• BIST 1.508,960
  • Altın 547,15
  • Dolar 9,5116
  • Euro 11,0428
  • Kocaeli 16 °C

Kocaeli’den dünyaya kardeşlik mesajı

Kocaeli’den dünyaya kardeşlik mesajı
Genel Sekreter Büyükakın, 23 Nisan Uluslararası Çocuk ve Bilim Festivali’nin detaylarını basın mensuplarıyla paylaştı.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle 41 ülkeden 1000 çocuğu misafir edeceği 23 Nisan Uluslararası Çocuk ve Bilim Festivali için geri sayım başladı. Büyükşehir Genel Sekreteri Doç. Dr. Tahir Büyükakın, festivalin detaylarını kamuoyuyla paylaştı. Büyükşehir’in 23 Nisan organizasyonuyla da Türkiye’ye örnek ve model olduğuna değinen Genel Sekreter Büyükakın, ‘’Kocaeli’den bir kez daha dünyaya kardeşlik mesajı göndereceğiz’’ dedi.
 
BASIN TOPLANTISI DÜZENLENDİ

Antikkapı’da düzenlenen basın toplantısına Genel Sekreter Büyükakın’ın yanı sıra Genel Sekreter Yardımcısı Dr. Ali Yeşildal, İl Milli Eğitim Müdürü Fehmi Rasim Çelik, Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Dairesi Başkanı Hasan Yılmaz, Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Raşit Fidan katıldı. Basın mensuplarına bu yıl 9. kez 23 Nisan Çocuk ve Bilim Festivali’nin düzenleneceğini hatırlatan Genel Sekreter Büyükakın, ‘’Yine keyifli ve eğlenceli bir vesileyle bir aradayız. Kocaeli, Türkiye’nin en güçlü ve en renkli 23 Nisan etkinliklerini düzenliyor. Birçok konuda olduğu gibi bu konuda da iddialıyız ve Türkiye’ye modeliz’’ dedi.
 
KARDEŞLİK VE BARIŞ TOHUMLARI EKİYORUZ

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı bayram tadında kutlamak, yüreklere dostluk, kardeşlik ve barış tohumlarını ekebilmek amacıyla dünya çocuklarını Kocaeli’nde kentimizin çocuklarıyla buluşturacaklarını aktaran Genel Sekreter Büyükakın, ‘’Kocaeli’den bir kez daha dünyaya kardeşlik mesajı göndereceğiz. Dünya çocuklarını, Kocaeli’deki çocuklarımızla ve onların aileleriyle misafir ediyoruz. Böylece bizim çocuklarımız da, ileriye yönelik kurdukları bu dostluklarla dünya çocukları olarak yetişiyor. Dünya üzerinde arkadaşları, kardeşleri oluyor. Misafir ettiğimiz çocuklar, aynı zamanda bizim dünyadaki kültür elçilerimiz’’ ifadesini kullandı.
 
FESTİVALİN KONSEPTİ; ‘’BİLİM VE ÇOCUK’’

Organizasyonda iş birliği yapılan Milli Eğitim Müdürlüğü’ne, Büyükşehir’in ilgili birimlerine ve her yıl şenliğe geniş yer veren Kocaeli basınına teşekkür eden Genel Sekreter Büyükakın, ‘’Dünya çocuklarını evlerinde misafir eden Kocaelili ailelere, anne ve babalara da ayrıca teşekkür ediyorum. Her yıl festivalimiz farklı bir konseptle hayata geçiyor. Geçen yıl konseptimiz ‘bilim ve çocuk’ oldu. Bu yıl bunu daha geliştirdik. Silikona Vadisi’ne ev sahipliği yapmaya hazırlanan, her yıl 6. sınıf çocuklarına dizüstü bilgisayar dağıtan, kendi düzeneklerini üreten bir bilim merkezine sahip bulunan Kocaeli’de, bu yıl ilk kez Türkiye Beyin Olimpiyatı’nı gerçekleştiriyoruz. Bu da festivalimize ayrı bir zenginlik katacak. Bu yıl yine çocuklarımıza tam bir festival, tam bir çocuk bayramı düzenliyoruz’’ açıklamasını yaptı.
 
