEMLİ OLAN FAKTÖRÜN BİLGİ OLDUĞUNU KAVRAMALIYIZ”

Dünyanın nereden nereye gittiğini görmemiz gerektiğini de dile getiren Başkan Büyükakın, dünyadaki üretim biçimi insanların yönetim, yaşama ve eğlenme gibi hayat tarzlarını etkilediği üzerine değerlendirmelerde de bulundu. Tarımla geçinen toplumlarda yaygın bir eğitime gerek olmadığını ama sanayi ile yaşayan toplumlarda standart işleri standart zamanda yapan standart beyinlere ihtiyaç olduğunu dile getiren Büyükakın, “Dünya üzerinde esnek üretim merkezleri var. Asıl önemli olan faktörün bilgi olduğunu kavramalıyız. Bunun için bilgiyi düzgün ve daha iyi kullananlar dünyayı yönetecektir. Son zamanda buna sanayi 4.0 diyoruz. Artık mekânsal kavramların geride kaldığı, nesnelerin internetiyle geleceğin dünyasının değişeceğini görmek zorundayız. Almanya’da yaşayan cerrahın Güney Kore’de operasyon yapabildiği bir dünyanın bambaşka bir yere gittiğini görmek zorundayız. Artık ameliyatları robotlar yapacakken, teknolojinin bizim yaşam biçimimizi bambaşka yere taşıyacağını da kavramamız gerekmektedir” dedi.

“TEKNOLOJİ BİZİM YAŞAM BİÇİMİMİZİ SAĞLIYOR”

Teknolojinin geliştiği günümüz dünyasının bambaşka bir yere geldiğini de söyleyen Büyükakın, sosyal medya fenomenlerin bugün karşımızda yeni kavramlar olarak çıktığını ifade ederek, “Teknoloji değiştikçe yeni kavramlar ortaya çıkmaktadır. Teknoloji dünyanın nereye gideceğini belirlemektedir, belirlemeye devam edecektir. Aristo evrene dair yazılar yazarken yer çekimi bilinmiyordu. Sadece şu ifadeyi söylüyordu; ‘Şeyler düKocaeli Büyükşehir Belediyesi Meslek ve Sanat Eğitim Kurslarının bir yıllık emeğinin gözler önüne serildiği ilçe sergileri Başiskele ilçesindeki kurs merkezleri ile devam etti. KO-MEK Başiskele İlçe Sergisi’nin açılışı adeta bahara renk kattı. Sergi açılışına katılan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Yaşar Çakmak, KO-MEK’in 15 yılda 590 bine ulaşan kursiyer sayısı ve vatandaşların ilgisi ile kentin Halk Üniversitesi haline geldiğine dikkat çekerek, eldeki rakamların bunu ispat ettiğini söyledi. Çakmak, “KO-MEK ile ilgili gerçekten rekor rakamlar var. Sadece Başiskele’de 15 yılda 357 farklı branşta yaklaşık 35 bin bu eğitim yılında ise yaklaşık 6 bin kursiyer eğitim almış. Bunda en büyük emek kursiyerlerimizindir” şeklinde konuştu.

AÇILIŞA İLGİ

Başiskele KO-MEK İlçe Sergisi’nin açılışına Başkan Vekili Yaşar Çakmak’ın yanı sıra Genel Sekreter Yardımcısı Dr. Ali Yeşildal, Başiskele Belediye Başkanı Yasin Özlü, AK Parti Başiskele İlçe Başkanı Mustafa Koral, AK Parti Kocaeli İl Kadın Kolları Başkanı Serpil Yılmaz, Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı Raşit Fidan, kurum müdürleri, kursiyerler ve vatandaşlar katıldı.

İŞARET DİLİ İLE İSTİKLAL MARŞI

Sergi açılış töreni öncesinde KO-MEK Müzik Grubu Usta öğreticileri konuklar için Kocaeli Türkülerini seslendirdi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan törende İstiklal Marşı, KO-MEK İşaret Dili kursiyerleri tarafından işaret dili ile çevirdi.

DOĞUŞTAN DUYMA VE İŞİTME ENGELLİ KURSİYERİN KO-MEK ZAFERİ

Törende ilk konuşmayı Yeniköy İşaret Dili kursiyeri olan doğuştan duyma ve işitme engelli Aslı Şimşek yaptı. Şimşek, KO-MEK ile tanışmadan önce sosyal çevresi ile iletişim kurmakta zorlandığını anlatarak, “Çevremdeki insanların söylediklerini dudaklarını okuyarak anlamaya çalışıyordum. Arkadaşlarımdan KO-MEK’i duydum. Yeniköy KO-MEK kurs merkezine kayıt oldum. Burada bana her konuda yardımcı oldular. Aile ortamı içinde kaliteli bir eğitim aldım” dedi.  Artık insanlarla daha rahat iletişim kurduğunu söyleyen Şimşek, “KO-MEK’ten aldığım işaret dili eğitiminin bana çok faydası olduğunu biliyorum. İşitme engelli vatandaşlara tanınan bu hizmetlerden dolayı Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın’a teşekkür ediyorum” dedi.

