• BIST 1.509,200
  • Altın 548,63
  • Dolar 9,5428
  • Euro 11,0873
  • Kocaeli 5 °C

KOTO’da 2014 dolu dolu geçti

KOTO’da 2014 dolu dolu geçti
Kocaeli Ticaret Odası(KOTO), dolu dolu bir yılı geride bıraktı.

2014, KOTO için yeniliklerin yılı olurken; odanın önerdiği 4 madde kanunlaştı, bilginin ücretsiz kaynağı KOTO Akademi açıldı, Sanalfuar projesiyle üyeler e-ticarete taşındı, Uluslararası Kartepe Ekonomi Zirvesi yolunda önemli adımlar atıldı, oda öncülüğünde Kocaeli Yapı Müteahhitleri Derneği kuruldu, onlarca ülkeye iş geliştirme programı düzenlendi ve KOTO üyeleri dış pazarlara açıldı

2014 yılında ekonomiden siyasete, teknolojiden sağlığa kadar birçok gelişme yaşanırken, geride bıraktığımız yıl tam anlamıyla KOTO’nun yılı oldu. 2014 yılında üyeleri için birçok yeniliği ve özel projeyi hayata geçiren KOTO’nun bir yılı böyle geçti…

4 ÖNERİ KANUNLAŞTI

Vergi kaydı silinmiş, fakat halen odaya kaydı bulunan üyelerden geriye yönelik aidat alınmaması, orta gelir tuzağındaki küçük işletmelere fazladan maliyet getiren iş güvenliği ile işyeri hekimi çalıştırılması zorunluluğunun daha büyük ölçekli işletmelerle sınırlı kalması, kuyum sektöründe kredi kartına taksit yasağının kaldırılması konularında KOTO tarafından lobi faaliyetleri gerçekleştirildi. Yapılan lobi faaliyetleri meyvesini verdi ve KOTO’nun önerdiği 4 madde kanunlaşarak yürürlüğe girdi. KOTO’nun önerdiği ve kanunlaşarak yürürlüğe giren maddeler şöyle;

1-Tehlikeli ve az tehlikeli işyerlerinde, iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi yanında çalıştırılması zorunlu tutulan sağlık personeli uygulamasına son verildi.

2- Odalar için ciddi bir sorun teşkil eden, vergi mükellefiyeti sona eren üyelerin oda aidatlarının tahakkukunun devamı, Torba Yasa ile sorun olmaktan çıktı. Vergi mükellefiyeti sona eren kişi yada kurumların aidat borçlarının tamamından vazgeçildi.

4- İlimiz gelişmiş sanayi bölgesi sınıfında yer aldığı için IPARD (AB Katılım Öncesi Yardım Aracı Kırsal Kalkınma Programı) gibi büyük tarım ve hayvancılık desteklerinden yararlanamamakta ve kırsal kalkınma konusunda desteklenmesi gereken Kandıra ilçemiz dezavantajlı duruma düşmekte idi. Ancak 26 Ekim 2014 tarihinde yayımlanan Resmi Gazete ile Kocaeli’de yapılacak tarım ve hayvancılık yatırımlarına 1.5 Milyon TL’ye kadar hibe desteği verileceği ilan edildi.

4- Kuyumculuk sektörünün ‘kredi kartına taksit’ taleplerini KOTO olarak her fırsatta Hükümetin gündemine taşınmasının sonuçları alındı. Kuyumculuk sektörünün tepkisini çeken, kredi kartlı satışlara taksit yasağı Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun  (BDDK) yayınladığı yönetmelikle birlikte kalktı.

