• BIST 1.198
  • Altın 485,657
  • Dolar 7,9168
  • Euro 9,3577
  • Kocaeli 17 °C

Yuvam Akarca'da pazar kurulmayacak

Yuvam Akarca'da pazar kurulmayacak
İzmit Belediyesi tarafından Yuvam Akarca’da yaptırılan ve geçtiğimiz Ağustos ayında hizmete giren kapalı pazarın kurulmayacağı açıklandı.

Konuyla ilgili İzmit Belediye Başkan Vekili İbrahim Bulut bir açıklama yaptı.  Bulut açıklamasında kapalı pazarın kurulamayacak olmasından  büyük üzüntü duyduklarını ifade ederek şu görüşlere yer verdi :” Halkımız adına üzücü bir kararı kamuoyumuzla paylaşmak istiyoruz.

 

SİYASET HİZMET ETME AMACI İLE YAPILIR

 

Malumunuz olduğu üzere siyaset,  hizmet etme amacıyla yapılır. Hizmet etmek demek insanın hayat kalitesini yükseltmek demektir. Ve toplumsal bir olgu olarak çalışanından emeklisine, kadınından erkeğine ve yaşlısından gencine kadar bütün toplum katmanlarının hayatını kolaylaştırmak demektir. Zaten, siyasi başarı da insanın hayat kalitesini yükseltme mücadelesindeki başarıya endekslidir. 

İzmit Belediyesi’nin, Sayın Nevzat Doğan başkanlığında 5 yılı aşkın süredir İzmit halkının yaşam standartını yükseltmek adına gösterdiği yoğun çaba herkesin malumudur. Gece gündüz demeden yapılan bu özverili çalışmanın sebebi öncelikle insanımızın en iyi koşulları hak ettiğine olan inancımızdır, sonrasında ise İzmit’i dünyanın en gelişmiş şehirlerinden birisi yapmaktır. Durum böyleyken ve bizler siyaseti insanımıza hizmet yarışı olarak görüp gece gündüz demeden çalışıyor ve hizmet üretiyorken birilerinin siyasi hırslarla ve sırf karşı olmak adına başka bir yarış içerisine girmesi bizleri üzüyor. Biz kadınıyla, yaşlısıyla, pazarcısıyla insanımız yağmurda çamurda pazar yapmasın diye proje üretirken maalesef birileri de mahkeme kapılarında nöbet tutuyor. Anlaşılan o ki; Ankara’da muhalefet partilerinin mahkeme önlerindeki nöbet alışkanlığı, başkalarına da örnek oluyor. Bunun bir örneğini yarın itibariyle İzmit halkı da hissedecek maalesef. Sözü Yuvam Akarca Kapalı Pazarına getirmek istiyorum. Hani her Cumartesi günü cadde üzerinde pazar kurulması sebebiyle ulaşım yollarının bütünüyle keşmekeşe döndüğü ve Belediye Başkanımızın her gidişinde mahalle sakinlerinin yoğun talebiyle karşılaştığı kapalı Pazar meselesine. Yeri gelmişken Yuvam deyince aklımıza şunlar geliyor. 20 yıl önce kurulan bu mahallede pazar alanının ayrılamaması başlı başına bir sorun, çocuk parkı da dâhil hiçbir sosyal donatı ihtiyacının dikkate alınmaması bir başka sorun. Ancak biz, sorunları büyütme değil çözüm üretme makamında olduğumuzdan bu vizyonsuzluğun şikâyetini yapmadık, çözüm ürettik. Başkanımız Nevzat Doğanın talimatıyla toplu yapı yönetimiyle bir araya gelerek, haftalar süren bir çalışmayla, kapalı pazar alanı oluşturmak üzere bütün alternatifleri tek tek masaya yatırdık. Bunun sonucunda, yıllardır otopark olarak kullanılan bir alanın, üzeri kapatılmak suretiyle kapalı olarak yine otopark olarak kullanılması ve yalnızca haftanın bir günü kapalı pazar alanı olarak hizmet vermesi konusunda Toplu Yapı Yönetimi ve Belediye arasında fikir birliğine varıldı ve sözleşme imzalandı. Kısa sürede yapımı tamamlayarak, içerisinde bebek bakım odası, wc, mescit ve Zabıta birimi de bulunan modern bir pazarı Yuvam bölgesine kazandırdık.

 

MAHKEME KARARI BEKLENECEK

 

Bizler Yuvam’daki hemşerilerimizin hayat kalitesini yükseltme sevinci yaşarken, her nedense aynı mahallede oturan Cüneyt Taş isimli bir vatandaş, kapalı pazar hizmetinin gelmesinden rahatsız olmuş ve pazarın kaldırılması için dava (Kocaeli 2.İdare Mahkemesi 2014/301 E.) açmış. Mahkeme de yürütmeyi durdurma kararı vererek kapalı pazar hizmetin nihai karar verilinceye kadar durmasına karar vermiştir.  Bu vesileyle mahkeme kararına saygı duyduğumuzu fakat mahkemenin yürütmeyi durdurma kararına karsı itirazımızı yaptığımızı ve hukuken, kurumumuzca yapılan işlemlerde herhangi bir eksik husus bulunmadığı için nihai kararın lehimize sonuçlanacağına inandığımı belirtmek isterim. Şöyle ki Belediyemiz tarafından yapılan işlem; imar planlarında konut alanı içerisinde kalan, fakat fiilen otopark olarak kullanılan bir alanın, vaziyet planı onayı ile otopark alanı haline getirilmesinden ibarettir. Bununla birlikte, Uygulama İmar Planı Plan Hükümlerinin 10.4 maddesindeki “kapalı otopark alanları haftanın belirli günlerinde pazar yeri olarak kullanılabilir” hükmüne istinaden de bahse konu yerdeki yapıya ruhsat verilmiştir. Yani yapılmış olan kapalı pazar ruhsatlıdır ve plan hükümlerine ve plan notlarına uygun olarak yapılmıştır.

Mahkemenin yürütmeyi durdurma kararı hepimizi bağlamaktadır. Bu nedenle yürütmeyi durdurma kararı kaldırılıncaya ya da açılmış olan dava lehimize sonuçlanıncaya kadar Yuvam Akarca Mahallemizde pazar kurulamayacaktır.

Yuvam Kapalı Pazarının mahkeme kararı ile kurulamayacak olması bizleri üzmektedir. Pazarın kurulmasını engelleyen kişinin ise komşularının pazar yapmasını engellemekle nasıl bir duygu yaşayacağını tahmin edemiyorum. Eğer bunu siyasi bir amaçla yaptıysa da, mensup olduğu siyasi düşüncenin temsilcilerinin hangi yüzle halkımızın karşısına çıkıp hizmet etmeyi vadedeceklerini de merak ediyorum. Sonuç olarak biz hizmet etmeye ve halkımızın hayat standartını yükseltmek için proje üretmeye devam edeceğiz. Birileri de siyasi hırslarını tatmin uğruna halkın hizmet almasını engellemek için mahkeme kapılarında beklemeye devam edecekler. Biz şuna bütün kalbimizle inanıyoruz, halkımız her şeyi görüyor, herkesin niyetini biliyor ve nihai olarak da en doğru kararı veriyor.”

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
    EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
    Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Değişen Kocaeli | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
    Faks : 0262 322 99 88 | Haber Yazılımı: CM Bilişim