• BIST 2.011,16
 • Altın 786.62963
 • Dolar 13.4709
 • Euro 15.254
 • Kocaeli 0 °C

Önlem alınmazsa Kanser balon gibi patlayabilir

Önlem alınmazsa Kanser balon gibi patlayabilir
Önlem alınmazsa Kanser balon gibi patlayabilir...

Sağlık Bakanlığı “Türkiye Kamu Hastaneler Kurumu’na bağlı faaliyet gösteren hastaneler ile Ağız ve Diş Sağlığı Merkezilerindeki Aşırı derecedeki iş yoğunluğu ve Röntgen teknisyenlerinin sayılarının az olması sebebiyle kanser olma ola sıklıkları yüksek olduğu hakkında Türk Sağlık Sen Şube Başkanı Ömer Çeker, Şube Başkanı, Saniye Yıldıran, Umut Birol, İzmit İlce temsilcisi Ercan Öztürk, Gölcük İlce Temsilcisi Osman Kılıç, Kocaeli Devlet Hastanesi Temsilcisi Baş Hülya Karaca, Levent Öz, Cemal Çavuşoğlu ile Birlikte basın açıklaması yaptı. 

Kocaeli büyük şehir statüsünde metropol bir şehirdir. Milli gelire en fazla katkısı olan il olmasına rağmen milli gelirden payına düşen ekonomik değeri alamadığı gibi nüfusa orantılı olarak sağlık yatırımları düşük düzeyde seyretmektedir. Ülkemizde 10 - 15 bin nüfuslu ilçelerde dahi tam teşekküllü hastaneler varken nüfusu yüz binin üzerinde olan bir çok ilçemizde devlet hastanesi bulunmamaktadır.

Mevcut olan sağlık kurumları için tespit edilen norm kadrolara gerekli atamalar yapılmamaktadır. Bu durum vatandaşımızın kolay ve ulaşılabilir kaliteli sağlık hizmeti almasını engellemektedir. İlimizde  Sağlık Bakanlığı “ Türkiye Kamu Hastaneler Kurumu”na bağlı faaliyet gösteren on adet hastane beş adet de Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi bulunmaktadır. Bu kurumlarda  ciddi derecede röntgen teknisyeni  açığı bulunmaktadır. Bu kapsamda ilimiz dahilinde Sağlık Bakanlığına bağlı olan hastanelerin standart kadroları ile aktif çalışan personel sayıları karşılaştırılmıştır. Buna göre;  Sağlık Bakanlığının Personel Dağılım Cetveline göre tüm hastanelerdeki toplam radyoloji Teknisyen veya Teknikerlerinin sayısı 299 olarak belirlenerek ilan edilmesine rağmen aktif olarak çalışan sayısı 148 olduğu tespit edilmiştir.

Yaklaşık olarak yüz kırk sekiz (148) röntgen teknisyeni ile, bir milyon sekiz yüz doksan bin (1.890.000) nüfusa öz veri ile hizmet verilmektedir. Mevcut rakamlara baktığımızda ilimizde yaklaşık yüz elli bir “151” röntgen teknisyeni açığı bulunmaktadır. 

Her fırsatta kamu oyu önüne çıkarak  mangalda kül bırakmayan ve bol keseden atan, Kocaelinin sağlık turizm merkezi haline getirdik veya getireceğiz diyerek hamaset yapan ilimizin siyasileri ve bürokratları, ilimizdeki hat safhada olan  röntgen teknisyeni açığını ve personel yetersizliğine bağlı sıkıntılarını görmezden gelmektedirler. Personel eksikliği nedeni ile yıllık izinlerin dahi kullanılmasına müsaade edilmediği bir ortamda kaliteli ve etkin bir sağlık hizmeti sunulması güçleşecektir.

Söz konusu personel eksikliği nedeni ile radyoloji çalışanlarının iş yükü her geçen gün artmaktadır. Haftada otuz beş saatten fazla çalışmaları yasak olduğu halde bir çok kurumda yasal sınırların üzerinde çalışmaya zorlanan radyoloji çalışanlarının sağlığı hiçe sayılmaktadır. 

