• BIST 1.432,800
  • Altın 529,15
  • Dolar 9,2450
  • Euro 10,7600
  • Kocaeli 15 °C

Nicomedia tarihi gözler önüne serildi

Nicomedia tarihi gözler önüne serildi
Uluslararası Çoban Mustafa Paşa Sempozyumunda Kocaeli tarihine yolculuk yaşandı.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenen Uluslararası Çoban Mustafa Paşa ve Kocaeli Tarihi- Kültürü Sempozyumu

Elite Hotel Gebze Darıca’da ikinci gününde devam etti. Sempozyumun Gazi Akçakoca Salonu’nda ise yine Kocaeli tarihine ışık tutan önemli bildiriler ele alındı. Bu salondaki 5. Oturumu Prof. Dr. Ergün Laflı, 6. Oturumu ise Prof. Dr. İsmail Özçelik yönetti.
 
NİCOMEDİA’YA  YOLCULUK

Gazi Akçakoca Salonu’nun sabahki ilk oturumunda Dokuz Eylül Üniversitesi’nden Prof. Dr. Ergün Laflı, “İ.S. 4. Yüzyılda İzmit: Roma İmparatorluğu’nun Doğu Başkentliği Yapmış Bir Kent Üzerine Arkeolojik ve Tarihsel Bir Değerlendirme” konusunu ele aldı. Prof. Dr. Laftı, İzmit’in Eskiçağdaki ismi ile “Nicomedia”nın İ.Ö 264 yılından itibaren Anadolu’nun en önde gelen kentlerinden biri olduğunu söyledi. Prof. Dr. Laflı, Roma imparatoru Diocletianus’un İ.S. 286 yılında Nikomedia’yı Roma İmparatorluğu’nun doğudaki başkenti yaptığını kaydetti. Prof. Dr.Ergün Laflı ilgiyle izlenen sunumunda İzmit’te yaşayan Hristiyan Aziz ve azizelerle ilgili de bilgi aktardı. Santa Barbara’nın da bunlardan biri olduğunu kaydeden Prof. Dr. Laflı, İzmit Şehitler Korosu’nda yattığı söylenen Santa Barbara için son dönemde Hristiyanlarca önemli törenler yapıldığını kaydetti.
 
OSMANLI FETHİNE KADAR YAŞAMININ SÜRDÜRDÜ

Gazi Akçakoca Salonu’ndaki ikinci sunumu Ankara Üniversitesi’nden Doç. Dr. Hülya Boyana yaptı. Doç. Dr. Boyana, “Nikaia Kenti ve Asklepios Kültü” konusunu ele aldı. İ.S. 358 tarihinde meydana gelen büyük bir depremde Nikomedia’da yaşanan büyük depremin ardından kentin daha küçük ölçekli olarak yeniden kurulduğunu anlattı. Ancak İ.S. 362’deki depremle Nikomedia’da ayakta kalan son yapıların da yıkıldığını kaydeden Doç. Dr. Boyana,  kentin orta ölçekli bir kent olarak 1337’deki Osmanlı fethine kadar yaşamını sürdürdüğünü bildirdi. Gazi Akçakoca Salonu’nda sabahki oturumda ayrıca Uludağ Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Kamil Doğancı, “Antik Kaynaklar Işığında I. Constantinus’un (M.S. 306-337) Ölüm Yerinin Lokalizasyonu” konusunu ele aldı. Yrd. Doç. Dr. Doğancı, sunumunda I. Constantinus dönemi hakkında geniş bilgi aktardı.
 
DİĞER OTURUMLAR

Akçakoca Salonu’nun sabahki oturumlarında ayrıca, Gümüşhane Üniversitesi’nden İlhan Gök,“Mühimme Defterlerine Göre Bozgun Yıllarında (1683-1699) Kocaeli”, Başbakanlık Osmanlı Arşivi’nden Dr. Ersin Kırca, “Kanuni Sultan Süleyman Dönemi’nde Divan-ı Hümâyûn’dan Kocaeli Sancağı Yöneticilerine Gönderilen Emirler” ve  Gazi Üniversitesi’nden Arif Sarı da “XVI. Yüzyılda Osmanlı’da Taşra Doğancılığı: Kocaili Sancağı Örneği” konularını değerlendirdi.
 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
    EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
    Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Değişen Kocaeli | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
    Faks : 0262 322 99 88 | Haber Yazılımı: CM Bilişim