• BIST 1.401,460
  • Altın 493,42
  • Dolar 8,6950
  • Euro 10,2000
  • Kocaeli 14 °C

Zeytinoğlu: Meslek liseleri yetersiz

Zeytinoğlu: Meslek liseleri yetersiz
Zeytinoğlu “Meslek Liselerinin tercih edilmesinde aileler bakımından zorlanılacağı görülmektedir. Meslek liselerine pozitif ayrımcılık olmalıdır. Meslek lisesinden gelenlere daha iyi imkanların sunulması gerekiyor" dedi.

Kocaeli Sanayi Odası (KSO) oda binası içinde yer alan Club Bithynia’da, Nitelikli Mesleki Eğitim Projeleri ile 2017 yılı içerisinde yapılacak Şahabettin Bilgisu Çevre Ödülleri toplantısını, katılımcıların ele aldığı önemli konu başlıkları altında gerçekleştirdi. Kahvaltıyla başlayan program, iki oturum şeklinde ilerledi. İlk olarak Kocaeli’de yaşanan istihdam sorununu ele alınan heyet, kamuoyuna önemli bilgiler verdi. İşsizlik ve eğitimin reformlaşması gerektiğini ifade eden temsil kurulunda yer alan isimler, Kocaeli’nin bu konuda atak yapabilecek kapasite olduğunu söyledi.

YOĞUN KATILIM SAĞLANDI

Düzenlenen programa; KSO Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, 24. Meslek Komitesi Başkanı Yusuf Ziya Kasım, 24. Meslek Komitesi Üyesi Yunus Çiftçi, Doğu Marmara Kalkınma Ajansı Planlama Programlama ve Koordinasyon Birimi Başkan Vekili Cem Bayrak, KOÜ Öğretim Üyesi Proje Tasarım Raporu Editörü Yrd. Doç. Dr. Bilsen Bilgili, Yıldız Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Rıza Büyükuslu, Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Mekatronik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nihat Akkuş, Hatice Bayraktar Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Müdür Yardımcısı, Kocaeli Sanayi Odası Genel Sekreter Yardımcısı Elif Bilgisu, Kocaeli Sanayi Odası Kalite ve Çevre Uzmanı Aynur Hacıfettahoğlu, Kocaeli Sanayi Odası Belge Uzmanı Tufan Katırcı, Kocaeli Sanayi Odası İş Geliştirme Uzmanı Dila Denizhan Cengiz katılım gösterdi.

YAPISAL BİR SORUN

Programın açılış konuşmasını yapan KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, “Diğer taraftan sanayi kuruluşlarımızın ara eleman ihtiyacını karşılamada yaşadıkları sorunları da biliyoruz. Kocaeli’nde artan istihdama rağmen, meslek okullarının bu talebi karşılayamamasından endişe ediyoruz. Yıllardır burada yapısal bir sorun olduğunu dile getirip duruyoruz. Kocaeli’nin mesleki eğitimdeki öğrenci dağılımlarını, İtalya’nın bir şehri olan Torino ile karşılaştırdık. Torino; Kocaeli gibi bir sanayi kenti. Sanayinin sektörel gelişimi de İlimize çok benziyor. Kocaeli’nin sadece imalata yönelik alanlardaki mesleki eğitim düzeyinin, Torino’nun çok gerisinde kaldığı gördük” dedi.

ÖĞRENCİ SAYISI AZALDI

Kentte ki öğrenci konusuna da değinen Zeytinoğlu, “Son 5 senedeki trendlerde ilimizde imalat alanlarında öğrenci sayısının giderek azaldığını gördük. Diğer taraftan; meslek liselerinin öğretmenleri, öğrencileri, veliler, sanayiciler, kursiyerlerle sahada yaptığımız alan araştırmasında ve anket çalışmalarında Mesleki ve teknik eğitimin imajının olumsuz olduğunu, Öğrencilerin yetkinlik ve yeterlilik kapasitelerindeki yetersizliği, Öğretmenlerin gelişen ve değişen teknolojiye uyum sağlayamadıklarını, Meslek liselerimizin fiziki alt yapılarının yetersizliği ve Mesleki eğitimin en önemli ayağı olan staj programlarının çoğunlukla amacına uygun gerçekleştirilemediğini belirledik” şeklinde konuştu.