İlimizdeki Röntgen teknisyeni açığının giderilmesi ve yaşanan sıkıntıların sonlandırılması için, Sağlık Bakanlığının Personel Dağılım Cetvelinde yer verilen oranlar baz alınarak ilimize acilen 151 Röntgen Teknisyeni ataması yapılması gerekmektedir. Aksi takdirde kanser balon gibi patlayabilir.  

5947 sayılı Kanunun  "EK MADDE 1 – İyonlaştırıcı radyasyonla teşhis, tedavi veya araştırmanın yapıldığı yerler ile bu iş veya işlemlerde çalışan personelin haftalık çalışma süresi 35 saattir. Anayasa'nın 5. maddesinde, "insanın maddi ve manevi varlığının gelişmesi için gerekli şartları hazırlama" Devletin temel amaç  ve görevleri arasında sayılmış, 17. maddesinde, herkesin yaşama, maddi ve manevi varlığını geliştirme  hakkına sahip olduğu, 50. maddesinde dinlenmenin çalışanların hakkı olduğu,  56. maddesinde ise herkesin sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama hakkına sahip bulunduğu belirtilmiştir. 

İdareciler Röntgen Teknisyenlerini fazladan çalıştırmak veya çalışmaya zorlamakla suç işlemektedirler.  Bazı idareciler kraldan çok kralcı kesilmektedir. Röntgen teknisyenlerine matbu dilekçeler vererek bu dilekçelerin aynısını el yazısı ile doldurmaları için psikolojik baskılar yapmaktadırlar. 

Kendilerine Türk Sağlık Sen olarak bu usulsüz ve hukuk kurallarına aykırı olan  tutum ve davranışlarından vaz geçmelerini tavsiye ediyoruz. Kurumlarda görev yapan iş sağlığı ve güvenliği uzmanlarını da göreve davet ediyoruz. Bu servislerde görev yapan röntgen teknisyenleri radyasyona veya fazla çalışmaya bağlı sağlık sorunu yaşadıklarında idareciler kadar kendileri de sorumlu olacaklardır.

Sağlık Bakanlığın yetkililerini, İlimizdeki halkımıza hizmet için çalıştığını iddia eden herkesi sorunun çözümüne katkı koymaya davet ediyorum. Mağdur olduğuna inanan röntgen teknisyeni, üyemiz olsun veya olmasın sendika olarak kendilerine her türlü hukuki desteği vermeye hazırız. Sendika  olarak sorunun takipçisi olacağımızı kamuoyuna saygı ile duyururuz .


                                                                                                         Ömer Çeker
                                                                                                        Şube Başkanı

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Milli Eğitim Bakanlığı harekete geçti!29 Mart 2021 Pazartesi 11:30
 • Endonezya'da Merapi Yanardağı'nda patlama!22 Mart 2021 Pazartesi 10:26
 • Virüs vakaları tekrar yükselişe geçti!22 Mart 2021 Pazartesi 09:50
 • İçişleri Bakanlığı'ndan kısıtlama açıklaması!22 Mart 2021 Pazartesi 09:48
 • Meteoroloji son dakika uyardı!22 Mart 2021 Pazartesi 09:39
 • Ali Sunal’dan kötü haber!20 Mart 2021 Cumartesi 14:11
 • Naci Ağbal görevden alındı!20 Mart 2021 Cumartesi 13:59
 • İkinci el cep telefonlarında yeni dönem! Zorunlu oldu...20 Mart 2021 Cumartesi 12:57
 • Bingöl'de deprem!09 Mart 2021 Salı 13:23
 • İş yerlerine HES kodu ile girilecek!09 Mart 2021 Salı 13:20
  • EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
   Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Değişen Kocaeli | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
   Faks : 0262 322 99 88 | Haber Yazılımı: CM Bilişim