• BIST 89.744
  • Altın 192,660
  • Dolar 4,8375
  • Euro 5,6614
  • Kocaeli 27 °C

Türk Metal Sendikası start verdi

Türk Metal Sendikası start verdi
Toplu İş Sözleşme Görüşmeleri için start verildi...

Türk Metal Sendikası, 117 bin metal işkolunda 117 bin işçiyi kapsayan toplu iş sözleşme görüşmeleri için start veriyor. Türk Metal Sendikası Kocaeli Şube Başkanı Yakup Yıldız, binlerce işçiyi ilgilendiren görüşmelere ilişkin bir açıklama yaptı.

Türk Metal Sendikası Kocaeli Şube Başkanı Yakup Yıldız’ın açıklaması

Ülkemizin en büyük toplu sözleşmesinde zorlu süreç başlıyor. Türk Metal Sendikası metal işkolunda 117 bin işçi adına imzalanacak toplu sözleşme görüşmeleri için start veriyoruz.
 
Bilindiği üzere 2017 dönemi MESS grup Toplu iş sözleşme taslak hazırlıkları, yetkili olduğumuz işyerlerindeki üyelerimizin, sendikamızca hazırlanan toplu sözleşme beklenti anketlerine yansıttıkları görüşler çerçevesinde başlatılmıştır.

Akabinde, Genel yönetim kurulumuz tarafından Ankara, İstanbul, Gebze, Bursa ve İzmir olmak üzere toplam 5 bölgede düzenlenen Genişletilmiş temsilciler meclis toplantılarında, toplu sözleşme süreci boyunca izlenecek yol haritamızın genel hatları, Genel başkanımız tarafından üyelerimizin onayı alınarak belirlenmiştir.

Nihayetinde üyelerimiz, temsilcilerimiz, şube yöneticilerimiz ve genel merkez genel yönetim kurulumuzun buluşmasıyla yapılan yoğun çalışmalar sonucunda, Toplu iş sözleşmesi taslağı somut hale getirilip 02-08-2017 tarihinde Genel Başkanımız önderliğinde Sendikamızın Genel mali sekreteri sayın Uysal ALTUNDAĞ tarafından İstanbul Anadolu yakası, Çayırova,Gebze 1 nolu,Dilovası Kocaeli,Gölcük ve Sakarya şubelerimizin katılımıyla düzenlenen Genişletilmiş temsilciler meclisinde resmen açıklanmıştır.
 
Açıklamalara İlaveten Sendikamızın yayın organları arasında yer alan vardiya gazetesi aracılığıyla sözleşme taslağının ayrıntıları üyelerimizin bilgisine aktarılacaktır.

Ayrıca;Sendikamızın internet sitesini üzerinden Ad Soyad Tc ve işyeri bilgilerini kullanılarak sorgulama yapması durumunda hep birlikte oluşturmuş olduğumuz toplu iş sözleşme taslağının,kendi ücretine yansımasını net bir şekilde görebilecek sistem üyelerimizin hizmetinde olacaktır.

İnsanca çalışıp yaşamak için, ihtiyaç duyulan sosyal yardım, ücret zamları ve yeni taleplerimize ilaveten, Özellikle 2016 yılı başında popülist bir yaklaşımla diğer ücret gruplarını dikkate almadan belirlenen asgari ücretin yarattığı olumsuz sonuçları çözüme kavuşturacak olan çekme zammı, kıdem zammı ve seyyanen zam taleplerimizle toplu sözleşme görüşmelerine hayırlısıyla başlayacağız.


 
Hep beraber oluşturduğumuz Taslak üç aşamalı bir zam paketi içermektedir;

Birinci aşamada, “çekme” uygulamasıyla işçilerin ücretlerinde iyileştirme talep ediliyor.  Toplamda %6,69 zam talebi anlamına gelen çekme uygulamasıyla ücret adaletsizliklerini gidermek amaçlanmaktadır.
 
Yapılan iyileştirmelerden sonra sendika üyesi tüm işçilerin ücretlerine ilk altı ay için seyyanen 1 Lira 75 Kuruş (1,75 TL) zam talep edilmektedir.
 
Çekme ve seyyanen zam uygulamalarının ardından işçilerin ücretlerine her kıdem yılı için 15 Kuruş (0,15 TL) “kıdem zammı” talep edilmektedir.
 
Böylece

1.Altı Ay için talep edilen ücret artış oranı % 38,28’e ulaşıyor.
2.Altı Ay enflasyon+2
3.Altı Ay enflasyon+2
4.Altı Ay enflasyon+2
Sosyal yardımlarda %40 oranında artış
 
Ayrıca

Bayram çalışma mesaisi %200

Kurban bayram parası %60 artış

Tamamlayıcı sağlık sigortası

Banka promosyonları

Kayınvalide kayınpeder ölüm izinleri

30 günlük Kıdem hakkının korunması

İş sürelerinin denetim hakkı

Hafta tatilinin Pazar günü sayılması

Postabaşılık tazminatının +%15 artış

Bakım ve teknik oparatör tazminatı+%10 artışları yeni taleplerimiz olacaktır.
 
6356 sayılı sendikalar ve toplu sözleşme kanunu çerçevesinde yürütülecek toplu sözleşme görüşmeleri taslak hazırlık aşamalarında görüldüğü gibi aynı hassasiyetle objektif olarak günü gününe temsilcilerimiz, şube yöneticilerimiz ve şahsım üzerinden sizlerle paylaşılacaktır.
 
Çalışanlar için böylesine önemli sözleşme dönemi içinde her zaman olduğu gibi kötü niyet ve farklı amaç taşıyan birtakım kişi,örgüt yada gruplar hain ve alçakça planlarını hayata geçirmek için kara propagandalar üreterek algılarımıza hükmetmek isteyecektir,Alın teri Emeğimiz dolaysıyla ekmeğimiz üzerinden kendi amaçlarına yönelik hareket edenlere karşı..

Tüm üyelerimizin Alın teri hakkımızın değeri için mukaddes mücadeleyi amaç edinmiş,Türk Metal’den gelen ses’e kulak vermesi gerekmektedir,bu sorumluluk ve bilinç içinde oluşturmuş olduğumuz birlik beraberliğimiz hiç kuşkusuz bizleri arzu ettiğimiz sonuçlara taşıyacaktır.
 
İş ve işyerlerinin gelişmesinde emek sarf ettiğimiz fabrikalarımızda Hep birlikte alın teri Emeğimizin değeri için vereceğimiz mücadelenin şimdiden hayırlı olmasını diliyorum.

Türk Metal Sendikası

Kocaeli Şube Başkanı
Yakup YILDIZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
    EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
    Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Değişen Kocaeli | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
    Faks : 0262 322 99 88 | Haber Yazılımı: CM Bilişim