RIDVAN SARIOĞLU ANILDI

Genel Sekreter Büyükakın, konuşmasının sonunda Bekirpaşa Belediyesi Başkan Yardımcısı olarak görev yaptığı yıllarda belediye başkanı Abdullah Köktürk ile beraber çocuk festivalinin düzenlenmesine öncülük eden Rıdvan Sarıoğlu’nu rahmetle andıklarını söyledi. İl Milli Eğitim Müdürü Çelik de, festivalin başladığı ilk yıllarda Kocaeli’ne gelen çocukların, kısa süre hayatını kaybeden Sarıoğlu’nun kaybından duydukları üzüntüyü, kendisine gönderdikleri mesajlarda aktardıklarını dile getirdi.
 
BÜYÜKŞEHİR EĞİTİME BÜYÜK DESTEK VERİYOR

23 Nisan Çocuk Festivali’nin Kocaeli için önemine değinerek sözlerine başlayan İl Milli Eğitim Müdürü Çelik, ‘’Çocuklarımıza yapılan yatırım, geleceğe yapılan yatırımdır. Bu çocuklar gelecekte dünyayı yönetecek. Türkiye’ye örnek bir festival yapıyoruz. Büyükşehir Belediyesi bize eğitimin her alanında büyük destek veriyor, bu açıdan kendimizi çok şanslı görüyoruz. Eğitimde önemli bir ivme yakaladık. Ben Büyükşehir Belediyemize, Kocaelili ailelere, okul müdürlerimize ve öğretmenlerimize teşekkür ediyorum’’ açıklamasını yaptı.      
 
ÜÇ GÜN BOYUNCA 10.00-18.00 ARASI AÇIK

Öte yandan 23 Nisan Çocuk ve Bilim Festivali bu yıl Kocaeli Uluslararası Fuar Merkezi’nde yapılacak. Festival kapsamında; Yüz boyama, cam boncuk, uçurtma, bilim ve kukla gibi hem eğlendirmeye hem de öğretmeye yönelik 70’e yakın atölye kuruldu. Bu yıl iki adet sahne mevcut. Biri ulusal çaplı etkinliklerin olacağı büyük sahne, diğeri ise okulların, Bilim ve Sanat Merkezlerinin gösterileri ile kukla, balon şov gibi eğlenceli aktivitelerin yer alacağı performans sahnesi. Festival, 3 gün süresince saat 10.00 ile 18.00 arası ziyaretçilerin beğenisine sunulacak.
 
GELENEKSEL KORTEJ YÜRÜYÜŞÜ

23 Nisan Uluslararası Çocuk ve Bilim Festivali, 20 Nisan Perşembe günü geleneksel kortej yürüyüşüyle başlayacak. Misafir ülke çocukları, Saat Kulesi Atatürk Heykeli önünden başlayıp Yürüyüş yolu üzerinden belediye hizmet binasına kadar yürüyerek halkı selamlayacak. Aynı gün misafir çocuklar; hem Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ile tanışacak, hem de karşılıklı hediyelerini takdim edecek.
 
HASTANEDEKİ YAŞITLARINA MORAL VERECEKLER

Her yıl olduğu gibi bu yıl da şenliğin sosyal ayağı unutulmadı. Büyükşehir önündeki büyük buluşmanın ardından dünya çocukları, rehabilitasyon merkezleri ve hastanelerde tedavi gördükleri için şenlik alanına gelemeyen yaşıtlarına moral ziyaretinde bulunacak. Ülke grupları aynı gün Sembol, 41 Burada ve Outlet olmak üzere beş ayrı bölgede çocuklar için 15’er dakikalık gösteriler yapacak.
 
FESTİVAL PROGRAMI

21 Nisan Cuma günü saat 14.00’te Kocaeli Uluslararası Fuar Merkezi’nde Çocuk ve Bilim Fuarı’nın resmi açılış töreni gerçekleştirecek. Tüm ülke gruplarının da katılacağı organizasyonda AkınSoft (İnsansı Robot) gösterisine tanıklık edilecek. Bu gösteride sürpriz performanslar olacak. Robotlar selamlama konuşması yapacak. Ardından ülke gruplarının gösterileri olacak. Her ülke grubu performansını sunacak. Dikkat çekecek gösterilerden biri de robota dönüşen araç Letrons gösterisi. Türkiye’nin ilk transformersı olan arabadan robota dönüşen Letrons’u fuarımıza getiriyoruz.
 
