• BIST 108.394
 • Altın 142,809
 • Dolar 3,5301
 • Euro 4,1252
 • Kocaeli 31 °C

Ulaşımda neler oluyor

Ahmet ŞEKERCİ

Kocaeli’nde toplu taşıma hizmeti uzun yıllar problemli olmuştur.

Bu problemin en önemli kaynağı, AK Parti iktidarı öncesi belediye yönetimlerinin gelişi güzel dağıttığı otobüs hatlarıdır. 

2004 yılı öncesine kadar belediyelerin toplu taşıma görevlerini tamamen kooperatiflere devretmesiyle oluşan ‘’kooperatif tekeli’’  beraberinde denetimsizliği, sosyal politika uygulanması noktasında yetersizliği, ulaşımda sistemsizliği meydana getirmiştir. 

Bugün Kocaeli’nde toplam 2300 dolmuş  bulunmaktadır. 

Havuz sistemi uygulaması öncesine kadar duraklarda müşteri kapmak isteyen dolmuşçuların trafikte neler yaşattığını, güzergahları nasıl işlemez hale getirdiklerini geçmiş tecrübesi olan Kocaelililer iyi bilir. 

Toplu taşımada havuz sistemine geçilene kadar duraklarda birçok kimse, korna sesiyle başlayan bu baskıyı yaşamıştır. 

Sadece bunlar da değil; yolculara hakaret eden mi ararsın, dolmuşlardan yolcu indiren mi dersin, en ufak şeylerden kavga çıkartıp iyi bir şey yapmış gibi kooperatif lokallerinde yaşananları ballandıra ballandıra anlatanları mı sorarsın… 

Vatandaşın en fazla şikayet ettiği durumlardan biri de zaten bu hoş olmayan tavır ve davranışlardı. 
Yapılan memnuniyet anketlerinin sonuçları bu yönde. 

Ücretsiz kart sahiplerinin bazı dolmuşlara alınmadığına, insanların dolmuşlarda mahcup edildiğine birçok kez tanık oldum. 

Sonuçta indirimli kart uygulaması Sayın Cumhurbaşkanımızın Başbakanlığı döneminde yürürlüğe girmiş bir uygulamadır. 

Devletin vatandaşa verdiği bu hakkı işlemez hale getirmek, bu haktan vatandaşı mahrum bırakmakta ne demek oluyor? 

Kimse kanundan, yönetmelikten daha yetkili değildir. 

Bugün bile hala havuz sistemine direnen, araçlarına kent kart okuma cihazı taktırmayan, Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin aldığı karaları bireyselleştiren ve bu kararlara uymayan birçok kooperatif üyesi var. 

Muhakkak işini hakkıyla yapanlar, alınan kararlara uygun davrananlar, büyükşehirle entegre çalışanlara kimsenin diyeceği bir şey yok. Bunların ‘’yaşın yanındaki kuru’’ olmamaları için gerekli düzenlemelerin de yapılması taraftarıyım. 

Bunların dışında uygulamaları işlemez hale getiren, istenenleri geciktiren, her karara itiraz eden bir potansiyel de var. 

Bunlardan yeni şartlara uyulması ve vatandaş memnuniyetinin sağlanması için otobüslerin yenilenmesi istenir buna uyulmaz. 

Otobüs sayılarının düşürülmesi ve bazı güzergahlarda otobüslerin büyütülmesi istenir buna uyulmaz. 

Saatlerle ilgili düzenlemeler yapılır bunlara uyulmaz. 

Kooperatiflerin birleşmesi istenir buna uyulmaz. 

Ama iş vatandaşın memnuniyetine geldi mi sorumluluk Kocaeli Büyükşehir Belediyesine fatura edilir. 

Artık Türkiye eski Türkiye değil. 

Vatandaş BİMER ve AKİM üzerinden taleplerini yukarılara rahatlıkla iletebiliyor.

Kocaeli’nde toplu taşıma kooperatif üyelerinin bazılarının şunu bilmeleri gerekir; gelişen ve değişen dünyada, teknolojik gelişmelere paralel olarak, kamu yönetimi anlayışında da bir takım değişimler yaşanmış, eski klasik kamu yönetimi anlayışı yeni dünyaya entegre olamamış, bunun yerini işletmecilik mantığından hareketle, yeni kamu yönetimi anlayışı almıştır. 

Dolayısıyla birey memnuniyeti daha fazla ön plana çıkmış, piyasa temelli kamu yönetimi olgusu gelişmiştir. 

Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin en son gerçekleştirdiği toplu taşıma aracı alımı ve yeni güzergahlar belirleme işini bu bağlamda değerlendirmek gerekiyor.

Kocaeli Büyük Şehir Belediyesinde bürokrasinin tepesinde yer alan, iktisat doçenti de olan Kocaeli Büyük Şehir Belediyesi Genel Sekreteri Tahir Büyükakın’ın  yeni kamu yönetimi anlayışına, yönetim metotlarına, kuramsal ve deneyimsel açıdan vakıf olması, sorunun en yapıcı şekilde çözülmesi açısından önemlidir. 

Kocaeli’nde ulaşımdaki değişime katkı anlamında eski ulaşım daire başkanı Aptulmuttalip Demirel’in ve toplu taşıma daire başkanı Salih Kumbar’ın ve ekiplerinin emeği de hayli fazladır.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesinde ulaşım yönünden daha nitelikli hizmet verilmesi amacıyla Ulaşım A.Ş. oluşturulmuş ve genel müdürlüğüne geçmiş siyasi tecrübesi ve yöneticilikte deneyimi olan Yasin Özlü atanmıştır.

Sonuç olarak, toplu taşıma anlamında yapılan hizmetlerden geriye dönüş olası bir durum olmadığından, kooperatiflerin yapması gereken, birlikte hareket edebilecekleri bir insiyatif oluşturmak, büyükşehirle entegre çalışarak kamusal faydayı öncelemektir.

Bu yazı toplam 1077 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
  Yazarın Diğer Yazıları
  EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
  Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Değişen Kocaeli | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Faks : 0262 322 99 88 | Haber Yazılımı: CM Bilişim