• BIST 1.776,41
 • Altın 702,32
 • Dolar 12.2478
 • Euro 13.8849
 • Kocaeli 14 °C

KOTO ve KSO’dan fuar açıklaması

KOTO ve KSO’dan fuar açıklaması
Kocaeli Ticaret Odası ve Kocaeli Sanayi Odası, Kocaeli Fuar Müdürlüğü Adi Ortaklığında bulunan hisselerinin Büyükşehir Belediyesi’ne devriyle alakalı basın açıklaması yaptı.

Kocaeli Ticaret Odası, ve Kocaeli Sanayi Odası Kocaeli Fuar Müdürlüğü Adi Ortaklığında bulunan hisselerinin Büyükşehir Belediyesi’ne devrinin ardından çıkan haberler nedeniyle açıklama yaptı. Kocaeli Ticaret Odası’ndan yazılı olarak yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi; “Kocaeli Fuarı Adi Ortaklığı; İzmit Büyükşehir Belediyesi, Kocaeli Sanayi Odası ve İzmit Ticaret Odası tarafından 1993 yılında bir protokol ile kurulmuş ve protokolün 4. maddesinde yazılı faaliyetleri icra etmesi planlanmıştır.

‘SEMBOLİK ORTAKLIĞIN ÖTESİNE GEÇMEMİŞTİR’

Zaman içerisinde fuarın yönetimi tamamen İzmit Büyükşehir Belediyesi’ne geçmiş ve gerek Kocaeli Sanayi Odasıgerekse Kocaeli Ticaret Odası bu süreçte fuarın yönetimine aktif olarak katılmamıştır. Bununla birlikte bahse konu dönem için her iki oda da fuarın mali ve finansal durumundan haberdar edilmemişlerdir. Dolayısıyla önemle belirtmek isteriz ki, Kocaeli Fuar Müdürlüğü adi ortaklığında Odamızın (ve Sanayi Odası’nın) rolü başlangıçtan itibaren sembolik bir ortaklık şeklinde tasarlanmış ve uygulama aşamasında da sembolik ortaklığın ötesine geçmemiştir.

‘YASAL DÜZENLEME ÇERÇEVESİNDE’

Ancak, zaman içerisinde Kocaeli Fuarı Adi Ortaklığının mali yapısı ve borç yükü sürdürülemez hale geldiğinden, Odamız ve odamız varlıklarının kağıt üzerinde ortak görünmemiz nedeniyle önemli finansal risk ve tehdit altına girmesi kaçınılmaz olmuştur. Son yapılan yasal düzenlemeyle vergi ve sigorta prim borçlarının yeniden yapılandırılması söz konusu olduğundan, fuarın yönetiminden ana sorumlu olarak Büyükşehir Belediyemiz anılan borçların yapılandırılması yoluna gitmiştir. Bu noktada Büyükşehir Belediyesi, Kocaeli Sanayi Odası ve Kocaeli Ticaret Odası olarak yaptığımız müşterek görüşmeler neticesinde yapılandırılmış borçların Büyükşehir Belediyesi tarafından üstlenilmesi kaydı ile zaten sembolik bir anlam ifade eden ortaklıktan Büyükşehir Belediyesi lehine hukuki zeminde vazgeçilmiştir. Bu husus gerek Sanayi Odası ve gerekse Odamız tarafından meclis kararlarına dayandırılmak suretiyle yasal düzenlemeler çerçevesinde gerçekleştirilmiştir.

‘PLANIMIZ YOK’

Kocaeli Fuarı’nın mali ve finansal olarak yönetilemez hale gelen yapısı, son süreçte Büyükşehir Belediyemizin katkılarıyla üretilen çözüm üzerinden en azından taraflar için daha fazla risk oluşturmayacak hale getirilmiştir. Böylece Odamız (ve Sanayi Odası) önemli mali külfetlerden kurtulmuş; Büyükşehir Belediyemiz de tek kalemde ödeme olanağı bulunmayan önemli bir borcu yapılandırarak yönetme yoluna gitmiştir.Nihai olarak; Odamızın karar organı olan meclisimizin onayı, yönetim kurulumuzun girişimleri ve Büyükşehir Belediyemizin katkılarıyla ‘işlevsel olmayan ve bu haliyle gücümüzün üzerinde yük getiren sembolik ortaklıktan’ üyelerimiz ve diğer fuar ortaklarının haklarının korunması kaydıyla vazgeçilmesi, en başta büyük önem atfettiğimizKocaeli Fuarımızın yaşaması ve bütün ortakların mevcut borç yükünün oluşturduğu risklerden korunması bağlamında kamuoyunca değerlendirilmelidir. Bunun dışında ne Odamızın ne de Büyükşehir Belediyemizin Kocaeli Fuarı’nın başka maksatlarla kullanılması gibi bir planı mevcuttur. Sonuçta; Kocaeli Büyükşehir Belediyemiz, Odamız ve Sanayi Odamız büyük bir yükten kurtarılmıştır. Şunu yeniden ifade etmek gerekir ki, başta Büyükşehir Belediyemiz ve odalarımız bu işlem neticesinde herhangi bir zarara uğramayacaklardır. Bu meyanda çalışmada emeği gecen herkese teşekkürü borç biliriz.Üyelerimizin ve kamuoyunun bilgisine saygıyla duyurulur.”

