• BIST 108.394
 • Altın 142,809
 • Dolar 3,5301
 • Euro 4,1252
 • Kocaeli 31 °C

Seçmek!

Ahmet ŞEKERCİ

Hayatta ne tam istediğimiz şekilde gerçekleşti? Aşk mı? Servet mi? sağlık mı? Kariyer mi?

Hayatta her istediğime tam ve eksiksiz olarak ulaştım diyenimiz var mı?

Hangi gerçekleşen isteğimizin bir kenarında küçükte olsa bize göre bir eksiklik yoktu?

Sonuçlarını aldığımız yaşanmışlıkların hiçbirisi yoksa bizim tercihlerimiz değil miydi?

Kabul etsekte, etmesekte, gerçeklerden kaçsakta, sorunları ötelesekte, bazı durumları görmezden gelsekte, sorunlarla yüzleşsekte hepimiz bizim için ayrılan zamanda fıtratımıza en uygun olan,  olaylar evrenindeyiz.

 Seçmelerimizi yapacağız..Farklı durumlarda farklı seçmeler.. Gelişen, değişen yeni durumlarde yeni seçmeler...

Herkes kendine uygun olaylar evreninde, kendine ayrılan zamanın içinde, kendine sunulandan, fıtratına en uygun zeminde seçmelerini yapar...

Roller, durumlar, olaylar, renkler farklı olabilir ama herkes eşit başlar, herkes kendi hikayesini yaşar.

Dünyanın varoluşundan bu yana dünyadan milyarlarca insan gelip geçti. Kimi sultanken köle oldu, kimi köleyken sultan..Nice Devletler kuruldu, nice imparatorluklar yıkıldı.

Sebepler dünyasında farklı imkanları yaşasada insan, galaksinin üzerinde nokta kadar bile kalmayan arzımızda aslolan, tekamülün neticesinde kazanılan baki makamlardır. Bir ayet mealinde şöyle denilmektedir; "Şüphesiz, Allah katında sizin en üstün olanınız, takvaca en ileride olanınızdır." (Hucurat Suresi, 13)

Gökkubbenin altındaki herkes, olması gereken yerde, olması gerekeni yaşıyor. Birşeyleri değiştirmeye çalışsakta değişime karar verici değiliz çünkü gerçekleştirilen eylemlerin sonuçları sadece bizleri değil başka bir zamanda farklı kişileri ya da  yaşadığımız alandan başka yerlerde, değişik olayları da etkileyebiliyor.

Bu durumu Kelebek Etkisi ismiyle meşhur olan bir kuramla daha iyi kavrayabiliriz. Bu kurama göre; ''Kelebek etkisi, bir sistemin başlangıç verilerindeki küçük değişikliklerin büyük ve öngörülemez sonuçlar doğurabilmesine verilen addır...

Farklı bir örnekle bu, bir kelebeğin kanat çırpması, Dünyanın yarısını dolaşabilecek bir kasırganın oluşmasına neden olabilir. Kelebek etkisine verilebilecek diğer bir örnekte şöyledir;

Amerika'nın kuzey ve güney eyaletleri arasında 1861 yılında savaş çıkar ve kuzey eyaletleri Amerika'nın güney eyaletlerinin limanlarını ablukaya alırlar.

Amerika'nın güney eyaletleri ise İngiltere ve Rusya'ya pamuk satamaz ve 19. yy'ın en önemli sanayilerinden birisi tekstildir. Bunun üzerine Rusya ve İngiltere pamuk yetiştirebileceği alanlar araştırmaya başlar.

1860 lardan 1880 lere kadar Rusya tüm Orta Asya'yı işgal eder, çünkü burası pamuk üretimi için çok elverişlidir. İngiltere ise Hindistan'ın Doğu kısmını işgal eder yine pamuk üretimi için.

Görüldüğü gibi, Amerika'da çıkan bir iç savaş neticesinde Orta Asya'yı Rusya işgal ederken Doğu Hindistan'ı da İngiltere işgal etmiştir. İşte "Kelebek Etkisi" buna denir.''(Vikipedi) 

İnsan olarak bizler isteyen konumundayız. Birşeyleri isteriz... Bu istek sözlerimizle gönülden olabildiği gibi çalışarak eylemlerimizle veya her ikisiylede olabilir.