KOTO ÜYELERİ

DIŞ PAZARLARA AÇILDI

KOTO üyelerinin rekabet edebilirliğini arttırmak ve küresel ekonomiye entegrasyonlarını sağlamak amacıyla iş geliştirme programları hayata geçirildi. Yine bu doğrultuda yurtiçi ve yurtdışı iş programları organize edildi. KOTO’nun en önemli istişare organı olan meslek komiteleri ise, farklı şehirlerdeki eş meslek komiteleri ile programlar düzenleyerek sektör sorunları hakkında kapsamlı çalışmalar gerçekleştirdi. Bu amaçla Japonya – Singapur – Malezya Ticaret Heyeti İşadamları Programı’na, İtalya İş Programı’na, Letonya- Estonya İş Programı’nda, Cezayir İş Programı’na katılım sağlanırken, yeni pazarlar için de Macaristan, Bulgaristan, Kazakistan ve Rusya’ya iş geliştirme programları gerçekleştirildi. Odada ise; Nijeryalı işadamları, İtalya İstanbul Başkonsolosu, Hollanda Heyeti, Kazakistan Kızılorda Heyeti, Abhazya Ticaret ve Sanayi Odası ağırlandı. Tüm bunların yanında Kocaeli Ticaret Odası, firmaların ihracata başlamaları ve var olan ihracat paylarını artırmaları için UR-GE (Uluslararası Rekabetçiliği Geliştirme) Projesi çalışmalarına inşaat sektörü ile başladı.

SANTEK, DOMİF VE YENİ FUARLAR

‘Sanayi kenti’ Kocaeli’nin ‘fuar ve kongre merkezi’ olması hedefiyle 2014 yılı içerisinde 2 önemli fuar gerçekleştirildi. Bu fuarlardan ilki olan Doğu Marmara İnsan Kaynakları ve İstihdam Fuarı DOMİF’te, 47 bin 371 iş başvurusu yapıldı, işverenlerden 2 bin 380 kişilik açık iş talebi alındı. Bu yıl ikincisi düzenlenen 2. Doğu Marmara Sanayi ve Teknoloji Fuarı’nda (SANTEK’14) iseziyaretçi sayısı 20 bin 500 kişiyi aştı. Öte yandan, geçen bir yıl içerisinde oda üyeleri meslekleri ile ilgili fuarlara odanın organizasyonu ile katılım sağladı. Özellikle 81 ilimizin kendine özgü yöresel ürünlerinin ulusal ve uluslararası ölçekte bilinirliğini arttırmak amacıyla, bu yıl beşincisi düzenlenen ‘Yörex Yöresel Ürünler Fuarı’nda stand açan KOTO, İzmit pişmaniyesi, Kandıra yoğurdu ve Hereke halısını tanıttı. Kocaeli Ticaret Odası Fuar Komisyonu, 2015 yılında evlilik hazırlıkları ve inovasyon fuarı düzenlenmesi için de hazırlıklarını yürütüyor.

TİCARETİN HAREKETLENMESİ

İÇİN ARAMA KONFERANSI

Kocaeli genelinde ve İzmit Çarşı Merkezi özelinde ticaret hayatının gelişimi ve geleceği ile ilgili ortak sorunların belirlenmesi ve çözüm önerileri konusunda yerel yönetimlere sunulabilecek çözüm önerilerinin görüşülmesi amacıyla 21. Meslek Komitesinin öncülüğünde İzmit Belediyesi, ilgili meslek komiteleri (5. 9. 10. 14. 15. 16. 19. 20. ve 21. Meslek Komiteleri) ve İzmit Kent Merkezi Derneği’nin de katıldığı Kocaeli Kent Merkezi Ticari Gelişim Projesi Arama Çalıştayı düzenlendi. Üyelerin görüşlerinin alındığı ve çözüm önerilerinin masaya yatırıldığı 2 ayrı çalıştay sonucunda elde edilen çıktılar, yerel yönetimler ve ilgililere sunulmak üzere raporlandı.