HALK ÜNİVERSİTESİ KO-MEK

Kursiyer Aslı Şişmek’in ardından törende son konuşmayı Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Yaşar Çakmak yaptı. Çakmak, sözlerine Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın’ın konuklara selamlarını ileterek başladı. KO-MEK’in halk üniversitesi unvanını haklı olarak elde ettiğini kaydeden Çakmak, “lise ya da üniversite eğitimi alamamış, ya da aldığı eğitimi pekiştirmek isteyen her kesimden vatandaşlarımızın,  engelli vatandaşlarımızın katıldığı bu kursları son derece önemsiyoruz” dedi.

KO-MEK’TE REKOR RAKAMLAR VAR

KO-MEK’in 15 yılda vatandaşların ilgisi ile kentin Halk Üniversitesi haline geldiğini yineleyen Başkan Vekili Çakmak, eldeki rakamların da bunu ispat ettiğini söyledi. Çakmak, “KO-MEK ile ilgili gerçekten rekor rakamlar var. Sadece Başiskele’de yaklaşık 35 bin bu eğitim yılında ise yaklaşık 6 bin kursiyer eğitim almış. Bunda en büyük emek kursiyerlerimizindir. Ayrıca bu tabloda emeği geçen usta öğreticilerimize ve yöneticilerimize de teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

SİZE VE BİZE DÜŞEN

Konuşmasında KO-MEK’in insan hayatına yönelik önemine vurgu yapan Başkan Vekili Yaşar Çakmak, “Rabbim kurslarımızın sayısını arttırsın. Bizlere sizlerden gelen taleplerle bu kursları arttırmak, sizlere de bu kurslara gelmek,  istifade etmek ve bilmeyenlere anlatmak düşer. Seçildik ve huzurunuza geldik.  Rabbim bizleri utandırmasın sizlere layık eylesin. Sizi memnun edeceğimiz işlerle, tevazu ile çalışmayı ardından da helalliğinizi alarak huzurunuzdan ayrılmayı nasip etsin” dedi.

KO-MEK BOHÇASI VE VEFASI

Konuşmanın ardından İlçe Sergilerinin geleneği olan KO-MEK Bohçasının verilmesine geçildi. KO-MEK Bohçası, Eylül ayında dünya evine girecek olan KO-MEK Kursiyeri Gülgün Kaşık’a, Başkan Vekili Çakmak ve Başiskele Belediye Başkanı Yasin Özlü tarafından verildi. Ayrıca gönül belediyeciliğinin en güzel örneklerinden olan KO-MEK Vefası Projesi kapsamında kursiyerler tarafından bir nevi almış oldukları eğitimin zekatı olarak yapmış oldukları ürünler de ihtiyaç sahiplerine ulaştırıldı. Yuvacık  Serdar İlkokulu öğrencileri için dikilen semazen kıyafetleri okul yöneticisine emanet edildi. Gölcük Sevgi Evi’nin dikilen tül perdeleri de kurum yöneticilerine verildi.

EL EMEĞİ GÖZ NURU ESERLERİ İNCELEDİ

Hediyelerin takdiminin ardından; protokol, vatandaşlar ve kursiyerlerin katılımı ile kurdele kesilerek Başiskele KO-MEK İlçe Sergisi’nin açılışı gerçekleştirildi. Sergi alanına geçen Başkan Vekili Yaşar Çakmak, burada tüm eserleri tek tek inceleyerek, emeklerinden dolayı kursiyerleri ve onları yetiştiren usta öğreticileri tebrik etti.şer’. Bilim geliştikçe yaşamlar da gelişti. Evrenle bu şekilde iş birliği içinde olduk. Aslında teknoloji bizim yaşam biçimimizi sağlıyor. Dünyadaki hedeflerimizi belirlerken iyi şeyler olsun amacımızı geliştirmemiz için teknolojiyi üretmemiz ve çok iyi kullanmamız gerekmektedir. Yani teknolojinin geldiği durum nedeniyle bambaşka örgütsel yapılar doğdu” açıklamasını yaptı.

“DOĞRU KANALLARLA İLETİŞİM KURMANIZ GEREKMEKTEDİR”

‘’Facebook üzerinden yapılan paylaşımlar ve örgütlenmeyle İngiltere’deki Brexit oylamasının manipüle edildiği ifade eden İngiliz gazetecilerle karşılaşıyoruz’’ diyerek konuşmasını sürdüren Başkan Büyükakın, “Facebook üzerinden örgütlendiğinizde farklı sonuçlar alabilirken, youtuber olarak yetiştiğinizde dünyayı başka bir yere getirebilecek büyük bir mecraya sahip olabiliyorsunuz. Önemli olan doğru mesajları verebilmektir. İnternet muhteşem fırsatlar sağlıyor. Aslında gerçek güç doğru iletişim teknolojisini kullanmak, doğru kanallardan doğru mesajlar vermektir. Bundan dolayıdır ki, örgütlenmek gerekmektedir. Evrenin iyiliği için çalışan beyinler yetiştirmek için, yani adalet, barış ve kardeşlik için doğru teknoloji kullanmak ve üretmek gerekmektedir. Üretmediğiniz zaman devamlı kontrol altında kalırsınız ki, bu da bir güvenlik sorunu yaratır. Bunun yanı sıra da doğru kanallarla iletişim kurmanız gerekmektedir” diyerek sözlerini tamamladı. Daha sonra Balkanlardan gelen gençlerin sorularını cevaplayan Başkan Büyükakın, çekilen hatıra fotoğrafı sonrası gençlerle vedalaştı.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
    EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
    Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Değişen Kocaeli | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
    Faks : 0262 322 99 88 | Haber Yazılımı: CM Bilişim