KOCAELİ SANAYİ ODASI

Kocaeli  Sanayi Odası olarak,Kocaeli Fuarı üzerindeki ortaklığımızın sonlandırılması hususunda kamuoyunda ve basında yer alan bazı yanlış anlaşmalara açıklık getirmek adına bu açıklamanın yapılması zorunluluğu doğmuştur. Daha önce mülkiyeti İzmit Ticaret ve Sanayi Odası’na ait olan , mevcut Büyükşehir Belediyesi binasının üzerine inşa edildiği arsa, 1989 yılında İzmit Ticaret Odası ve Kocaeli Sanayi Odası olarak iki ayrı kurumun tüzel  kişilik kazanması sonucu ortaya çıkan mülkiyet ihtilafının çözümü adına Büyükşehir Belediyesi’ne satılmıştır.

SATIŞ BEDELİ PAYLAŞILDI

Satış bedeli iki kurum arasında paylaşılmış, Kocaeli Sanayi Odası olarak, mevcut binamızın üzerinde bulunduğu arsa 1994 yılında 163 bin 150 TL bedelle satın alınmış, 1995 yılında mevcut tesis ve bina tamamlanarak hizmet vermeye başlamıştır. İzmit Ticaret ve Sanayi Odası ile İzmit Belediyesi arasında imzalanan protokol ile Kocaeli Fuar Müdürlüğü kurulmuş olup,rahmetli Şahabettin Bilgisu’nun başkanlığı döneminde odaların ayrı ayrı tüzel kişilik kazanması sonrası hazırlanan ek protokol ile Kocaeli Sanayi Odası, İzmit Ticaret Odası ve İzmit Belediyesi ortaklığında Fuar işletilmeye devam  edilmiştir.

‘ÖNEMLİ TASARRUF SAĞLANDI’

Üçlü bir ortaklık yapısı bulunmasına rağmen, 2003 yılında İçişleri Bakanlığı Mülkiye Müfettişlerinin de tesbit ettiği şekilde, gerek Fuar alanının mülkiyetinin Büyükşehir Belediyesi de olması gerekse Fuar Müdürlüğün’ce kullanılan kaynakların ve personelin  Büyükşehir Belediyesi ile olan organik  bağı sebebiyle, Fuar Müdürlüğü, Büyükşehir Belediyesi’nin kontrolü ve yönetiminde devam etmiştir.Üçlü ortaklık yapısının fiilen tek ortaklı bir yapıya dönüşmesi sebebiyle 2003 yılı sonrası Kocaeli Sanayi Odası olarak, Fuar Müdürlüğü’nün işletilmesi ve yönetiminde yer almadık. Ortaklık ilişkisinin bir protokol ile sonlandırılması ve mevcut borçların, fiili duruma uygun düşecek şekilde Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından üstlenilmesi sonrasında  6552 sayılı yasadan istifade edilerek mevcut borçlar yapılandırılmış önemli miktarda tasarruf sağlanmıştır. Kamuoyuna saygı ile duyurulur.”

KOTO ve KSO’dan fuar açıklaması

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • İKM’den Büyükakın’a teşekkür!17 Eylül 2020 Perşembe 14:01
 • Büyükşehirden hayvansever STK’lara destek07 Eylül 2020 Pazartesi 14:53
 • Din Görevlileri Derneğinden anlamlı hediye!28 Ağustos 2020 Cuma 14:38
 • O derneklerden Büyükşehir’e tam destek!28 Ağustos 2020 Cuma 11:56
 • Şengül Yurt, EYT Kadın Kolları Başkanı oldu!18 Ağustos 2020 Salı 10:59
 • Engelli dernekleri dezenfekte ediliyor!19 Haziran 2020 Cuma 17:12
 • Twitter'a kınama!13 Haziran 2020 Cumartesi 11:52
 • KADEF’ten sağlık projesi!10 Haziran 2020 Çarşamba 16:50
 • Kocaeli Kent Konseyi'nden maske desteği!01 Mayıs 2020 Cuma 12:10
 • Türk Ocaklarından anlamlı proje!21 Nisan 2020 Salı 11:08
  • EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
   Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Değişen Kocaeli | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
   Faks : 0262 322 99 88 | Haber Yazılımı: CM Bilişim