KREDİ GARANTİ FONU

VE E-İMZA KOTO’DA

Kredi piyasalarında KOBİ’lerin ihtiyaç duyduğu teminatı sağlamak, teminat çeşitliliğini arttırmak ve KOBİ’lerin finansal sorunlarının çözümüne yardımcı olmak gibi önemli misyonlar üstlenen Kredi Garanti Fonu(KGF)  Kocaeli Şubesi Eylül ayı itibariyle Kocaeli Ticaret Odası’nda hizmet vermeye başladı.Ayrıca, KSMMMO ile e-imza tahsis işlemlerinin Kocaeli Ticaret Odası üyeleri için üretilmesi konusunda protokol imzalandı. 2014 Kasım ayına kadarki dönemde toplam 1236 üye E-İmza hizmetinden faydalandı.

ULUSLARARASI KARTEPE ZİRVESİ

Türkiye’nin Davos’u olmaya aday Uluslararası Kartepe Zirvesi için Odamızda 2014 yılı içerisinde çeşitli toplantılar gerçekleştirildi. Zirve için bir araya gelen destekçi ve katılımcı kurumlar, görev dağılımı yaparak, sekreterya, icra ve organizasyon komitesini oluşturdu. Ayrıca, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’ye ziyaret gerçekleştirilerek, zirvenin düzenlenmesi yolunda önemli adımlar atıldı. Zirve hazırlıkları, 2015’te de hız kesmeden devam edecek.

KURUMSAL SOSYAL SORUMLULUK

PROJESİ: ENGAGE

KOTO üyelerinin kurumsallaşması ile ilgili yapılan çalışmaların yanında, kurumsal sosyal sorumluluk bilincini ve farkındalığını kazandırmak amacıyla Avrupa Birliği Bakanlığı ERASMUS PLUS programı kapsamında bir proje hazırlandı. Bu proje ile ülkemizde hayırseverlik olarak algılanan kurumsal sosyal sorumluluk çalışmalarının, işletmelerin hedeflerine ve stratejilerine katkı sağlayan; sürdürülebilir, verimli ve firma hedeflerine uygun düzeye çıkarılması amaçlanıyor. ENGAGE adı verilen projeye AB fonlarından 306.435 bin Euro hibe desteği sağladı. 2 yıl sürecek olan proje, kurumsal sosyal sorumluluk anlamında odalar tarafından yapılan ilk proje olma özelliğini taşıyor.

MÜTEAHHİTLERİN

ARTIK DERNEĞİ VAR

İlimizde inşaat sektöründe faaliyet gösteren firmaların aynı çatı altında toplanması ve sektörün geleceği hakkında kamuoyu oluşturulmasının sağlanması amacıyla KOTO öncülüğünde Kocaeli Yapı Müteahhitleri Derneği’ni kuruldu. Sektörün sorunları, çözüm önerileri ve sektörle ilgili gelişmeleri yakından takip edecek olan dernek, tüm Kocaeli’deki sektör aktörlerinin ortak sesi olarak faaliyet gösterecek.

KOTO AKADEMİ, SANALFUAR

Ayrıca 2014 yılı tam anlamıyla KOTO Akademi’nin yılıydı. tanımlanan KOTO Akademi’den 2014 yılı boyunca 4 binden fazla katılımcı ücretsiz yararlandı. İş ve sosyal hayata yönelik 52 farklı branştadüzenlenen eğitim, seminer ve konferanslar, iş dünyasının eğitim ihtiyacını karşıladı. Üyelerin, gelişen teknoloji ile birlikte e-pazara açılma ihtiyacını da KOTO Sanalfuar karşılıyor. Şimdiye dek 1447 KOTO üyesinin kayıt olduğu sistem, birçok dilde satış ve kullanım imkanı da sunuyor. Bir yılı dolu dolu geçiren KOTO’nun 2015 yılında da yenilikleri hayata geçirmeye devam edeceği kaydedildi.

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
    EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
    Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Değişen Kocaeli | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
    Faks : 0262 322 99 88 | Haber Yazılımı: CM Bilişim