İnsan zamanın  kendisi için seçilen, istidatlarını , kabiliyetlerini  en iyi yansıtabileceği, inkişaf ettirebileceği, duygularını en iyi sergileyebileceği anda iyiyi yada kötüyü seçer, doğruya ya da yanlışa gider.

Bazen bir yerde yaptığı güzel bir iş diğer bir yerdeki olumsuz olayın oluşmasına engel olur. Bazense bir yerde yaptığı yanlış başka bir yerde karşısına çıkar. Bazen bir yerdeki samimi bir davranıştan başka bir yerde güzel bir netice alır.

Bazen seçtikleri yaratılır, bazen tehir edilir, bazen yaratılmaz ama insan hep seçimler yapar.

Seçim yapmakla ilgili matrix filminde bir replik vardı... Üçlemenin sonuncu filminde sonlara doğru Ajan Smith ve Neo(bay anderson) keşfettikleri güçlerinin zirvesinde karşı karşıya gelirler ve büyük bir kavgaya tutuşurlar. Ajan Smith  Neo' ya bir yerde sert bir darbe vurur ve Neo bir çukurun içinde yere yığılır. Artık herkes Neo'nun kalkamayacağını düşünmeye başlamıştır.

Neo Ajan Smith' i şaşırtır , çukurun içinde yattığı yerden yavaş yavaş doğrulur ve aralarında filme damgasını vuran şu konuşma geçer:

''Ajan Smith: Neden, Bay Anderson neden? Neden, neden, neden? Bunu neden yapıyorsun? Niye? Ayağa kalkmak niye? Kavga etmek niye? İnandığın şeyler için kavga ettiğini mi sanıyorsun? Sağ kalmadan öte bir şeyler için mi? Bana söyleyebilir misin, biliyor musun? Özgürlük mü? Gerçek mi? Belki de barış ya da sevgi olabilir mi?

Yanılsamalar Bay Anderson, algılamada aldanmalar… Herhangi bir anlama ya da amacı olmayan bir varoluşu ümitsizce haklı göstermeye uğraşan zayıf insan zekâsının ürettiği geçici kuruntular ve bunların hepsi de Matrix kadar yapay.

Zaten, sevgi gibi zavallı bir kavramı insan zekâsı icat edebilir. Bunu görebilirsin Bay Anderson, artık bunu anlaman gerek!

Kazanamazsın! Kavga etmen boşuna! Neden, Bay Anderson neden? Niye inat ediyorsun?

Anderson (Neo): Çünkü bu benim seçimim.''(replikler.net)

Bay Anderson seçimini yapmıştı ve Neo olmuştu.

Ne kahraman desinler diyeydi bu seçimler ne de Trinity' e hava atmak içindi  yaşadıkları. Fıtratın gereğini anlatan güzel bir örneklem güzel bir replikti bu sahne.

Bize düşen seçmek. Neticeyi olayların sahibine bırakmak. Kendi vazifemizi bilmek, O nun işine karışmamak.

Eski zamanda muzaffer komutanlardan biri olan,kendi döneminde  Moğol istilasının Anadoluya geçişini durduran, Harzemşahlar devletinin en kudretli hükümdarlarından Muhammed Celaleddin Harzemşah Risale-i nurda şöyle anlatılır:

"Meşhurdur ki, bir zaman İslâm kahramanlarından ve Cengiz'in ordusunu müteaddit defa mağlûp eden Celâleddin-i Harzemşah harbe giderken, vüzerâsı ve etbâ ı ona demişler:

"Sen muzaffer olacaksın. Cenâb-ı Hak seni galip edecek.

"O demiş: "Ben Allah'ın emriyle, cihad yolunda hareket etmeye vazifedarım. Cenâb-ı Hakkın vazifesine karışmam. Muzaffer etmek veya mağlûp etmek Onun vazifesidir." İşte o zat bu sırr-ı teslimiyeti anlamasıyla, harika bir surette çok defa muzaffer olmuştur" (Lem'alar, s. 135).

Yani kişi kendi vazifesini bilmeli, sebepler dünyasında sebeplere iktiza edip, yapması gerekenleri yapmalı, neticeyi yaratıcıya bırakmalı...

Hayatınızda en doğru seçimleri yapmanız dileğiyle... Hoşçakalın.

 
 
Bu yazı toplam 1784 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
  Yazarın Diğer Yazıları
  EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
  Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Değişen Kocaeli | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Faks : 0262 322 99 88 | Haber Yazılımı: CM Bilişim