• BIST 1.409
  • Altın 495,827
  • Dolar 8,6720
  • Euro 10,3480
  • Kocaeli 24 °C

Tarihin kalbi bu sempozyumda atıyor

Tarihin kalbi bu sempozyumda atıyor
“Uluslararası Çoban Mustafa Paşa ve Kocaeli Tarihi-Kültürü Sempozyumu- IV, Kocaeli tarihine yeni bir ışık daha tutmak amacıyla başladı.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı’nın kent tarihine ışık tutmak ve Kocaeli’nin tarih külliyatının oluşturmak için düzenlediği “Uluslararası Çoban Mustafa Paşa ve Kocaeli Tarihi-Kültürü Sempozyumu- IV”, açılış oturumuyla başladı. 3 gün boyunca 159 akademisyenin 125 tebliğ sunacağı sempozyumun açılışında söz alan Başkan Karaosmanoğlu, ‘’Dününü bilmeyen geleceğine ışık tutamaz’’ dedi.
 
KATILIM YOĞUN OLDU

Darıca Elite Otel’de yapılan “Uluslararası Çoban Mustafa Paşa ve Kocaeli Tarihi-Kültürü Sempozyumu-IV”na Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Darıca Belediye Başkanı Şükrü Karabacak, AK Parti Darıca İlçe Başkanı Muzaffer Bıyık, Kocaeli Üniversitesi(KOÜ) Rektörü Prof. Dr. Saadettin Hülagü, Gebze Teknik Üniversitesi(GTÜ) Rektörü Prof. Dr. Haluk Görgün, Sakarya Üniversitesi Atatürk İlkeleri Ve İnkılap Tarihi Bölüm Başkanı Dr. Haluk Selvi, Genel Sekreter Doç. Dr. Tahir Büyükakın, Genel Sekreter Yardımcısı Dr. Ali Yeşildal, Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı Raşit Fidan, Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Dairesi Başkanı Hasan Yılmaz, sempozyumda tebliğ sunacak akademisyenler, üniversitelerin ilgili bölümlerinden gelen öğrenciler ve tarih tutkunları katıldı.
 
‘’TARİHİMİZ AYRI BİR ZENGİNLİĞİMİZDİR’’

Düzenleme kurulu adına söz alan Prof. Dr. Haluk Selvi, ‘’Çoban Mustafa Paşa, aynı Akçakoca gibi, Karamürsel Alp gibi, bilge bir insandır. Biz Kocaeli’ni 4 yıl öncesine kadar sanayi şehri olarak biçimlendirirdik. Ama 4 yıldan sonra elimizde 10 bin sayfalık, 10 ciltlik doküman oluştu. O yüzden artık Bilge Şehir Kocaeli olarak adlandırıyoruz. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin hayata geçirdiği, bir şehrin tarihi üzerine 4 yıl arka arkaya sempozyum yapmak, bir şehir tarihi inşa etmek çok büyük bir iştir. Çok titiz bir davranışla bu sempozyuma gönderilen tebliğlerin içinden çok orijinal olanları tercih ettik. 3 gün boyunca bir tarih şöleni yaşayacağız. Büyükşehir Belediye Başkanımız Karaosmanoğlu’na bize verdiği desteklerden dolayı teşekkür ediyoruz. Düzenleme kurulu adına Büyükşehir çalışanlarına ve akademisyen arkadaşlarımıza da teşekkür ediyoruz’’ dedi. GTÜ Rektörü Prof. Dr. Haluk Görgün de bir mühendis olarak tarih sempozyumunda bulunmaktan mutluluk duyduğunu aktardı. Prof. Dr. Görgün, ‘’Kocaeli birçok zenginliğini bünyesinde bulunduruyor. Başkanımız Karaosmanoğlu’nun özellikle üzerinde durduğu tarihimiz ise ayrı bir zenginliğimiz’’ ifadesini kullandı. KOÜ Rektörü Prof. Dr. Saadettin Hülagü, Kocaeli Üniversitesi olarak bu sempozyumun içinde bulunmaktan memnuniyet duyduklarını aktardı. Prof. Dr. Hülagü, ‘’Geleneksel hale gelen tarih sempozyumları büyük bir önem taşıyor. Çoban Mustafa Paşa adına düzenlenen sempzoyum, bir cihan imparatorluğunun yönetiminde yer alan kişilerin tanınması açından büyük önem taşımaktadır’’ açıklamasını yaptı.
 
DÜNÜNÜ BİLMEYEN GELECEĞİNE IŞIK TUTAMAZ

Sempozyumda söz alan Başkan Karaosmanoğlu, ‘’Tarihi seven, burada bulunan herkese, akademisyenlerimize hoş geldiniz’’ diyerek konuşmasına başladı. Başkan Karaosmanoğlu, ‘’Bize ufuk açan, tarihimizi aydınlatan bir sempozyum olacağını inanıyorum. Ülkeler ve şehirler tarihleriyle vardır. Dününü bilmeyen geleceğine ışık tutamaz. Dünü imar eden örnek insanları iyi tanımamız lazım. Tarihimizden çok önemli dersler çıkarmalıyız ve bugünümüze şekil vermeliyiz’ açıklamasını yaptı. Kocaeli Valisi Güzeloğlu, ‘’Bu sempozyuma katkı sunan herkesi tebrik ediyorum. Bu topraklardaki bir büyük medeniyetin birikimlerini geleceğe aktarmak sorumluluğumuzdur. Tarihi birikimlerimiz gelecek kuşaklara doğru aktarılmalı. Bu buluşmalar benden bize, yerelden evrensele ve bilgiden bilime giden yolu açacaktır’’ şeklinde konuştu.
 