SEKAPARK’TA FESTİVAL PİKNİĞİ

22 Nisan Cumartesi, 10.00-18.00 saatleri arasında gün boyu atölye çalışmaları, alan etkinlikleri, bilim şovları, okul gösterileri olacak. 13.00’te çocuklar, sokak hayvanlarına yuva olması için etkinlik alanında hayvan barınaklarını boyayacaklar. 11.00-17.00 saatleri arasında her yıl olduğu gibi bu yıl da tüm ülke gruplarının katılımıyla Sekapark’ta Festival Pikniği gerçekleştirecek. Festival pikniği sırasında çocukların elleriyle boyadıkları hayvan barınakları Seka alanındaki uygun yerlere bırakılacak.


 
TÜRKİYE BEYİN OLİMPİYATLARI

Festivalin en büyük ve önemli ayağı; zeka oyunlarının yer alacağı Beyin Olimpiyatları, 22-23 Nisan tarihlerinde gerçekleşecek. Türkiye’de ilk kez kentimizde yapılacak olimpiyatlarda belediyemize Türk Beyin Takımı Dünya Zeka Oyunları Federasyonu Türkiye Temsilciliği de destek veriyor. Oyunlar; Akıl Oyunları, Ekran Testi, Matematik Oyunları, Mesafeler, Mekanik Oyunlar, Optimizasyon, Sudoku oyunları, altıgenler, küp zinciri, pentominolar, mantık oyunlarından oluşacak.
 
81 İLDEN 83 BİLSEM KATILACAK

İlk gün tüm takımların yarışma performansları, ikinci gün yarı final ve final müsabakaları yapılacak. Yarışmacılar; farklı illerden 83 adet Bilim ve Sanat Merkezi(BİL-SEM)’nden gelen 10-14 yaş grubu çocuklardan oluşuyor. Takımlar üçerli gruplar halinde ve birer rehber öğretmen eşliğinde yarışacak. Ödül töreni ise gala programında olacak.  Yarışmada birinci gelen takıma kişi başı 3 bin olmak üzere 9 bin, ikinci takıma kişi başı 2 bin olmak üzere 6 bin, üçüncü takıma kişi başı bin lira olmak üzere toplamda 3 bin lira para ödülü ve kupa verilecek. Dereceye giren grupların ilk üçe giren Rehber öğretmenlerine de 500’er TL, finale kalan öğrenci ve öğretmenlere de 150’şer lira para ödülü verilecek. Tüm yarışmacılara katılım belgesi, madalya ve küçük hediyeler verilecek.


 
SON GÜN RAFADAN TAYFA MÜZİKALİ

23 Nisan Pazar günü saat 17.00’deki gala programında her yıl olduğu gibi bu yıl da her ülke kendi millî oyunlarını sahneleyecek. Ardından protokol, Beyin Olimpiyatlarında ilk üçe giren takıma ödüllerini ve madalyalarını verecek. Saat

19.00’da çocukların büyük ilgi göstereceği Rafadan Tayfa Müzikaliyle festival,  keyifli ve güzel bir programla tamamlanacak.

KATILIMCI ÜLKELER; 

1.      ALMANYA

2.      ARNAVUTLUK

3.      AZERBAYCAN

4.      BOSNA HERSEK

5.      ÇEKYA

6.      DOĞU TÜRKİSTAN

7.      FİLİSTİN

8.      GAGAVUZYA

9.      GÜRCİSTAN

10.    İRAN

11.    KATAR

12.    KAZAKİSTAN

13.    KIRGIZİSTAN

14.    KIRIM

15.    KOSOVA

16.    KUZEY KIBRIS TÜRK CUMHURİYETİ

17.    LİBYA

18.    LİTVANYA

19.    LÜBNAN

20.    MAKEDONYA

21.    MALEZYA

22.    MEKSİKA

23.    MOĞOLİSTAN

24.    MOLDOVA

25.    PAKİSTAN

26.    SIRBİSTAN

27.    SURİYE

28.    SVAZİLAND

29.    TÜRKİYE

30.    TÜRKMENİSTAN

31.    UKRAYNA

32.    YUNANİSTAN

33.    AFGANİSTAN

34.    KARADAĞ

35.    HİNDİSTAN

36.    ENDONEZYA

37.    ETİYOPYA

38.    TANZANYA

39.    TAYLAND

40.    SUDAN

41.    BANGLADEŞ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
    EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
    Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Değişen Kocaeli | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
    Faks : 0262 322 99 88 | Haber Yazılımı: CM Bilişim