İŞLETMELER BİLGİLENDİRİLDİ

Sözlerine devam eden Zeytinoğlu “Mesleki farkındalık sağlamak amacıyla, sektör temsilcileri ve akademisyenler tarafından verilen seminerde;  Mesleki ve teknik eğitime yönelik tutumları. Uygulama öncesi öğrencilerin tutum ortalaması 3,66, Seminer uygulaması sonrası ise öğrencilerin tutum ortalamaları 4,52, Seminer öncesi öğrenci velilerinin ise, tutum ortalamaları 3,21, Seminere katılım sonrasında 4,43’e yükselmiştir. Her iki grupta da seminerlerin etkisinin yüksek olduğu ve yüksek bir skaladaki ortalamanın ciddi artış gösterdiği görülmüştür. Meslek Okul Öğretmenlerine Yönelik Teknoloji Bilgilendirme Uygulamasın da Öğretmenler; güncel teknolojileri takip ederek, öğrencilerini yeni teknolojiler hakkında bilgilendirmeleri için TOSB içerisinde otomotiv sektöründe üretim faaliyetinde bulunan işletmelerde bilgilendirilmişlerdir. Teknoloji uygulaması öncesi öğretmenlerin tutum ortalaması 2,24, Uygulaması sonrası ise 4,10 olarak gerçekleşmiştir.”

MESLEK LİSELERİNE POZİTİF AYRIMCILIK

Yapılan araştırmaların neticesinde meslek liselerinin tercih edilmesinde aileler bakımından zorlandıklarını söyleyen KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu “Meslek Liselerinin tercih edilmesinde aileler bakımından zorlanılacağı görülmektedir. Herkesin sorumluluğu vardır. Meslek liselerine pozitif ayrımcılık olmalıdır. Meslek lisesinden gelenlere daha iyi imkanların sunulması gerekiyor. Meslek liselerine yönlendirmeler erken yaşta başlamalıdır” dedi.

BİRÇOK FİRMA BAŞVURU YAPTI

Çevre bilincinin gelişmesinde ve yaygınlaştırılmasında önemli rol oynayan Kocaeli Sanayi Odası tarafından düzenlenen marka değeri olan prestijli Şahabettin Bilgisu Çevre Ödülleri’nin sahipleri de açıklandı. 2016 yılında ödül organizasyonuna 30 firma başvuruda bulundu. Bu firmaların 13 tanesi İstanbul, Sakarya, Bursa, Eskişehir, Tekirdağ, Kırklareli, Kayseri ve Aydın gibi Kocaeli dışındaki İllerden.”

ORGANİZASYONUN AMACI AÇIKLANDI

Nitelikli Mesleki Eğitim Projeleri sunumu sonrasında ilimizde 1995 yılından bu yana Kocaeli Sanayi Odası’nın üstlendiği, “Kocaeli Sanayi Odası Şahabettin Bilgisu Çevre Ödülleri” organizasyonun amaçları kamuoyuna tanıtıldı. Çevrenin korunması ve gelişimine katkıda bulunmasıyla başlayan geniş liste; çevresel açıdan sürekli gelişimi teşvik etmek, değişen çevre kavramlarına uyumu cesaretlendirmek, çevre konusundaki farkındalığı ve bilinci artırmak, bu kapsamdaki iyi uygulama örneklerinin yaygınlaştırılmasını sağlamak, ölçülebilir çevre yatırımlarının yanı sıra çevreye ve topluma katkıları olan kuruluşları desteklemek ve teşvik etmek olarak sıralandı.

NASIL BAŞVURU YAPILIR?

Bu yıl 23. Düzenlenecek olan Şahabettin Bilgisu Çevre Ödülleri başvurularının başlamış olduğunu da hatırlatan başkan Ayhan Zeytinoğlu, son başvuru tarihinin 24 Nisan 2017 olduğunu belirtti. Ödül yönetmeliğine ve başvuru formlarına: //kosano.org.tr/cevre-odulleri/adresinden ulaşabilirsiniz. Çevre ödülleri organizasyonuna katılım şartları ve organizasyon ile ilgili bilgiler yönetmelikte ayrıntılı olarak yer alıyor. Ödül alan işletme, 2 yıl süresince ödül logosunu kurumsal iletişim çalışmalarının her aşamasında ücretsiz kullanım hakkı elde edecek. Ayrıca ödül alan firma, İZAYDAŞ’a verecekleri atıkları konusunda bir yıl boyunca İZAYDAŞ tarafından özel indirimler yapılacak. 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
    EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
    Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Değişen Kocaeli | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
    Faks : 0262 322 99 88 | Haber Yazılımı: CM Bilişim