PROF. ÖZCAN’A ONUR ÖDÜLÜ

Konuşmaların ardından tarihimize olan katkılarından dolayı Sakarya Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü’nden Prof. Dr. Azmi Özcan’a Kocaeli Tarihi Onur Ödülü verildi. Kocaeli fermanları ve minyatürlerinden oluşan kataloğu Prof. Dr. Özcan’a Başkan Karaosmanoğlu tarafından takdim edildi. Sempozyuma katkılarından ve katılımlarından dolayı Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, KOÜ Rektörü Prof. Dr. Saadettin Hülagü, GTÜ Rektörü Prof. Dr. Haluk Görgün’e Osman Hamdi Bey’in yaptığı Gebze Çoban Mustafa Paşa Külliyesi tablosunun replikası hediye edildi. Hediye takdiminin ardından protokol üyeleri ve düzenleme kurulunda yer alan akademisyenler hatıra fotoğrafı çektirdi.  


 
AÇILIŞ OTURUMU YAPILDI

“Uluslararası Çoban Mustafa Paşa ve Kocaeli Tarihi-Kültürü Sempozyumu- IV”nun açılış oturumunda oturum başkanlığını Sakarya Üniversitesi’nden Prof. Dr. Azmi Özcan üstlendi. Oturuma Prof. Dr. Feridun Emecen(İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi), Prof. Dr. Mehmet Öz(Hacettepe Üniversitesi) ve Prof. Dr. Suphi Saatçi(Fatih Sultan Mehmet Üniversitesi) katıldı.
 
159 AKADEMİSYENDEN 125 TEBLİĞ

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından; Kocaeli tarihini ve kültürünü canlı tutmak, kurucu beyleri genç nesillere tanıtmak ve milli-manevi değerlere dayalı tarih şuuru oluşturmak ana teması ile gerçekleştirilen “Kocaeli Tarihi ve Araştırmaları Sempozyumları”  bu yıl Çoban Mustafa Paşa’nın adına düzenleniyor. Gebze merkezli olarak gerçekleştirilecek sempozyuma bu yıl 5‘i yabancı olmak üzere 289 bildiri başvurusu yapıldı ve 159 akademisyenin 125 tebliği kabul edildi. Sempozyuma 93 farklı üniversite ve kurumdan başvuru oldu. Çin, Macaristan, Mısır, Kırgızistan, İtalya ve Hollanda’dan 8 yabancı akademisyen de sempozyumda bildiri sunacak. Bu yıl sempozyuma 50 profesör, 16 doçent, 57 doktor ünvanlı akademisyen katılıyor.
 
KOCAELİ TARİHİNE TANIKLIK EDİLECEK

Kocaeli’nin 5000 yıllık tarihini gün yüzüne çıkaran tarih sempozyumları, kentin geleceğine yön vermek açısından da büyük önem taşıyor. Bu yıl da sempozyumda çok yönlü ve derinlikli bir kültür ve medeniyet okumasının yapıldığı Kocaeli’nin tarihine tanıklık edilecek. Bu yıl sempozyumda ‘’2. Abdülhamit Döneminde Redif Taburu, 19. Yüzyılın 2. Yarısında Bir Amerikan Misyonerinin Gözüyle İzmit, Gebze Çoban Mustafa Paşa Camii Müezzin Mahfilinin Osmanlı Sanatındaki yeri’’ gibi yine çok dikkat çekici konular yer alacak.
 
SEMPOZYUMUN TARİHÇESİ

Kocaeli Tarihi Sempozyumlarının ilki “Uluslararası Gazi Akça Koca ve Kocaeli Tarihi Sempozyumu I” adıyla 2-4 Mayıs 2014 tarihinde gerçekleştirildi. Bu Sempozyuma toplamda 115 akademisyen 102 tebliğ sundu. Sempozyum, 3 ciltlik 1802 sayfa bildiri kitabı olarak yayınlandı. Sempozyum kapsamında Gazi Akça Koca’ yı anlatan “Kıl Çadırların Düşü”  tiyatro oyunu gösterimi yapılmıştır. “Uluslararası Kara Mürsel Alp ve Kocaeli Tarihi Sempozyumu-II” adıyla 3-5 Nisan 2015 tarihinde gerçekleştirilen sempozyuma 172 akademisyen 153 tebliğ sundu. Sempozyum kitabı 3 cilt, 2169 sayfa olarak yayınlandı. Sempozyum kapsamında Yavuz Bahadıroğlu tarafından Kara Mürsel Alp’i anlatan hikâye kitabı yazıldı ve e-Kitap haline getirilerek geçen yıl 6’ncı sınıflara verdiğimiz 27 bin tablet bilgisayara da yüklendi. “Uluslararası Gazi Süleyman Paşa ve Kocaeli Tarihi Sempozyumu-III” ise 25-27 Mart 2016 tarihlerinde yapıldı. 250 akademisyenin 210 tebliğ sunduğu sempozyum kitabı 4 cilt, 3000 sayfa olarak hazırlandı. Gazi Süleyman Paşa’nın Çanakkale’nin Bolayır İlçesinde bulunan türbesi başında anma programı gerçekleştirildi. Ayrıca Okçular Vakfı da sempozyum süresince Ok ve Okçuluk üzerine tanıtım etkinlikleri yaptı.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
    EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
    Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Değişen Kocaeli | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
    Faks : 0262 322 99 88 | Haber Yazılımı: CM Bilişim